آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان اسپوندیلولیستزی ( سرخوردن مهره)

424_orig

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

424_orig

شکستگی در قسمت خاصی از مهره های ستون فقرات (به نام قسمت بین مفصلی ) را  اسپوندیلولیزی می گویند. اگر این شکستگی سبب جابجایی مهره ها شود به آن اسپوندیلولیستزی می گویند. این بیماری معمولا در مهره چهارم یا پنجم کمری رخ می دهد .

درمان اسپوندیلولیستزی( سرخوردن مهره)

درمان  اسپوندیلولیستزی ( سرخوردگی مهره) ۲ صورت زیر قابل درمان است

درمان بدون جراحی اسپوندیلولیستزی( سرخوردن مهره)

گرچه این درمان ها سرخوردگی مهره کمر را درست نمی کنند ولی بسیاری از بیماران مبتلا به  اسپوندیلولیستزی ( سرخوردن مهره) با این  درمان ها احساس راحتی بیشتری کرده و مشکلات آن ها از بین می

رود.

مهمترین درمان های بدون جراحی  اسپوندیلولیستزی ( سرخوردن مهره)  عبارتند از

فیزیوتراپی : شامل انجام نرمش هایی برای افزایش قدرت انعطاف ستون مهره و افزایش قدرت عضلات شکم و عضلات اطراف ستون مهره

داروهای ضد التهابی : مثل بروفن یا سلکسیب با کاهش التهاب در اطراف عصب می توانند شدت علائم را کاهش دهند.

تزریق کورتیکوستروئید : با تزریق این داروها در اطراف نخاع ه توسط پزشک معالج ممکن است التهاب کاهش پیدا کرده و درد و علائم حسی کمتر شوند.

درمان جراحی اسپوندیلولیستزی( سرخوردن مهره)

در سر خوردگی مهره  ناشی از پیری که به ۶-۳ ماه درمان های غیر جراحی جواب کافی نمی دهند و در سر خوردگی های مهره اسپوندیلولیتیک که به ۱۲-۶ ماه درمان های بدون جراحی جواب نمی دهند و درد و علائم حسی زندگی روزمره بیمار را مختل کرده است از جراحی  استفاده می شود.

وقتی سر خوردگی مهره  یا علائم عصبی در حال پیشرفت است هم معمولاً پزشک ارتوپد تصمیم به جراحی می گیرد. درمان جراحی که برای مبتلایان به    اسپوندیلولیستزی ( سرخوردن مهره) استفاده می شود انجام لامینکتومی Laminectomy است. در این روش قسمتی از استخوان های طبیعی مهره که لامینا نامیده می شود خارج می گردد. این جراحی را دکمپرشن Decompression هم می گویند چون موجب رفع فشار و کمپرشن از روی اعصاب می شود.

بعد از دکمپرشن و برداشتن فشار از روی اعصاب، مهره های مجاور به هم جوش داده می شوند. در این روش از پیوند استخوان و از وسایل فلزی مانند پیچ و میله ممکن است استفاده شود تا مهره ها زودتر و بهتر جوش بخورند و  اسپوندیلولیستزی ( سرخوردن مهره) درمان شود

برای آشنایی با اسپوندیلولیستزی (سر خوردن مهره)؛علل و علائم بر روی لینک کلیک کنید

منبع : دکتر شهرام صادقی    ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ