آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان خار پاشنه پا به شیوه طبّ سنّتی

b187cc59-6e5f-4db3-9113-dd9dc5055179

تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

خار پاشنه پا، یک نوک استخوانی است که در منطقه پاشنه قرار دارد و باعث بروز درد و مشکلات در حرکت کردن می‌شود. این خار پاشنه به دلیل التهاب فاسیای پلانتار (یک نوع رباط) شکل می‌گیرد که باعث درد در منطقه پاشنه می‌شود. فاسیای پلانتار یک باند پهن است که از پاشنه تا انگشتان پا در کف پا کشیده می‌شود. التهاب مزمن فاسیا می‌تواند منجر به تجمع کلسیم در نقطه اتصال فاسیا به پاشنه پا شود. اما تجمع کلسیم به تنهایی منبع درد نیست و در واقع درد، ناشی از کشیدگی فاسیا است.

 درمان خار پاشنه پا به شیوه طبّ سنّتی

ماساژ

 یکی از بهترین روش های درمانی  برای درمان خار پاشنه پا و اطراف تاندون آشیل، ماساژ کف پا با یک روغن گرم (زیتون،  سیاهدانه،کنجد،هسته قیسی،نارگیل،شترمرغ،کوهان شتر مرغ،و…………..)است.

مناسب است این کار را شب‌ها قبل از خواب انجام دهید و ماساژ روغن را به پوست جاذب شدن کامل ادامه دهید. اضافه کردن کمی فلفل، دارچین یا زنجبیل به روغن و قرار دادن یک پلاستیکی از نوع فریزر روی محل ماساژ، تأثیر درمانی را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. عموماً کاهش درد از روز اول به صورت قابل توجهی مشاهده می‌شود و به تدریج بهبود کامل می‌یابد. بسیاری از موارد، استمرار در ماساژ روغن به تنهایی می‌تواند بیماری را درمان کند.

گرم نگه داشتن موضعی

توصیه ما این است که به جای استفاده از پدهای معمول، تکه‌های پشم را درون کفش خود و زیر پاشنه پا قرار دهید و از اثرات درمانی بی‌نظیر آن بهره‌مند شوید. همچنین، استفاده از جوراب‌های پشمی و استفاده از کرسی در فصل سرما و ایستادن بر روی آجر داغ نیز راهکارهای مناسبی دیگر هستند.

پرهیز از مصرف غذاهای سرد

همان طور که گفتیم خار پاشنه پا بیماری سردی است بنابراین اگر بیمار در حد امکان از غذاهای گرم استفاده کند درمان خار پاشنه سریعتر نتیجه خواهد داد. برای مثال تداوم در مصرف سیر درد،درد خار پاشنه را بهبود خواهد داد.بنابر همین استدلال، مصرف غذاهای سردی از جمله  بیشتر لبنیات برای بیمار مضّرخواهد بود.

استفاده از کلسیم های طبیعی

علیرغم اینکه بیان کردیم خار پاشنه ناشی از رسوب غیرطبیعی کلسیم در استخوان پاشنه است، انتظار می‌رود مصرف غذاهای حاوی کلسیم بیماری را تشدید کند. با این حال، به طرز جالبی، مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم طبیعی می‌تواند شدت بیماری را کاهش داده و به تدریج آن را درمان کند.

منبع: وبلاگ دکتر دقاق زاده , وبلاگ دکتر فروغ

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ