خار پاشنه‌ پا، یک زایده‌ استخوانی‌ در پاشنه‌ پا است که‌ باعث‌ بروز درد و مشکلاتی ‌در راه‌ رفتن‌ می شود. خار پاشنه در اثر التهاب فاسیای کف پا (یک نوع رباط) ایجاد می‌شود که این امر سبب درد پاشنه می‌شود.فاسیای کف پا، یک باند پهن است که در کف پا از پاشنه تا انگشتان پا کشیده می‌شود. التهاب طولانی مدت فاسیا می‌تواند باعث رسوب کلسیم در محل اتصال فاسیا به پاشنه پا شود. تجمع کلسیم به تنهایی دردناک نیست و درد، ناشی از کشیدگی فاسیا است.

 درمان خار پاشنه پا به شیوه طبّ سنّتی

ماساژ

 یکی از بهترین روش های درمانی  برای درمان خار پاشنه پا و اطراف تاندون آشیل، ماساژ کف پا با یک روغن گرم (زیتون،  سیاهدانه،کنجد،هسته قیسی،نارگیل،شترمرغ،کوهان شتر مرغ،و…………..)است.

این کار بهتر است شب ها قبل از خواب انجام شود و ماساژ تا جذب کامل روغن به پوست ادامه پیدا کند.اضافه کردن کمی فلفل،دارچین یا زنجبیل به روغن و کشیدن یک پلاستیک فریزر روی محل ماساژ،اثر درمانی را بسیار بیشتر می کند معمولا کاهش درد از همان روز اول ملموس است و کم کم کامل می شود.اغلب،تداوم روغن مالی،به تنهایی بیماری را درمان می کند.

گرم نگه داشتن موضعی

پیشنهاد ما آن است که به جای استفاده از پدهای معمول،تکه های پشم در کفش خود و زیر پاشنه پا قرار دهید و اثرات درمانی فوق العاده آن را مشاهده کنید.پوشیدن جوراب پشمی.استفاده از کرسی در فصل سرما و ایستادن روی آجر داغ هم راههای مناسب دیگری هستند.

پرهیز از مصرف غذاهای سرد

همان طور که گفتیم خار پاشنه پا بیماری سردی است بنابراین اگر بیمار در حد امکان از غذاهای گرم استفاده کند درمان خار پاشنه سریعتر نتیجه خواهد داد. برای مثال تداوم در مصرف سیر درد،درد خار پاشنه را بهبود خواهد داد.بنابر همین استدلال، مصرف غذاهای سردی از جمله  بیشتر لبنیات برای بیمار مضّرخواهد بود.

استفاده از کلسیم های طبیعی

با آنکه گفتیم که خار پاشنه حاصل رسوب غیر طبیعی کلسیم در استخوان پاشنه است انتظار می رود که مصرف غذاهای حاوی کلسیم بیماری را تشدید می کند اما به نحو جالبی،مصرف خوراکی کلسیم های طبیعی شدت بیماری را کم و آن را به تدریج درمان می کند.

منبع: وبلاگ دکتر دقاق زاده , وبلاگ دکتر فروغ

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ