آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد پشت زانو

9326902-b1

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

9326902-b1

مراقبت از زانوها در دوران جوانی از به وجود آمدن مشکلات جدی مثل آرتروز و آسیب های زانو و درد پشت زانو در سنین بالا پیشگیری می کند.

هنگامی که شما راه می روید سه برابر وزن خود را به زانو وارد می کنید و زمانی که می دوید فشار وارد بر زانو به ۵ برابر می رسد و زمانی که شما می پرید این فشار به ۷ برابر می رسد.

زانو از مهمترین و همچنین حساس ترین مفاصل بدن است و زانو درد و درد در پشت زانو یکی از شکایات شایع افراد است که به پزشک مراجعه می کنند . هرچند زانو درد در افراد مسن بسیار بیشتر است ولی بسیاری از افراد جوان نیز از زانودرد شکایت می کنند.

زانو مفصلی است که به جز حرکت باز و بسته شدن دارای حرکات خفیف چرخش به سمت داخل و خارج نیز می باشد.

در تشکیل و نگهداری مفصل زانو استخوان ها , رباط ها و غضروف هایی شرکت دارند.

کیست پشت زانو

کیست های پشت زانو معمولا به همراه آرتروز زانو مشاهده می شوند این کیست ها ممکن است علت درد پشت زانو باشند که تشخیص آن ها با روش سونوگرافی از پشت زانو انجام می شود

گاهی اوقات این کیست ها پاره می شود و مواد که درون آن ها وجود دارد به پشت ساق پا می ریزد و علل درد پشت زانو و پا می شود.

در این حالت بیمار باید از نظر لخته خون در ساق مورد بررسی قرار داده شود به این دلیل که این نشانه ها در لخته پشت ساق نیز مشاهده می شوند و درمان آن ها مختلف است بنابراین برای بیمار داپلر پا انجام می شود.

در موارد خیلی شدید فشار پشت ساق زیاد می شود و بر روی عروق و اعصاب ساق تاثیر می گذارد که به جراحی نیاز دارد.

گاهی گرفتگی عضله کوچکی که در پشت زانو علت درد پشت زانو است و با درد کیست زانو اشتباه می شود.

برجستگی پشت زانو می تواند کیست عروقی باشد که در این حالت عدم تشخیص بسیار دقیق و تزریق آن برای بیمار مشکلات زیادی به وجود می آور

درمان درد پشت زانو

timthumb.php

 

استراحت کردن و درمان درد پشت زانو

بالا قرار دادن اندام تحتانی

کنترل کردن فعالیت های روزانه

پیشگیری از فعالیت هایی مانند چهار زانو و دو زانو نشستن و همچنین اعمال جهشی مانند دویدن و برداشتن اجسام سنگین که باعث درد در پشت زانو می گردد .

درمان زانو درد درد پشت زانو با طب سوزنی : هدف از انجام طب سوزنی بیرون کردن سموم از بدن است که می تواند باعث درد مفاصل و التهاب شود.

اگر درد پشت زانو به درمان های ضد التهاب پاسخ ندهد برای درمان درد پشت زانو و  درمان کیست های پشت زانو تزریق کورتون انجام می شود و در موارد خیلی شدید عمل جراحی نیاز می شود

ازن تراپی

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش ازن درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

  • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
  • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
  • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
  • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه * زانو درد* مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ