آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان استئومیلیت یا عفونت حاد استخوان

Osteomyelitis

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

ورم استخوان نام‌های دیگر: ، التهاب مغز استخوان، استئومیلیت (به انگلیسی: Osteomyelitis)‏ به معنی عفونت استخوان و مغز استخوان می‌باشد. تمام استخوان‌های بدن ممکن است دچار عفونت شوند.

بیماری که به تشخیص عفونت حاد استخوان مبتلا شده است، باید فوراً بستری شده و درمان مناسب برای وی آغاز شود. درمان اصلی در صورت استئومیلیت حاد شامل استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی است. درمان آنتی‌بیوتیکی باید به صورت اورژانسی و در سریع‌ترین زمان ممکن برای بیمار آغاز شود.

در ابتدا، زمانی که نوع میکروب مسبب عفونت و حساسیت آن به آنتی‌بیوتیک‌ها مشخص نیست، عموماً پزشک از یک یا ترکیبی از دو آنتی‌بیوتیک که توانایی مقابله با بیشترین تعداد باکتری‌ها را دارند، استفاده می‌کند. اما پس از چند روز، زمانی که نتایج آزمایش کشت میکروبی بیمار آماده می‌شود، آزمایشگاه به پزشک درمان کننده اطلاع می‌دهد که نوع میکروب مسبب عفونت استخوان چیست و میزان حساسیت آن به آنتی‌بیوتیک‌ها چگونه است. در این زمان، پزشک معالج می‌تواند آنتی‌بیوتیک مناسب‌تر را برای بیمار تجویز کند.

اگر درمان آنتی بیوتیکی در مراحل ابتدایی بیماری یعنی قبل از ایجاد شدن چرک شروع شود ممکن است نیازی به عمل جراحی وجود نداشته باشد و آنتی بیوتیک به تنهایی بتواند عفونت را متوقف کند ولی در اکثر اوقات به علت تاخیر در تشخیص و شروع درمان، چرک در استخوان و اطراف آن ایجاد می شود. در این موارد بیمار حتما نیاز به عمل جراحی برای خارج کردن چرک دارد.

در جراحی بیماران مبتلا به عفونت حاد استخوان، در عمل جراحی، چرک زیر پریوست به طور کامل تخلیه می‌شود و قسمتی از کورتکس استخوان سوراخ می‌شود تا پزشک بتواند چرک داخل استخوان را نیز بیرون آورده. سپس لوله‌هایی به نام درن در داخل استخوان قرار داده می‌شود که سر آنها از زخم بیرون می‌آید و به یک محفظه پلاستیکی متصل می‌شود. این لوله‌ها برای چند روز در داخل استخوان باقی می‌مانند تا ترشحات عفونی از استخوان خارج شوند.

علائم بیماران معمولاً پس از ۲۴ ساعت از شروع درمان بهبود می‌یابند، اما درمان آنتی‌بیوتیکی باید حداقل ۶ هفته ادامه یابد. پزشک برای تعیین مدت زمان لازم برای ادامه آنتی‌بیوتیک، از علائم بالینی بیمار و آزمایش ESR (نشانگر سرعت ترسیب اریتروسیت) استفاده می‌کند.

دیگر درمان هایی که برای بیمار مبتلا به عفونت حاد استخوان انجام می شود عبارتند از

دادن سرم و مایعات به بیمار برای درمان کم آبی

تزریق مسکن و تب بر

بی حرکت کردن اندام گرفتار با استفاده از آتل و بالا نگه داشتن اندام مبتلا. پس از چند هفته آتل بیمار خارج شده و حرکات مفاصل اندام شروع می شود.

شروع راه رفتن بیمار پس از قوی شدن استخوان و عضلات اندام و بدست آمدن دامنه حرکتی مناسب در مفاصل اندام

عوارض عفونت حاد استخوان

اگر درمان در ۵-۳ روز اول بیماری آغاز شود، نتیجه آن بهبودی خوبی خواهد بود. اما در صورت تأخیر یا عدم درمان، ممکن است عوارض زیر رخ دهد:

  • انتشار میکروب و عفونت از طریق جریان خون به سراسر بدن و در نتیجه فوت بیمار.
  • سرایت عفونت به مفصل مجاور استخوان و ایجاد آرتریت چرکی یا عفونت مفصل.
  • تخریب صفحه رشد استخوان؛ این موضوع می‌تواند منجر به متوقف شدن رشد استخوان، کوتاه شدن استخوان و یا رشد نامتقارن استخوان و تغییر شکل آن گردد.
  • تحریک صفحه رشد استخوان و رشد غیرطبیعی استخوان.
  • تبدیل عفونت حاد استخوان به عفونت مزمن.
  • تخریب شدید استخوان و از بین رفتن قسمتی از آن.
  • ضعیف شدن استخوان و در نتیجه شکستگی یا پاتولوژیک شدن آن.

 

منبع: ویکی پدیا , ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ