آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد گردن به علت آسیب دیسک بین مهره ای

روش-های-درمان-فتق-دیسک-بین-مهره-ای

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹

خراب شدن یا دژنرسانس degenerescence دیسک بین مهره ای یکی از  بیماری های ناحیه گردن است که موجب ایجاد دردهای شدید در ناحیه ی گردن می شود.در بیماری تخریب دیسک گردن جنس ماده تشکیل دهنده دیسک تغییر می کند. دیسک چروکیده و نازک تر می شود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. به زبان دیگر خراب می شود. در نتیجه این تغییرات دیسک دیگر نمی تواند به خوبی قبل شوک ناشی از ضربات وارده به ستون مهره را جذب کند و فشار بیشتری به مهره ها و مفاصل گردن وارد می شود. بعضی علت این بیماری را ضربات وارده به گردن و بعضی دیگر وارد شدن فشارهای زیاد به گردن بر اثر ضعف عضلات اطراف گردن و یا کارهایی که در آن سر و گردن باید مدتها در وضعیت های نامناسب قرار گیرند ذکر می کنند.

علائم خراب شدن دیسک بین مهره ای

دژنرسانس دیسک بین مهره ای بیشتر در دیسک بین مهره های ۵ و ۶ گردنی و یا ۶ و ۷ گردنی ایجاد میشود. این بیماری بیشتر در سنین جوانی دیده میشود و شیوع آن در زن ها بیش از مردان است. شایعترین علامت این بیماری درد است. درد در ناحیه پشت سر و گردن است و به ناحیه بین دو کتف و به پشت دو کتف انتشار می یابد. فشار موضعی به پایین گردن و بین دو کتف ممکن است دردناک باشد. حرکت دادن سر و گردن شدت درد را بیشتر می کند و بیمار در حین حرکات گردن احساس خشکی می کند.
در رادیوگرافی معمولی به علت چروکیده شدن دیسک بین مهره ای فاصله بین مهره های گردن کاهش میابد. ام آر آی میتواند تغییرات بافتی در دیسک را نشان دهد.

درمان خراب شدن دیسک بین مهره ای

مهمترین اصول درمان  خراب شدن دیسک بین مهره ای عبارتند از :
۱-گردنبند طبی : این گردنبند ها حرکات گردن را قدری محدود می کنند و به گردن اجازه می دهد مدتی استراحت کند. نکته مهم این است که این گردنبند ها نباید به مدت طولانی بسته شوند چون موجب ضعیف شدن عضلات گردن و بدتر شدن وضعیت بیمار می شود.
۲-فیزیوتراپی  :  فیزیوتراپی می تواند با انجام دادن نرمش های طبی مخصوص برای افزایش قابلیت انعطاف گردن و تقویت عضلات گردن به رفع علائم کمک کند.
۳- دارو : پرشک معالج از داروهای ضد التهابی مثل بروفن و ناپروکسن، داروهای شل کننده عضلات برای کاهش مشکلات بیمار استفاده می کند.ش
در صورت ادامه داشتن دردها در ناحیه ی گردن و عدم بهبودی با این روش ها پزشک متخصص با توجه به شرایط بیمار درمان جراحی را برای وی تجویز می کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب علل ایجاد گردن درد را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درد گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ