آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان استئوآرتریت لگن، شانه، زانو، گردن، کمر، مچ دست و پا

درمان استئوآرتریت لگن، شانه، زانو، گردن، کمر، مچ دست و پا

تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۸

استئوآرتروز شایع‌ترین نوع آرتروز است. عامل اصلی این بیماری ناتوانی افراد مسن است. اشکال مختلف ورم مفاصل وجود دارد. با این حال، آرتروز نوع خاصی است که می‌توان به عنوان آسیب به غضروف (بخش نرم‌تر مفصل) و بزرگ شدن استخوان (“اسپور استخوان”) در نظر گرفت که مفصل سعی می‌کند خود را تثبیت کند. به همین دلیل، آرتروز می‌تواند تقریباً بر روی هر مفصلی در بدن تأثیر بگذارد از جمله شایع‌ترین آنها در زانوها، باسن و مفاصل ستون فقرات است.

خطرات پوکی استخوان چیست؟


خطرات پوکی استخوان چیست؟

عوامل خطرزای مختلفی برای آرتروز وجود دارد. برخی از آنها مختص مفصل هستند که نمونه‌ای از آسیب به مفصل است. مفصل مصدوم احتمالاً در آینده به آرتروز مبتلا می‌شود. اگر مفصل به طور غیر طبیعی شکل بگیرد، در معرض خطر ابتلا به آرتروز نیز قرار دارد. برخی خطرات بر کل بدن تأثیر می‌گذارد. این موارد شامل سن، جنسیت (زن)، نژاد (آفریقایی-آمریکایی)، ژنتیک و چاقی است. البته برخی از این خطرات مانند سن، جنس، نژاد و ژنتیک در کنترل ما نیست. با این حال، سایر عوامل، مانند چاقی، بیشتر تحت کنترل ما هستند. البته، ما می‌خواهیم روی آن دسته از عوامل خطر آفرینی که می‌توانیم کنترل کنیم، تمرکز کنیم.

چه موقع باید به وجود استئوآرتروز شک کنم؟


چه موقع باید به وجود استئوآرتروز شک کنم

نحوه ظاهر شدن آرتروز بستگی به این دارد که چه قسمت‌هایی از بدن بر آن تأثیر می‌گذارد. اگرچه به طور کلی، درد شایعترین علامت آن است. در ابتدا، هنگام استفاده از مفاصل و حتی استراحت، درد بیشتر می‌شود. اما اگر آرتروز بدتر شود، ممکن است درد آن تثبیت شود. مفصل آسیب دیده نیز ممکن است حساس باشد، یعنی فشار آوردن به آن دردناک است. ممکن است مفصل مبتلا به استئوآرتروز قادر به حرکت در تمام جهات حرکتی خود نباشد. ممکن است تورم استخوانی (“اسپور استخوان”) در نزدیکی مفصل مشاهده شود این موارد در نزدیکی انگشتان قابل توجه هستند. ممکن است مفصلی با استئوآرتروز شدید تغییر شکل یابد و نتواند وزن خود را پشتیبانی کند.

این بیماری چگونه تشخیص داده می‌شود؟


اگر فردی برخی از شکایات فوق را داشته باشد، معمولاً عکس برداری با اشعه ایکس از مفصل برای یافتن استئوآرتروز کافی است. نیاز به تصویر برداری‌های پیشرفته مانند MRI بسیار نادر است. اگر شکی در وجود این بیماری وجود داشته باشد، می‌توان مقداری مایعات را از مفصل بیرون کشید و زیر میکروسکوپ بررسی کرد، اما این آزمایش معمولاً لازم نیست.

اگر استئوآرتروز داشته باشم، قابل درمان است؟


بله، مواردی وجود دارد که می‌توانید از بدتر شدن آن جلوگیری کنید و مفصل به کار خود ادامه دهد!

ورزش و فیزیوتراپی

ورزش و فیزیوتراپی

حتی اگر به آرتروز مبتلا هستید، برای حرکت به سمت یک وزن سالم دیر نیست و یک برنامه ورزشی پیدا خواهید کرد که برای شما ایمن و لذت بخش باشد. در حقیقت نشان داده شده است که ورزش استقامتی باعث کاهش درد و بهبود عملکرد مفاصل می‌شود. اگر در تصمیم گیری برای انجام ورزش برای شما مشکل دارید، مشاوره با یک فیزیوتراپ می‌تواند کمک کننده باشد. یک فیزیوتراپ می‌تواند در طراحی یک برنامه ورزشی متناسب با شرایط شما به شما کمک کند. اگر ورزش روی زمین برای شما خیلی دردناک باشد، فیزیوتراپ حتی می‌تواند یک برنامه ورزشی “آبی” مبتنی بر آب درمانی برای شما طراحی کند.

تحقیقات نشان داده است که فعالیت متوسط ​​به طور منظم به جلوگیری از پیشرفت آرتروز کمک کرده و تناسب اندام کلی را بهبود می‌بخشد. ترس از درد ممکن است باعث شود که شما از ورزش کردن خودداری کنید، اما مهم است که به یاد داشته باشید که چنین عدم تحرکی احتمالاً منجر به درد بیشتر در مفاصل خواهد شد. افراد مبتلا به آرتروز باید ۳۰ دقیقه در روز و ۵ روز در هفته ورزش کنند. جلسات کوتاه ورزشی در طول روز مزایای سلامتی زیادی را به همراه دارد، بنابراین اگر یک تمرین نیم ساعته برای شما سنگین به نظر می‌رسد، سه تمرین ۱۰ دقیقه ای در طول روز داشته باشید.

تمرینات توصیه شده برای آرتروز شامل موارد زیر است:

  • کشش
  • یوگا
  • تای چی
  • وزنه برداری سبک
  • پیاده روی
  • دوچرخه سواری
  • شنا کردن
  • ایروبیک آبی
  • تمریناتی در محدوده حرکتی

آیا دارو درمانی می‌تواند به آرتروز کمک کند؟

آیا دارو درمانی می‌تواند به آرتروز کمک کند

دارو درمانی معالجه استئوآرتروز را معکوس نمی‌کند، اما مطمئناً می‌تواند به کنترل درد کمک کند. داروهای بدون نسخه همیشه ضروری نیستند و در واقع استامینوفن یکی از بهترین نقاط شروع محسوب می‌شود. درد شدیدتر ممکن است با استفاده از داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن قابل کنترل باشد. داروهای مخدر دار معمولاً توصیه نمی‌شوند، اگرچه ممکن است داروهای مسکن با قدرت کمتری مانند ترامادول تجویز شود. همه داروها به شکل قرص نیستند. برخی از داروهای NSAID را می‌توان روی پوست مالید و یا از طریق پچ استفاده کنید.

آیا مکمل دیگری برای استئوآرتروز مفید است؟

گلوکزامین و کندرویتین از جمله پرفروش ترین مکمل‌هایی هستند که میتوانند به آرتروز کمک کنند. مکمل دیگری که کمتر نام آن شنیده می‌شود، “آووکادو سویای غیر ساپونین دار” است. فواید این مکمل‌ها بحث برانگیز است و بهتر است در مورد اینکه آیا باید آنها را مصرف کنید یا نه، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا تزریق دارو به آرتروز کمک می‌کند؟

آیا تزریق دارو به آرتروز کمک می‌کند

تزریق روشی برای وارد کردن دارو به طور مستقیم به مفصل است. اگر پاسخ به درد بهتر نمیشود یا اگر منتظر عمل هستید باید آنها را در نظر گرفت. متداول‌ترین داروهایی که تزریق می‌شوند استروئیدها (“کورتیزون”) و اسید هیالورونیک هستند. تزریق استروئید نیز رایج است.

این تزریقات می‌تواند برای کمک به درد در نظر گرفته شود و به مفصل کمک می‌کند تا ۳ هفته انجام فعالیت‌های حرکتی بهتر شود، اما نباید بیشتر از هر ۳ ماه انجام شود. تزریق اسید هیالورونیک را نیز می‌توان در نظر گرفت، اما بهتر است به یاد داشته باشید که ممکن است چندین مورد از این تزریقات مورد نیاز باشد و اثر آن نیز ممکن است چندین هفته طول بکشد.

آیا باید بریس بپوشم؟

بریس راهی برای کاهش درد و کمک به پایداری مفصل است. آنها برای همه مفاصل در دسترس نیستند و بیشتر برای زانو استفاده می‌شوند. آنها می‌توانند از انواع دارای آستین‌های ساده و نرم تا بریس‌های پیچیده‌تر و طراحی متفاوت‌تر را شامل شوند. اگر به آرتروز زانو مبتلا هستید، ممکن است بخواهید کفی کفش استفاده کنید. اینها می‌توانند به جذب نیروهای وارد شده به زانو کمک کنند. به یاد داشته باشید، اینها فقط در صورت پوشیدن آنها مؤثر هستند!

طب سوزنی

این نوعی درمان است که به منظور کاهش درد، سوزن‌ها در نقاط فشار خاصی روی بدن وارد می‌کند. از آنجا که طب سوزنی می‌تواند به کاهش درد کمک کند، به طور بالقوه‌ای می‌تواند به درمان آرتروز کمک کند.

چه موقع باید به جراحی فکر کنم؟

مفصلی که دارای آرتروز بسیار دردناک است و به سایر درمان‌ها پاسخ نمی‌دهد ممکن است کاندید عمل جراحی باشد. این نوع جراحی “جایگزین مفصلی” نامیده می‌شود و می‌توان از آن به عنوان آرتروپلاستی یاد کرد. تعویض مفصل برای همه مفاصل در دسترس نیست اما می‌توان در لگن، زانو، شانه، آرنج و مچ پا نیز انجام داد. تعویض مفصل ران از جمله موفق ترین جراحی‌های “جایگزینی” است. این موارد معمولاً توسط یک جراح ارتوپدی انجام می‌شود. اما تعویض مفصل گزینه‌ای برای آرتروز ستون فقرات نیست. با این حال، درمانی به نام پرتودرمانی برای آرتروز دردناک ستون فقرات وجود دارد. این یک روش سرپایی است که با یک سوزن انجام می‌شود. این درمان به منظور کاهش انتقال درد با قطع ارتباط انتهای عصب است. این یک روش سرپایی و نسبتاً بی خطر است. مانند همه درمان‌های تهاجمی، شما ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید کاندید مناسبی برای جایگزینی مفصل یا رادیوفرکانسی هستید یا خیر.

آیا می‌توان کاری را برای جلوگیری یا کند شدن آرتروز انجام داد؟


یادآوری این نکته حائز اهمیت است که ما هنوز راهی برای معکوس کردن استئوآرتروز پس از ایجاد آن نداریم. بنابراین پیشگیری از بروز این مشکل نسبت به درمان آن ارجح است. یکی از مهمترین مواردی که می‌توانیم برای جلوگیری از استئوآرتروز کنترل کنیم، حفظ وزن سالم است. یک مطالعه برجسته نشان داده است که از دست دادن حدود ۱۱ پوند وزن می‌تواند خطر ابتلا به آرتروز را به اندازه نصف کاهش دهد! به راحتی می‌توان فهمید که چرا، وقتی تشخیص دهیم که  هر ۱ پوند وزن بدن به حدود ۴ پوند بار روی زانو تبدیل می‌شود! فعال بودن و ورزش کردن نیز تصور می‌شود که تأثیر مفیدی بر روی سلامت مفاصل دارد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ