آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد مهره پنجم کمر

درد مهره پنجم کمر

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

درد مهره پنجم کمر

برای آشنایی با مهره پنجم کمر و درد آن لازم است اطلاعاتی راجع به ستون مهره ها داشته باشید.

طناب نخاعی به عنوان یک دسته از بافت عصبی، از طریق یک مجرا یا کانال در داخل مهره‌ها، از مغز به سمت پایین حرکت می‌کند. ریشه‌های عصبی از طناب نخاعی خارج می‌شوند و در طول یک مسیر کوتاه درون کانال حرکت می‌کنند. سپس از هر سمت مهره (چپ و راست) یک عصب خارج می‌شود تا به منطقه مربوط به خودش (مانند تنه، دستها و پاها) اعصاب رسانی کند.

ستون فقرات که به آن ستون مهره‌ها نیز گفته می‌شود، بدن را در وضعیت عمودی نگه می‌دارد و به عنوان تکیه‌گاه برای سر عمل می‌کند و طناب نخاعی را حفاظت می‌کند. ستون فقرات از ۳۳ استخوان به نام مهره تشکیل شده است، و مهره پنجم کمر، یکی از این مهره‌هاست. مفاصل و دیسک‌ها که شامل بافت لیفی هستند، در بین مهره‌ها قرار گرفته‌اند و ستون فقرات را انعطاف‌پذیر می‌کنند و باعث پایداری رباط‌ها و عضلات و کنترل حرکات آن می‌شوند.

ستون فقرات شامل هفت مهره ی گردنی در گردن، دوازده مهره ی سینه ای یا پشتی در قسمت بالا و پشت و پنج مهره ی کمری در قسمت کمر می باشد. مهره ی پنجم کمری که  معروف است بر روی استخوان خاجی (دیسک بین مهره ای S1-L5) قرار دارد که آن هم به استخوان دنبالچه چسبیده است. استخوان خاجی از چند مهره که به یکدیگر جوش خورده اند تشکیل شده است. استخوان خاجی از لبه های خود به استخوان لگن متصل است. نقش ستون فقرات، حمایت از کل بدن، توانایی در خم شدن و چرخیدن در تمام مسیرها و نیز حمایت از ساختمان های حیاتی بدن نظیر اعصاب و نخاع و محافظت از مهره پنجم کمر می باشد که در داخل آن قرار دارند. هیچ ساختمان مهندسی ای وجود ندارد که از ویژگی ها و ریزه کاری هایی ستون فقرات برخوردار باشد. انتهای ستون فقرات از دو مهره L5-S1 تشکیل شده است که به آن مفصل لومبوساکرال هم گفته می‌شود. ساختار بخش لومبوساکرال طوری ساخته شده که هم قدرت و هم ثبات قسمت انتهایی ستون فقرات را تأمین کند و یک مفصل چندمنظوره تشکیل داده که به چرخش قسمت فوقانی بدن و خم شدن در جهات مختلف کمک می‌کند. از آنجا که این بخش هم دامنه حرکتی وسیعی را فراهم می‌کند و هم نیروی زیادی را تحمل می‌کند، بسیار مستعد آسیب‌دیدگی‌های ناشی از جراحات حاد یا آسیب‌دیدگی‌های فرسایشی ناشی از سائیدگی تدریجی و در نهایت درمان دیسک لومبوساکرال است.

ریشه های عصبی

سیستم عصبی را می‌توان با یک شبکه ارتباطی تلفن مقایسه کرد، زیرا از طریق آن، پیام‌های عصبی از مغز به سراسر بدن ارسال و به سمت مغز بازمی‌گردند. این شبکه پیام‌ها را از مغز به ستون فقرات و از ستون فقرات به سمت مغز منتقل می‌کند. پیام‌هایی که از مغز به سمت پایین ارسال می‌شوند، باعث انقباض عضلات می‌شوند و در نتیجه، بر روی حرکاتی مانند راه رفتن و کنترل بدن تأثیر می‌گذارند. پیام‌هایی که از پایین به بالا و به سمت مغز می‌روند، حامل حس‌هایی مانند لمس و درد هستند.

بیماری کمردرد که ناشی از بیرون زدگی دیسک است، می‌تواند بسیار شدید باشد و معمولاً به طور تدریجی بهبود می‌یابد و در نهایت به طور کلی رفع می‌شود. با این حال، در این موارد، دیسک به طور دائمی ضعیف می‌شود و همیشه خطر بازگشت درد وجود دارد.

ازن تراپی

ازن تراپی کمر

بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش اوزون درمانی، اوزون،دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:

  • با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند.
  • مواد ضد التهابی موجب کاهش درد،تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند.
  • با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود.
  • اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود.

اثر درمان با تزریق اوزون در مدت یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می‌شود و تا رسیدن به بهبودی کامل به مدت یک تا دو هفته تکرار می‌شود. روند بهبودی در بیماران به شدت آسیب وابسته است، اما اکثر بیماران نیاز به سه تا پنج جلسه درمان دارند. در مقایسه با روش‌های تزریقی دیگر، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی برای بیماران ندارد و نتایج آن دائمی است.

تحقیقات نشان می‌دهد که در استفاده از تزریق اوزون برای درمان دیسک کمر، میزان موفقیت ۹۵ درصد بوده است. این آمار در مجلات پزشکی معتبر بین‌المللی ثبت شده است.

برای اختلال دیسک کمر میتوانیم با استفاده ازروش اوزون درمانی ازانجام عمل جراحی جلوگیری کنیم این روش یک روز انجام میشود وبعدازآن هیچ گونه ناراحتی برای بیمار ایجادنمیشود وبیماران میتوانند۲ روز بعداز درمان به فعالیت های خود ادامه دهند

ازون درمانی باعث کم کردن حجم دیسک ها میشود وفشار ها ی وارد شده بر دیسک را کاهش میدهد این روش همچنین دارای اثربی حسی وضدالتهابی است وباعث کاهش درد میشود وبه درمان دیسک کمر کمک میکند

برای آشنایی با بهترین درمان درد های ستون فقرات بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درمان آسان کمردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ