آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد کمر از چیست

درمان-دیسک-کمر-1-300x200

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

کمردرد+7

کمر ارتباط دهنده بالا و پایین بدن به همدیگر بوده و بیشترین فشار وزن در بدن را تحمل می‌کند. به همین دلیل آسیب دیدن و کمردرد بخصوص موقع خم‌شدن، برداشت و یا حرکت دادن بدن بسیار معمول می‌باشد و هرفرد حداقل یکبار کمردرد را تجربه می‌کند.

کمردرد یکی از معمول‌ترین دلایل غیبت از کار و یا مراجعه به پزشک است. هرچند کمردرد آزاردهنده و ناراحت کننده است ولی معمولا مشکلی جدی نمی‌باشد و پیشگیری و یا کاهش درد کمر با انجام روش‌ها و رعیات عواملی ممکن می‌باشد.

علل کمردرد

کمردرد مکانیکی

۹۰ درصد دردهای کمری از نوع مکانیکی است. بسیاری از از این اختلالات مکانیکی نیز در قسمت پایین فقرات کمری ایجاد می‌شود. درحقیقت ناحیه کمری-خاجی (Lumbosacral) شایعترین محل دردهای کمری است.

مهمترین علل دردهای مکانیکی ناحیه کمر عبارتنداز:

کشیدگی عضلانی (Strain) و کمردرد مکانیکی

پیچ خوردگی (Sprain) ها و کمردرد مکانیکی

آسیب مفاصل بین مهره‌ای پشتی  و کمردرد مکانیکی

فتق دیسک بین مهره‌ای و کمردرد مکانیکی

لغزش مهره  کمری و کمردرد مکانیکی

انحراف جانبی ستون فقرات و کمردرد مکانیکی

آرتروز و کمردرد مکانیکی

تنگی مجرای نخاعی و کمردرد مکانیکی

شکستگی‌ها و کمردرد مکانیکی

دررفتگی‌ها و کمردرد مکانیکی

کمردرد با منشاء احشایی

گاهی دردهای کمری در ارتباط با ساختارهای ستون فقرات نبوده و از بافت‌های دیگری ایجاد می‌گردند که ممکن است مبدا احشایی داشته باشند. به طورکلی، به دردهایی که به علت ارتباطات عصبی مشترک در دستگاه عصبی مرکزی در ناحیه دیگری غیر از منطقه اصلی خود احساس گردند، درد ارجاعی می‌نامند.

بیماری‌های دستگاه گوارش همانند زخم دوازدهه، پانکراتیت و زخم معده ممکن است باعث کمردرد گردند. به همین ترتیب اختلالات دستگاه ادراری همانند سنگ کلیه، ، تومور پروستات، پروستاتیت (التهاب پروستات)  نیز می‌توانند باعث ایجاد درد ارجاعی در ناحیه کمر گردند.

کمردرد التهابی

برخی از بیماری‌های روماتیسمی که باعث ایجاد پدیده التهابی در بافت‌های بدن می‌گردند، ممکن است عامل کمردرد باشند، که شدت درد و محل آن به نوع بیماری بستگی دارد. دردهای التهابی ناشی از یک بیماری روماتیسمی، به هنگام استراحت افزایش و در زمان‌های فعالیت کاهش می‌یابند (برخلاف درد مکانیکی کمری).

در بسیاری از این بیماران به هنگام صبح، درد باعث بیداری فرد می‌گردد که پس از مدتی فعالیت کاهش می‌یابد. مواردی از بیماری‌های روماتیسمی که ممکن است باعث کمردرد شوند عبارتنداز:

آرتریت روماتوئید و کمردرد

اسپوندیلیت آنکیلوزان و کمردرد

سندرم رایتر و کمردرد

کمردرد به علت وجود تومور

تومورهای ناحیه ستون فقرات ممکن است مهره‌های کمری، بافت‌های نرم اطراف ستون فقرات، مننژ و یا ریشه اعصاب نخاعی را درگیر کنند. تومورهای خوش خیم همانند تومورهای بدخیم، می‌توانند به عنوان یک عامل درد کمر مطرح باشند. گاهی تومور مهره‌ها به علت متاستاز مثلا از کلیه، پروستات، ریه  ایجاد می‌گردد.

کمردرد ناشی از بیماری عفونی

عفونت‌های حاد و مزمن از عوامل کمردرد محسوب می‌شوند. برخی از این موارد عبارتنداز:

استئومیلیت حاد و مزمن و کمردرد

عفونت قارچی و کمردرد

عفونت حاد فضای دیسک و کمردرد

تب مالت (بروسلوز) و کمردرد

کمردرد با منشاء عروقی

اختلالات عروقی ناشی از سرخرگ و یا سیاهرگ در ایجاد درد نقش دارند. بعضی از مشکلات سرخرگی یا سیاهرگی که ممکن است عامل درد کمر باشند شامل:

انسداد پیشرونده و تدریجی آئورت

آنوریسم آئورت شکمی

انسداد عروق ایلیاک (تهیگاهی)

فشار به سیاهرگ‌های مهره‌ای

نارسایی‌های سیاهرگی

کمردرد با منشاء روانی

اگر کمر درد بدون وجود ضایعه عضوی خاصی ایجاد گردد، درد روانی (سایکوژنیک) یا سایکوسوماتیک می‌نامند. این نوع درد منشاء روحی داشته و ارتباطی با ساختار ماهیچه‌ای، مفصلی، رباط‌ها و دیسک بین مهره‌ای ندارد. به هرحال محل درد و نیز تنوع بارزی که با هیچ تفسیر آناتومیک خاصی هم خوانی نداشته باشد، سایکوژنیک بودن درد را مطرح می‌سازد.

مواردی چون افسردگی،هیستری و تمارض در این گروه قرارمی گیرند. تشخیص دردهای سایکوژنیک معمولا آسان نیست و به خصوص اگر با یک ضایعه عضوی نیز همراه گردند، ممکن است گیج کننده باشند.

علل دیگر کمر درد

سایر عللی که ممکن است باعث کمردرد شوند عبارتنداز:

اختلالات مادرزادی مانند ساکرالیزاسیون و لومباریزاسیون و کمردرد

بیماری‌های متابولیک همانند استئوپروز و بیماری‌های غدد مانند هیپرپاراتیروئیدی و کمردرد

مسمومیت با فلزات سنگین مانند جیوه و رادیوم و کمردرد

بیماری‌های خونی همانند تالاسمی و کمردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ