آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد های اسکلتی عضلانی( فیبرومیالژیا)

lady6

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

lady6

یکی از انواع دردهایی که غالبا به دلیل کهنگی حالت مزمن دارد، «بیماری فیبرومیالژیا» یا دردهای اسکلتی عضلانی است. بیشتر پزشکان،  بیماری «فیبرومیالژیا» یا دردهای اسکلتی عضلانی را از طریق معاینه و مشاهده علائم و آزمایش های جسمانی تشخیص می دهند.

بیماران مبتلا به دردهای اسکلتی عضلانی ، اغلب از درد و احساس سفتی در عضلات و ماهیچه های خود رنج می برند و معمولا در آزمایش های اشعه ایکس یا بسیاری از تست های آزمایشگاهی قابل شناسایی نیستد.

فیبرومیالژیا(درد های اسکلتی عضلانی)  به مفاصل و اندام ها آسیب نمی رساند، اما دردهای دائم و خستگی ایجاد می کند که تأثیر بسزایی بر کیفیت روند زندگی افراد دارد.

در واقع این بیماری، طیفی از دردهای اسکلتی عضلانی را شامل می شود که عموما با خستگی، خواب آلودگی، مشکلات حافظه و خلق و خو همراه است. محققان باور دارند بیماری«فیبرومیالژیا» یا دردهای اسکلتی عضلانی با تأثیر بر چگونگی پردازش سیگنال های درد در مغز افراد، احساس درد را تشدید می کند.

علائم فیبرومیالژیا(درد های اسکلتی عضلانی) اغلب به دنبال آسیب جسمانی، عمل جراحی، عفونت یا استرس روانی خاصی ایجاد می شود و گاهی نیز بدون هیچ نشانی بروز می یابد.

زنان بیش از مردان در معرض ابتلا به فیبرومیالژیا یا درد های اسکلتی عضلانی قرار دارند و بسیاری از مبتلایان نیز از سردرد تنشی، اختلالات مفصلی، سندرم روده تحریک پذیر، استرس و اضطراب رنج می برند. فیبرومیالژیا(درد های اسکلتی عضلانی) درمان قطعی ندارد و فقط مصرف دارو، ورزش و انجام راهکارهایی برای آرامش و کاهش استرس می تواند به کنترل علائم کمک کند.

علائم درد فیبرومیالژیا(درد های اسکلتی عضلانی)

دردهایی که در فیبرومیالژیا مشاهده می شود مبهم است که معمولا از ماهیچه ها شروع شده و در صورت گسترده شدن، فرد ممکن است درد را در هر دو طرف بدن و بالا و پایین کمر احساس کند.

این دردها با اعمال فشار ثابت به برخی نقاط بدن موسوم به نقاط فشار تشدید می شود.ناحیه پشت سر، بالای سرشانه ها، نواحی جلویی گردن، بالای قفسه سینه، برجستگی آرنج، بالای ناحیه باسن، کم، قسمت داخلی زانو از جمله نقاطی هستند که در  بیماری «فیبرومیالژیا» یا دردهای اسکلتی عضلانی درگیر می شوند.

افراد مبتلا به فیبرومیالژیا(درد های اسکلتی عضلانی) غالبا احساس خستگی می کنند و بیشتر ساعات روز را خواب هستند.

خواب  افراد مبتلا به فیبرومیالژیا(درد های اسکلتی عضلانی) معمولا با بروز درد، سندرم پاهای بی قرار و وقفه های تنفسی دچار اختلال می شود.

علاوه بر علائم ذکر شده، مبتلایان به  فیبرومیالژیا(درد های اسکلتی عضلانی) از اضطراب و استرس، افسردگی، سردرد، سندرم روده تحریک پذیر نیز رنج می برند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله فیزیوتراپی در درمان دردهای اسکلتی عضلانی
مطالعه مقاله درمان بدون جراحی دردهای اسکلتی-عضلانی
مطالعه مقاله دردهای اسکلتی عضلانی در کاربران رایانه

منبع : سلامت نیوز

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ