آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد نشیمنگاه در زیر لگن و باسن

لگن 1

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

درد نشیمنگاه یک نوع درد است که در زیر باسن و در محلی از لگن که روی آن می‌نشینیم، احساس می‌شود. علت شایع درد نشیمنگاه التهاب بورس زیر توبروزیته ایسکیال لگن است. لازم به ذکر است که درد نشیمنگاه با درد دنبالچه تفاوت دارد.

وقتی بر روی سطحی زیر هر طرف باسن، زیر پوست، یک استخوان سفت و محکم قابل لمس است که به آن توبروزیته ایسکیوم می‌گویند. این محل نشیمنگاه است و در هر دو طرف زیر باسن وجود دارد.

دنبالچه در پایین‌ترین قسمت ستون مهره و در وسط دو قسمت باسن، به طور مستقیم بالای مقعد قرار دارد. بورسیت ایسکیوگلوتئال می‌تواند منجر به درد نشیمنگاه در زیر لگن و باسن شود.

علت بورسیت زیر لگن

فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن، پرش و ضربه زدن می‌تواند باعث انجام حرکات بیش از حد و تکراری تاندون همسترینگ روی توبروزیته ایسکیوم شده و این سایش مکرر ممکن است منجر به التهاب بورس بین این دو عنصر شود.

علاوه بر این، نشستن بر روی زمین سفت به مدت طولانی می‌تواند باعث فشرده شدن و التهاب بورس بین تاندون و استخوان ایسکیوم شود. این التهاب بورس با نام بورسیت شناخته می‌شود.

از نظر تاریخی، افرادی که به طور معمول بافندگی می‌کرده‌اند، برای طولانی‌مدت در حالت نشسته بوده‌اند و در این افراد این بیماری به طور متداول دیده می‌شده است. به این بیماری نیز با نام نشیمنگاه بافندگان “Weaver’s bottom” اطلاق می‌شود. همچنین، افتادن و برخورد نشیمنگاه با یک سطح سفت می‌تواند به ضربه و التهاب بورس ایسکیوگلوتئال منجر شود.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ