آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دررفتگی و کشیدگی آرنج کودکان

کودک

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

معمولاً نیمه دررفتگی سر استخوان رادیوسی در بچه‌های ۳ تا ۵ ساله رخ می‌دهد و علت آن کشیده شدن دست بچه است.

گاهی اوقات، والدین ممکن است مچ دست یا ساعد بچه را بگیرند و او را از زمین بلند کنند. به عنوان مثال، هنگامی که مادر می‌خواهد از روی رودخانه عبور کند، ساعد بچه را بگیرد و او را از زمین بلند کند و به سمت آب ببرد. این عمل باعث قرار گرفتن ساعد بچه در وضعیت کشش قرار می‌دهد و این کشش ممکن است باعث کشیده شدن مفصل آرنج و جابجایی سر استخوان رادیوس شود.

علائم نیمه دررفتگی سر استخوان رادیوس کودکان

شایعترین علامت این وضعیت از دررفتگی آرنج آنست که بچه شروع به گریه میکند و دستش را اصلا حرکت نمیدهد. اگر از وی بخواهید چیزی را از شما بگیرد آنرا با دست دیگرش میگیرد و سعی میکند کوچکترین حرکتی به دست ندهد.

درمان کشیدگی آرنج کودکان

درمان دررفتگی آرنج به این صورت است که پزشک معالج ساعد بچه را خم کرده و با گرفتن آن، آن را به سمت خارج می‌چرخاند، به طوری که کف دست بچه به سمت سقف قرار گیرد. به همراه این کار، با استفاده از دست دیگر، فشاری از بالا به سر استخوان رادیوس وارد می‌شود. با جاافتادن سر رادیوس، درد بچه ناگهان از بین می‌رود. گریه بچه قطع می‌شود و بچه به راحتی دستش را حرکت می‌دهد.

این عارضه از دررفتگی سر رادیوس متفاوت است و در واقع یک نیمه دررفتگی است. به این معنی که سر استخوان رادیوس که در حالت طبیعی در مقابل کندیل خارجی بازو قرار دارد، کمی به سمت جلو جابجا می‌شود، اما همچنان تمامی تماس خود را با کندیل لترال (قسمتی از استخوان بالایی بازو) حفظ می‌کند. بعد از جااندازی، نیازی به بستن یا استفاده از آتل برای دست بچه وجود ندارد.

این بچه ها در آینده هم در معرض تکرار این وضعیت هستند و والدین بچه باید مراقب باشند که هیچوقت دست وی را نکشند. با بالاتر رفتن سن بچه و رسیدن بچه به سن مدرسه معمولا این استعداد به نیمه دررفتگی آرنج بچه از بین می رود.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

عفونت استخوان

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ استئومیلیت Osteomyelitis به معنای التهاب استخوان

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ