آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان‌های موثر گردن درد با طب سنتی، دارو‌های گیاهی و درمان خانگی

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

درمان‌های موثر گردن درد با طب سنتی، دارو‌های گیاهی و درمان خانگی

سلامت گردن برای داشتن عملکرد مطلوب و پشتیبانی از تمام حرکات بدن، نیازمند آناتومی پیچیده و دامنه حرکتی بسیار وسیع است. وقتی گردن شما درد می‌کند، طبیعتاً تکان دادن گردن در هر جهتی می‌تواند درد را تشدید کند و انجام فعالیت‌های روزانه برای شما دشوار می‌شود. درد گردن می‌تواند علل متعددی داشته باشد. عمده‌ترین علت بروز درد گردن، تنش عضلانی و کشیدگی رباط‌ها است که اغلب به دلیل قرارگیری نادرست بدن (مانند نشستن بدون حمایت، ایستادن برای مدت طولانی و غیره)، فعالیت‌های طولانی مدت بدون استراحت، خوابیدن در وضعیت نامناسب و تکان‌های شدید در ورزش رخ می‌دهد. در اکثر موارد، درد گردن مشکل جدی نیست و می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی طبیعی و خانگی به طور موثر و ایمن آن را درمان کرد. اما اگر درد گردن شما بیش از یک هفته ادامه داشته و یا درد بسیار شدیدی داشته باشد و همراه با علایم دیگری مانند بروز برآمدگی در گردن، تب، تورم غدد، استفراغ، حالت تهوع یا درد در شانه‌ها باشد، مناسب است به پزشک مراجعه کنید.

اگر کردن درد شما بر اثر فشار‌های روزمره، حالت بد قرارگیری بدن و یا ورزش ایجاد شده است، می‌توانید با انجام برخی اقدامات ساده در خانه، درد خود را تسکین دهید. شاید فوری‌ترین چیزی که شما به آن نیاز دارید این باشد که با روشی درد خود را در خانه تسکین دهید اما باید به یاد داشته باشید که باید علت بروز گرد درد را تشخیص داده و با پیشگیری از بروز مجدد گردن درد، این مشکل را در کوتاه‌ترین زمان و به موثرترین شیوه حل کنید. اگر درد گردن شما ناشی از یک مشکل یا بیماری زمینه‌ای باشد لازم ست که به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی مراجعه کنید تا پزشکان متخصص، بهترین روش درمانی که برای شرایط خاص شما مناسب است را به شما پیشنهاد دهند. روش‌های درمانی می‌تواند شامل دارو درمانی یا فیزیوتراپی باشد. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

درمان خانگی گردن درد


استفاده از پشتی مناسب

درمان خانگی گردن درد

ممکن است عادات بدی که در خوابیدن دارید موجب درد گردن شما شده باشند. خوابیدن در حالت بد یا استفاده از پشتی که راحت و مناسب نیست موجب می‌شود که راستای قرارگیری گردن در هنگام خواب نامناسب باشد. بهترین حالت خوابیدن برای گردن، خوابیدن به پشت یا به پهلو است. انتخاب پشتی مناسب نیز در پیشگیری از گردن درد بسیار موثر است. برای انتخاب پشتی مناسب به نکات زیر توجه کنید:

 •  از پشتی پر یا فوم مموری استفاده کنید که به راحتی به فرم سر و گردن شما در می‌آید.
 •  از استفاده از چندین پشتی که ارتفاع زیادی دارند خودداری کنید. این کار موجب می‌شود گردن شما در طول شب حالت خمیده و گرفته داشته باشد.
 •  اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، برای آنکه ستون فقرات شما در هنگام خواب صاف باشد، باید پشتی انتخاب کنید قسمتی از آن که زیر گردن قرار می‌گیرد بلندتر از قسمتی باشد که زیر سر قرار می‌گیرد.

کمپرس سرد و گرم

درباره استفاده از کمپرس سرد یا گرم، نکات مهمی وجود دارد. در واقع، استفاده از کمپرس سرد برای درمان آسیب‌ها بهتر است، در حالی که کمپرس گرم برای کشیدگی عضلات یا رباط‌ها موثرتر است. اگر یکی از عضلات گردن شما کشیده شده است، پس از کاهش تورم اولیه، می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید. اما اگر شما با آسیب‌هایی مانند آسیب شلاقی گردن مواجه شده‌اید، بهتر است از کمپرس سرد استفاده کنید.

ماساژ

اعمال ماساژ بر روی گردن و عضلات اطراف آن می‌تواند منجر به کاهش تنش در عضلات گردن شود. حتی انجام حداقل مقداری ماساژ نرم در منطقه کرانیال نیز می‌تواند مفید باشد، زیرا سر و گردن ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. انجام ماساژ به صورت منظم و مداوم می‌تواند باعث افزایش انعطاف‌پذیری عضلات گردن شده و در نتیجه احتمال کشیدگی عضلات یا رباط‌های گردن در آینده را کاهش دهد.

ورزش گردن

درمان خانگی گردن درد

حرکات ورزشی بسیاری هستند که برای تسکین درد گردن مفید هستند. این ورزش‌ها عضلات گردن و بالای کمر را تقویت کرده و موجب ثبات بیشتر آن‌ها می‌شود. انجام ورزش همچنین موجب کاهش تنش‌های عضلانی می‌شود. دو نوع ورزش خاص گردن هستند که در تسکین درد گردن یا پیشگیری از بروز آن بسیار موثر هستند. بهتر از قبل از انجام این ورزش‌ها کمپرس گرم و مرطوب روی گردن خود بگذارید.

 •  به آرامی گردن خود را به صورت دایره‌وار حرکت دهید. این حرکت را در هر دو جهت ساعت‌گرد و پادساعت‌گرد انجام دهید. این کار به آزادسازی گرفتگی عضلات گردن کمک می‌کند. انجام این حرکت در ابتدا موجب درد خفیف می‌شود اما در نهایت به رفع اسپاسم عضلانی و بهبودی گردن کمک می‌کند.
 •  همچنین می‌توانید گردن خود را به آرامی به سمت جلو و عقب و چپ و راست خم کنید.
  هر تمرین را در هر نوبت ۵ بار تکرار کنید و در هر روز ۳ بار این تمرین را انجام دهید. اگر انجام این حرکات بسیار دردناک است، آن‌ها را انجام ندهید و به پزشک مراجعه کنید.

آب درمانی

هیدروتراپی روش موثر دیگری برای درد گردن است. شما می‌توانید این کار را به آسانی در خانه انجام دهید. فشار آب بر روی قسمت مورد نظر از بدن موجب تسکین درد می‌شود.

 •  زیر دوش آب گرم بروید و بگذارید برای ۱۰ دقیقه آب گرم دوش روی گردن شما بریزد.
 •  سپس آب را سر کنید و برای ۳۰ تا ۶۰ ثانیه بگذارید آب سرد روی گردن شما بریزد.
 •  این کار را هر چند بار که لازم است تکرار کنید.

آب گرم می‌تواند باعث افزایش جریان خون در منطقه گردن شود و به کاهش گرفتگی عضلات کمک کند. از طرف دیگر، آب سرد می‌تواند به کاهش التهاب در منطقه گردن کمک کند. در حین حمام، می‌توانید گردن خود را صاف کنید و آن را به هیچ جهتی نچرخانید.

درمان گیاهی گردن درد


سرکه سیب

درمان گیاهی گردن درد

سرکه‌ی سیب دارای عناصر آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب قوی‌ای است که می‌توانند درد گردن را فوراً تسکین دهند. علاوه بر این، سرکه‌ی سیب دارای چندین عنصر مغذی مورد نیاز بدن است که احتمال بروز سردرد ناشی از کمبود تغذیه‌ای را کاهش می‌دهد.

 •  یک دستمال کاغذی را در سرکه سیب غوطه‌ور کنید و سپس آن را روی قسمت مورد نظر از گردن بگذارید. بگذارید دستمال چند ساعت بماند. این کار را دوبار در روز انجام دهید تا زمانی که درد گردن خوب شود.
 •  همچنین می‌توانید به جای روش قبلی، دو فنجان آب را در وان آب خود بریزید و برای ۱۵ دقیقه در این آب بمانید. تا زمان بهبودی کامل این کار را روزی یکبار انجام دهید.

روغن اسطوخدوس

درمان گیاهی گردن درد

در درمان گردن درد با طب سنتی استفاده از روغن اسطوخدوس برای تسکین درد گردن می‌تواند مفید باشد. این روغن می‌تواند همراه با ماساژ دادن بسیار موثر باشد. ماساژ دادن گردن با روغن اسطوخدوس می‌تواند گرفتگی عضلات را برطرف کرده و به شما کمک کند خواب راحت‌تری داشته باشید.

 •  برای شل شدن عضلات گردن دوش آب گرم بگیرید.
 •  کمی روغن اسطوخدوس به گردن و شانه‌های خود بزنید.
 •  با دست خود روی عضلات گردن و شانه فشار ملایمی وارد کنید و دست خود را به صورت حرکات دایره‌وار چرخش دهید و به این صورت گردن و شانه خود را ۱۰ دقیقه ماساژ بدهید.
 •  این کار را در هر زمان که نیاز دارید انجام دهید.

شما همچنین می‌توانید روغن اسطوخدوس را با روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنید. اگر ماساژ دادن گردن موجب درد گردن می‌شود، آن کار را نکنید.

زردچوبه

درمان گیاهی گردن درد

شما برای درمان خانگی گردن درد خود می‌توانید از زردچوبه نیز استفاده کنید. کرکومین یک ماده فوتوشیمیایی مهم در زردچوبه است که اثری ضدالتهاب دارد و بنابراین به تسکین درد کمک می‌کند. زردچوبه به افزایش جریان خون نیز کمک می‌کند و بنابراین روند بهبودی شما را سرعت می‌بخشد.

 •  یک قاشق چایی‌خوری زردچوبه را در یک لیوان شیر مخلوط کنید.
 •  شیر را با حرارت ملایم برای ۵ دقیقه گرم کنید.
 •  شیر را از روی شعله بردارید. به آن عسل اضافه کنید و بگذارید سرد شود.
 •  این مخلوط را دوبار در روز بنوشید تا زمانی که درد شما به طور کامل برطرف شود.

زنجبیل

درمان گیاهی گردن درد

زنجبیل یک گیاه ضدالتهاب طبیعی است که موجب بهبود جریان خون در نواحی آسیب‌دیده بدن می‌شود. این تاثیر موجب کاهش درد و التهاب می‌شود.

 •  قطعه کوچکی از ریشه‌ی زنجبیل را ریز خرد کنید. قطعات زنجبیل را برای ۱۰ دقیقه در دو فنجان آب بجوشانید. بگذارید جوشانده کمی خنک شود و به آن عسل اضافه کنید و آن را بنوشید. شما می‌توانید در هر روز تا سه فنجان جوشانده‌ی زنجبیل بنوشید.
 •  همچنین می‌توانید، یک‌دوم قاشق چایی‌خوری پودر زنجبیل را در یک لیوان آب حل کنید و بنوشید. شما می‌توانید تا چند روز، این نوشیدنی را سه بار در روز مصرف کنید.
 •  شما همچنین می‌توانید از زنجبیل به صورت موضعی استفاده کنید. سه قاشق غذاخوری زنجبیل تازه‌ی له شده را در یک پارچه نخی قرار دهید و پارچه را گره بزنید. این پارچه را برای ۳۰ ثانیه در آب داغ قرار دهید. بگذارید پارچه محتوی زنجبیل سرد شود و سپس آن را برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه روی گردن خود بگذارید. می‌توانید برای تسکین در گردن این کار را چند بار در روز انجام دهید.

فلفل هندی

درمان گیاهی گردن درد

فلفل هندی دارای کپساسین است که تاثیر ضد درد و ضدالتهاب دارد و بنابراین درد گردن را کاهش می‌دهد.

 •  یک قاشق چایی‌خوری پودر فلفل هندی را به دو قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کنید. آن‌ها را به خوبی مخلوط کنید و سپس این روغن را به نواحی مورد نظر از گردن بمالید. این کار را تا زمان بهبودی درد، دوبار در روز انجام دهید.
 •  همچنین می‌توانید از داروخانه پماد کپساسین تهیه کنید و طبق دستور از آن استفاده کنید. شما می‌توانید این کرم را چند بار در روز استفاده کنید.

سایر توصیه‌ها و نکته‌های مفید


 •  در هنگام کار کردن، زمان‌هایی را به استراحت خود اختصاص دهید و کمی بدون استفاده از پشتی دراز بکشید.
 •  استرس خود را کاهش دهید چرا که موجب تنش عضلانی می‌شود.
 •  تمرینات تنفس شکمی را در فضای باز و ساکت انجام دهید. همچنین تکنیک‌های ریلکسیشن مانند مدیتیشن و یوگا را انجام دهید.
 •  وزن خود را در محدوده سالم نگه دارید.
 •  به طور منظم شنا کنید تا عضلات گردن و کمر خود را تقویت کنید.
 •  همیشه در هنگام کار کردن روی یک صندلی راحت بنشینید.
 •  گوشی تلفن را بین گردن و شانه خود نگه ندارید.
 •  روی زیرانداز سخت بخوابید.
 •  از سیگار کشیدن خودداری کنید چرا که موجب کند شدن روند بهبودی شما می‌شود.
 •  تا زمانی که درد و خشکی عضلات گردن ادامه دارد، از رانندگی کردن خودداری کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ