درمان بیمارن آرتروزی با طب فیزیکی (لیزر درمانی)

طب فیزیکی راهی برای درمان آرترز

بیشتر بیمارانی که به کلینک لیزر طب فیزیکی مراجعه می کنند،از بیماری آرتروز رنج می برند.ارتروز بیماری تخریب مفاصل است. بیماران آرترزی مشکلات زیادی برای بیماران ایجاد می کند.بسیاری از بیماران آرترزی تزریقات متعدد کورتیکواستیروئید برای درمان درد زانو داشته اند.بسیاری از بیماران آرتروزی ،سابقه مصرف طولانی مدت مسکن ها را دارند. برخی نیز درمانهای طب فیزیکی وفیزیوتراپی دریافت کرده اند.همینطور بیمارانی دیده می شوند که تنها راه درمان بیماری خود راتعویض مفصل زانو می دانند.

درصد زیادی از بیماران درمان شده با لیزر درمانی برای درد آرتروز  بهبودی قابل توجهی پیدا می کنند.بیشترین درصد بهبودی پس از یک ماه درمان مشاهده می شود.برخی بیماران نیاز به یک جلسه درمان در هفته و بمدت چندین هفته دارند. بیمار بهتر است بمدت 4 تا 5 هفته فعالیت خود را محدود کرده و دستورات متخصص طب فیزیکی را رعایت کند. اکثر بیماران ارتروز از درمان با لیزر راضی هستند. سایر روشهای طب فیزیکی مثل پرولوتراپی یا تزریقات مختلف ممکن است برای بیماران آرترزی لازم باشد.تا بهبودی کافی را بدست آورد.

امروزه استفاده از ليزر در پزشكی با توجه به تاثيرات مناسب و ايمن بودن آن ،‌گسترش يافته است .مسلما همه با نقش ليزر در بيماري های پوست و مو آشنا هستند اما شايد كمتر از فوايد ليزر در حيطه طب فيزيكی و توانبخشی شنيده باشند .

نقش ليزر درمانی در بيماری های آرترزی

استفاده از لیزرهای کم توان و پرتوان با هدف کاهش درد

افزایش روند ترمیم

کاهش التهاب در منطقه آسيب ديده

لیزر سبب افزایش جریان خون و لنف موضعی می شود و پس از جذب هماتوم و کاهش تورم ایجاد شده ، به ترمیم بافتی می پردازد . همچنین پس از آسیب وارد شده به بافت نرم که سبب ایجاد نقاط ماشه ای (Trigger point) دردناک در محل می شوند ، لیزر درمانی به خوبی درد این نقاط را برطرف می سازد و باعث درمان بیماری آرترز میشود.

درمان با لیزر برای بیماری آرتروز باید بطور منظم و به شکل 1 الی 2 بار درروز و یا طبق نظر پزشک صورت پذیرد.لیزر درمانی بر روی درمان آرترز که نیاز به جراحی دارند نیز اثر مثبت می گذارد و درصد پاسخ دهی عمل جراحی را بالا می برد .لیزر درمانی هم بصورت درمان منفرد و هم به شکل درمان تکمیلی همراه با سایر روشهای درمانی قابل استفاده است . ليزر درماني را مي توان در كمر درد ،‌درد گردن ،بيرون زدگي ديسك فقرات ،دردهاي عضلاني ، ‌آرتروز (استيوآرتريت ) ،کشیدگی تاندون ها ، سندرم تونل كارپ ، پيچ خوردگي مفاصل ،آسيب هاي ورزشي و ….‌ بکار برد .

برای آشنایی بیشترلیزر درمانی در طب فیزیکی و توانبخشی کلیک کنید

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ