درد مهره پنجم کمر

post_image

برای آشنایی با مهره پنجم کمر و درد آن لازم است اطلاعاتی راجع به ستون مهره ها داشته باشید.

یک دسته از بافت عصبی که اصطلاحاً به آن طناب نخاعی گفته می شود، از طریق مجرا یا کانالی که در داخل مهره ها وجود دارد، از مغز به سمت پایین می آید. ریشه های عصبی از طناب نخاعی خارج شده و مسافتی کوتاه در کانال را طی می کنند، سپس از هر سمت مهره (چپ و راست) یک عصب خارج می شود تا قسمت مربوط به خودش (تنه، دستها و یا پاها) را عصب رسانی کند. ستون فقرات که ستون مهره ها نیز خوانده می شود، بدن را در وضعیت قائم نگه داشته، تکیه گاه سر است و طناب نخاعی را در برگرفته، از آن محافظت می کند. ستون فقرات از 33 استخوان به نام مهره تشکیل شده است که یکی از این مهره ها، مهره پنجم کمر است. مفاصل و دیسک های حاوی بافت لیفی در بین مهره ها، ستون فقرات را انعطاف پذیر می کنند و باعث پایداری رباط ها و عضلات و کنترل حرکات آن می شوند.

ستون فقرات شامل هفت مهره ی گردنی در گردن، دوازده مهره ی سینه ای یا پشتی در قسمت بالا و پشت و پنج مهره ی کمری در قسمت کمر می باشد. مهره ی پنجم کمری که  معروف است بر روی استخوان خاجی (دیسک بین مهره ای S1-L5) قرار دارد که آن هم به استخوان دنبالچه چسبیده است. استخوان خاجی از چند مهره که به یکدیگر جوش خورده اند تشکیل شده است. استخوان خاجی از لبه های خود به استخوان لگن متصل است. نقش ستون فقرات، حمایت از کل بدن، توانایی در خم شدن و چرخیدن در تمام مسیرها و نیز حمایت از ساختمان های حیاتی بدن نظیر اعصاب و نخاع و محافظت از مهره پنجم کمر می باشد که در داخل آن قرار دارند. هیچ ساختمان مهندسی ای وجود ندارد که از ویژگی ها و ریزه کاری هایی ستون فقرات برخوردار باشد. انتهای ستون فقرات از دو مهره L5-S1 تشکیل شده است که به آن مفصل لومبوساکرال هم گفته می‌شود. ساختار بخش لومبوساکرال طوری ساخته شده که هم قدرت و هم ثبات قسمت انتهایی ستون فقرات را تأمین کند و یک مفصل چندمنظوره تشکیل داده که به چرخش قسمت فوقانی بدن و خم شدن در جهات مختلف کمک می‌کند. از آنجا که این بخش هم دامنه حرکتی وسیعی را فراهم می‌کند و هم نیروی زیادی را تحمل می‌کند، بسیار مستعد آسیب‌دیدگی‌های ناشی از جراحات حاد یا آسیب‌دیدگی‌های فرسایشی ناشی از سائیدگی تدریجی و در نهایت درمان دیسک لومبوساکرال است.

ریشه های عصبی

سیستم عصبی را می توان به نحوی به شبکه ی ارتباطی تلفن تشبیه نمود، زیرا از طریق آنها، پیام های عصبی از مغز به سراسر بدن ارسال شده و از همین طریق نیز به مغز بر می گردد. این شبکه پیام ها را از مغز به ستون فقرات و از ستون فقرات به سوی مغز می برند پیام هایی که از مغز به سمت پایین می آیند باعث می شوند که عضلات منقبض شده و در نتیجه بر روی حرکاتی از بدن همچون راه رفتن، کنترل صورت گیرد. پیام هایی که از پایین به بالا و به سمت مغز می روند، حامل حس هایی مانند لمس و درد می باشند. کمردرد که بر اثر بیرون زدگی دیسک ایجاد می شود، همچنین درد دیسک بین مهره‌ای L5–S1 می تواند بسیار شدید باشد و معمولاً علائم کم کم بهبود می یابد و در نهایت به طور کلی از بین می رود. با این حال در این موارد دیسک به طور دایمی ضعیف می شود و همیشه این خطر وجود دارد که درد دوباره عود کند.

ازن تراپی

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش اوزون درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

  • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
  • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
  • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
  • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و  و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است.

تحقیقات نشان میدهد که میزان موفقیت دراستفاده ازاوزون درمانی برای درمان دیسک کمر95 درصد بوده است که این آمار درمجله های پزشکی معتبر بین المللی ثبت شده است

برای اختلال دیسک کمر میتوانیم با استفاده ازروش اوزون درمانی ازانجام عمل جراحی جلوگیری کنیم این روش یک روز انجام میشود وبعدازآن هیچ گونه ناراحتی برای بیمار ایجادنمیشود وبیماران میتوانند2 روز بعداز درمان به فعالیت های خود ادامه دهند

ازون درمانی باعث کم کردن حجم دیسک ها میشود وفشار ها ی وارد شده بر دیسک را کاهش میدهد این روش همچنین دارای اثربی حسی وضدالتهابی است وباعث کاهش درد میشود وبه درمان دیسک کمر کمک میکند

برای آشنایی با بهترین درمان درد های ستون فقرات بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درمان آسان کمردرد

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)