آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان اسکولیوزیس(انحراف ستون فقرات) در کودکان با بریس طبی

انحنای غیر عادی ستون فقرات

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

انحراف ستون فقرات باعث ایجاد انحنا در ستون فقرات به سمت دو طرف بدن می‌شود. این انحنا با رشد کودک بدتر می‌شود و می‌تواند به مشکلات مربوط به سلامتی منجر شود. پزشکان گاهی اوقات استفاده از بریس را برای کودکان در دوران رشد توصیه می‌کنند و همچنین درمان اسکولیوز در نوجوانان نیز ممکن است نیاز به استفاده از بریس داشته باشد. استفاده از بریس ویژه ستون فقرات یک روش غیرجراحی درمانی برای کودکان مبتلا به اسکولیوز است. هدف از استفاده از بریس، علاوه بر اصلاح دائمی اسکولیوز، پیشگیری از پیشرفت انحنای ستون فقرات است. به همین دلیل، استفاده از بریس می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید در درمان این مشکل کمک کند.

 بریس مخصوص اسکولیوز چیست؟


 

بریس مخصوص اسکولیوز یک لباس پلاستیکی سفت است که از زیر بغل تا زیر استخوان ران را می‌پوشاند این بریس دارای چند نوار است که به صاف نگه داشتن ستون فقرات در جای خود کمک می‌کند. از بریس تحت عنوان ارتوز نیز یاد می‌‌شود و انواع مختلفی دارد. متخصص ارتودنسی با کودکان و پدر و مادر آنها در خصوص انتخاب بهترین نوع بریس صحبت می‌‌کند. بهترین نوع بریس به بریسی گفته می‌‌شود که با نوع انحنای ستون فقرات مطابقت کامل داشته باشد.

 بریس چه کمکی به درمان اسکولیوز می‌کند؟ 

معمولاً استفاده از بریس اولین گام در درمان کودکانی است که دچار انحراف ستون فقرات هستند. هدف از تجویز بریس این است که از بدتر شدن ستون فقرات جلوگیری کند و از نیاز به انجام عمل جراحی فیوژن ستون فقرات بکاهد.

 مکانیسم اثر بریس به چه صورت است؟

برای تأثیربخشی مناسب بریس، بهتر است آن را در دوران رشد کودک، که هنوز در حال رشد است، استفاده کنید. پیش از تجویز بریس، متخصص ارتوپدی برای ارزیابی کودک، اقداماتی انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که کودک هنوز در مرحله رشد قرار دارد. این شامل اندازه‌گیری قد کودک و در صورتی که فرزند شما دختر است، پرسیدن درباره چرخه قاعدگی و درخواست عکس‌برداری از ران، دست و استخوان‌های مچ می‌شود.

استفاده از بریس مناسب برای همه افراد مناسب نیست. در صورتی که انحنای ستون فقرات بسیار بزرگ باشد (معمولاً بیش از ۴۰ درجه)، استفاده از بریس تأثیر بهبودی در وضعیت بیمار نخواهد داشت. و در صورتی که انحنای ستون فقرات بسیار کم باشد (کمتر از ۳۰ درجه)، نیازی به استفاده از بریس وجود نخواهد داشت. متخصص ارتوپدی بر اساس نوع انحنای ستون فقرات، شدت آن و موقعیت ستون فقرات، نوعی بریس را توصیه خواهد کرد.

هر کودک دارای بدن و انحنای ستون فقراتی منحصر به فرد است، بنابراین برای هر کودک باید بریسی به‌طور خاص طراحی شود و برای این کار معاینه جامع کودک ضروری است. در برخی بیمارستان‌ها، متخصص ارتوپدی حاضر است و ممکن است در روز تهیه بریس اقدام شود. در موارد دیگر، ممکن است ساخت بریس چند هفته طول بکشد. با رشد کودک، احتمالاً نیاز به تعویض یا تنظیم بریس مطابق با شرایط کودک وجود خواهد داشت.

 چه موقع استفاده از بریس مخصوص ستون فقرات پیشنهاد می‌شود؟


در صورتی که انحنای ستون فقرات خفیف یا متوسط باشد یا آنکه احتمال پیشرفته انحنای ستون فقرات وجود داشته باشد استفاده از بریس به عنوان یک روش درمانی غیر جراحی برای پیشگیری از بدتر شدن ستون فقرات تجویز خواهد شد. اگرچه استفاده از بریس می‌‌تواند از بدتر شدن اسکولیوز پیشگیری کند در واقع نمی‌تواند به برطرف شدن انحنای ستون فقرات که از قبل وجود داشته است کمک نماید.

 انواع بریس مخصوص اسکولیوز


اگرچه امروزه انواع مختلفی از بریس مخصوص اسکولیوز وجود دارد معمولا بریس ستون فقرات به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت است از: بریس پلاستیکی که از آنها تحت عنوان بریس سخت یاد می‌‌شود و بریس نرم انعطاف پذیر که از آنها تحت عنوان بریس منعطف یاد می‌شود. پزشک کودک شما با متخصص ارتوپدی همکاری می‌‌کند تا بتواند یک بریس مخصوص با شرایط کودک شما را طراحی نماید. هنگامی که پزشک در خصوص انتخاب بهترین بریس تصمیم‌ گیری کرد به بررسی همه جزئیات کلیدی در خصوص انحنای ستون فقرات از قبیل موقعیت سطح انعطاف پذیری و تعداد انحناهای ستون فقرات می‌پردازد و البته همه مشکلات و بیماری‌های احتمالی کودک را نیز بررسی می‌نماید.

 

 بریس ویلمینگتون و بریس بوستون 

از این دو نوع بریس که شبیه پلیور هستند برای درمان انحنای ستون فقرات در قسمت پایین ستون فقرات استفاده می‌شود که هر دو آنها طبق تحقیقاتی که انجام شده است دارای عملکرد بسیار خوبی هستند. این دو نوع بریس به خوبی زیر لباس قرار می‌گیرند و از قسمت زیر بغل تا لگن را می‌پوشانند و از پلاستیک سبک و سفت ساخته شده‌اند. این دو نوع بریس به نحوی طراحی شده‌اند که با بدن کودک مناسب داشته باشند و دارای یک شکل خاص هستند تا به بهبود مطابقت ستون فقرات کمک کنند.

 • بریس ویلمینگتون از قسمت جلو بسته می‌شود و به صورت سفارشی و متناسب با شرایط سنی کودک ساخته می‌شود. متخصص تجهیزات ارتوپدی قالب پلاستیکی از قسمت فوقانی بدن کودک تهیه می‌‌کند سپس از آن برای طراحی بریس استفاده می‌نماید.
 • بریس بوستون از قسمت پشت بسته می‌‌شود و در اندازه‌های مختلف وجود دارد که با شرایط کودک مطابقت دارد.

مدت زمانی که باید کودک در طول روز از بریس استفاده کند معمولاً بین ۱۲ تا ۲۰ ساعت متغیر است.

 بریس ریگو

این نوع بریس توسط دکتر ریگو ساخته و طراحی شده است و یک نوع بریس پلاستیکی سفارشی است که گاهی اوقات بر اساس اصول ورزش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 بریس چارلستون 

این نوع بریس فقط در طول ساعات شب مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و مانند بریسی که در طول روز از آن استفاده می‌‌شود یک قطعه سفت پلاستیکی است که کمر را به حالت مناسبی نگه می‌‌دارد و به جای آن که بدن فرد را به صورت صاف نگه دارد با خم کردن ستون فقرات به یک سمت به اصلاح مشکل انحنای آن می‌پردازد. معمولا این نوع بریس فقط به اصلاح حالت انحنای C مانند در قسمت پایین کمر کمک می‌کند.

 بریس میلواکی 

بریس میلواکی، اولین نوع بریسی است که جهت درمان اسکولیوز اختراع شده است. این نوع بریس، شبیه به یک لباس است و باید در طول روز به مدت ۱۲ تا ۲۰ ساعت پوشیده شود. ساختار این بریس شامل یک تکه پلاستیک سفت است که لگن و کمر را پوشش می‌دهد. همچنین، دارای باندهایی در قسمت جلو و عقب است که به یک حلقه در اطراف گردن کودک متصل می‌شود. با وجود اینکه استفاده از بریس میلواکی موثر است، اما به دلیل دشواری استفاده از آن، استفاده از این نوع بریس به ندرت رخ می‌دهد.

بریس اسپینکور 

یک نوع بریس با انعطاف پذیری بیشتر است و از تعدادی باند و یک جلیقه کتانی ساخته شده اما تصور می‌شود که به اندازه بریس سفت اثر گذاری ندارد.

 کودکان باید تا چه مدت از بریس استفاده کنند؟ 


بریس زمان اثر گذاری بالایی دارد که کودک در سن رشد و قبل از بزرگتر شدن انحنای ستون فقرات از آن استفاده کند. پس از آنکه دوران رشد کودک متوقف شد دیگر از بریس استفاده نخواهد شد. ممکن است لازم باشد که چندین سال از بریس استفاده شود. مدت زمان لازم برای استفاده از بریس توسط کودکان به انحنای ستون فقرات و زمان رشد آنها بستگی دارد. گاهی اوقات پزشک به این نتیجه می‌‌رسد که استفاده از بریس کمکی به کودکان نمی‌کند و در صورتی که چنین چیزی توسط پزشک مطرح شود و معمولاً قدم بعدی انجام عمل جراحی است.

 احتمال بروز چه مشکلاتی وجود دارد؟ 


بریس به نحوی طراحی شده است که به خوبی روی بدن قرار بگیرد و این امر می‌‌تواند باعث بروز التهاب پوست ناشی از گرما یا ساییدگی شود. مراقبت کردن از پوست در هنگام استفاده از بریس اهمیت بسیار زیادی دارد:

 • از همه دستورات پزشک در خصوص تمیز کردن و مراقبت کردن از بریس پیروی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که همیشه کودک شما زیر بریس لباس نازک و مناسب می‌پوشد.

در هنگام پوشیدن بریس قرمزی پوست طبیعی است اما در صورت بروز موارد زیر با پزشک کودک خود صحبت کنید:

 • در صورتی که قرمزی‌ پوست طی مدت ۳۰ دقیقه پس از باز کردن بریس از بین نرود.
 • در صورتی که روی پوست کودک تاول و زخم به وجود بیاید.
 • در صورتی که کودک زیر بریس دچار راش پوستی شود.

احتمال بروز برخی مشکلات موقتی در ارتباط با بریس وجود دارد به عنوان مثال ممکن است برخی از کودکان در هنگام استفاده از بریس نتوانند به طور عمیق نفس بکشند یا آنکه بریس پس از غذا خوردن بسیار تنگ شود. اما بزرگترین مشکلی که در ارتباط با بریس مخصوص اسکولیوز وجود دارد این است که برخی از کودکان نمی‌خواهند از آن استفاده کنند.

 در صورتی که کودک از بریس استفاده نکند چه باید کرد؟ 


اکثر کودکان در خصوص استفاده از بریس با پدر و مادر خود همکاری می‌کنند اما هنگامی که در خصوص استفاده از آن مقاومت می‌کنند یک پدر و مادر فهمیده می‌توانند یک تفاوت بزرگ را ایجاد کنند. به عنوان مثال شما می‌توانید کودک خود را به خوبی درک کنید و از او حمایت کنید و سعی کنید در ساعاتی که باید از بریس استفاده کند اوقات خوشی را برای او به وجود بیاورید. کودک خود را تشویق کنید در هنگام بروز هرگونه مشکلی به شما مراجعه کند و به او قول دهید به خوبی به هر آنچه که می‌گوید گوش می‌دهید. فقط زمانی به کودک خود کمک کنید که از شما درخواست کمک کرده باشد سپس با هم به حل مشکل به وجود آمده بپردازید و کودک خود را تشویق کنید از بریس استفاده نماید. به عنوان مثال برخی اوقات مانند زمانی که قرار است به پارک یا مهمانی بروید او را از استفاده از بریس معاف نمایید. پزشک کودک یک منبع آگاه برای شما و فرزندتان است و به خوبی می‌‌داند که برخی از کودکان از استفاده از بریس سرباز می‌زنند و می‌تواند نکات و ایده‌های مناسبی را برای مدیریت این چالش بزرگ به شما یاد دهد.

 سایر مواردی که پزشک در ارتباط با بریس مخصوص و ستون فقرات در نظر می‌گیرد به شرح زیر می‌باشد: 


 • چه مقدار از پشت کودک باقی مانده است؟
 • آیا احتمال بدتر شدن ستون فقرات در قسمت ستون فقرات قفسه سینه نسبت به انحنای ستون فقرات ناحیه پایین کمر وجود دارد؟
 • شدت انحنای ستون فقرات چقدر است؟
 • تا چه اندازه انحنای ستون فقرات بر زندگی کودک تاثیر می‌گذارد؟
 • تا چه اندازه احتمال پیشرفته انحنای ستون فقرات وجود دارد؟ در صورتی که انحنای ستون فقرات بسیار شدید باشد و کودک وارد دوران رشد نوجوانی نشده باشد احتمال بدتر شدن وضعیت او با بزرگ شدنش وجود دارد.

استفاده از بریس یک روش درمانی متداول برای کودکانی است که انحنای ستون فقرات آنها بین ۲۵ و ۴۵ درجه است و حداقل ۲ سال از رشد آنها باقی مانده است. در نهایت هدف از کاربرد بریس این است که از میزان پیشرفت در ستون فقرات و نیاز به جراحی فیوژن ستون فقرات پیشگیری شود.

 نکاتی در خصوص استفاده از بریس 


استفاده از بریس یک مسئله مهم است که نیازمند همکاری متقابل کودک و پدر و مادرش است. در صورتی که شما می‌خواهید بریس بیشترین تأثیر را بر روی کودک داشته باشد به نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم توجه کنید.

 از همه نکاتی که پزشک گوشزد می‌کند پیروی کنید

تصمیم درباره انتخاب بهترین نوع بریس برای کودک، به عهده پزشک است که بر اساس انحنای ستون فقرات کودک، تصمیم‌گیری می‌کند. پزشک به شما اطلاع خواهد داد که کودک باید در طول روز به مدت چند ساعت از بریس استفاده کند. برخی از کودکان نیاز دارند روزانه دو تا سه ساعت از بریس استفاده کنند. اگرچه استفاده منظم از این نوع بریس ممکن است چالش‌برانگیز به نظر برسد، اما استفاده تمام وقت و منظم از آن بسیار ضروری است. پزشک با شما در مورد زمان‌هایی که کودک نیازی به استفاده از بریس ندارد، صحبت خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر کودک از شنا لذت می‌برد، پزشک می‌تواند برنامه استفاده از بریس را طبق برنامه شنای کودک تنظیم کند.

 از بریس به صورت صحیح استفاده کنید 

ممکن است پزشک به کودک اجازه بدهد که در طول روز چند ساعت از بریس استفاده نکند. به خاطر داشته باشید که استفاده درست از بریس به نحوی که به خوبی روی ستون فقرات قرار بگیرد کاملاً ضروری است در غیر این صورت تاثیری در بهبود شرایط کودک نخواهد داشت.

 به لباسی که فرزند شما می‌پوشد توجه داشته باشید 

کودک شما باید زیر بریس یک پیراهن مناسب بپوشد که جمع نشود. این کار از پوست او در مقابل التهاب حاصل از بریس مراقبت خواهد کرد. کودک می‌تواند روی بریس خود لباس معمولی بپوشد البته به خاطر داشته باشید که باید لباس کودک کمی بزرگتر از اندازه واقعی او باشد. به طور کلی استفاده از بریس مخصوص انحنای ستون فقرات به لحاظ جسمانی و عاطفی باعث آزردگی کودک می‌شود و زمانی که کودک می‌خواهد با دوستان خود بازی کند ممکن است بریس باعث شود نتواند پا به پای آنها بازی کند و لذت ببرد. خوشبختانه در سال‌های گذشته فناوری پیشرفت زیادی داشته است و امروزه بریس مخصوص ستون فقرات کمتر از زیر لباس باعث جلب توجه دیگران می‌شود. به علاوه در صورتی که خانواده و دوستان و پزشک از کودک حمایت کنند کودک مشکلی با استفاده از بریس نخواهد داشت می‌‌تواند با آن کنار بیاید.

مقالات مرتبط

کج گردنی

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲ کج گردنی یک ناهنجاری است که

کیست زانو

کیست زانو

تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ تجمع مایع مفصلی در پشت زانو

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ