آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علل و درمان درد قوزک پا

images

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

ما قوزک پا را مجبور به تحمل وزن بدن، طی کردن مسافت‌های طولانی و چرخیدن و خم شدن در هر جهت می‌کنیم. اما با فشار آمدن بیش از حد به قوزک که مثلا هنگام ورزش کردن رخ می‌دهدفریاد کمک آن بلند می‌شود.

علت درد قوزک پا

در صورتی که استخوان، رباط یا تاندون در قسمت قوزک پا آسیب ببیند، ممکن است باعث درد قوزک پا شود. یکی از علل شایع بروز درد قوزک پا، پیچ خوردن مچ پا است که می‌تواند منجر به پارگی یا کشش رباط قوزک پا شود. پیچ خوردگی معمولاً در هنگام ورزش یا حتی پیاده‌روی در سطح ناهموار و همچنین اشتباه در برداشتن قدم رخ می‌دهد.

شایع ترین علل درد قوزک پا

    التهاب تاندون آشیل
پارگی تاندون آشیل
شکستگی
زائده استخوانی
شکستگی مچ پا
آماس یا تورم کیسه های مفصلی
نقرس
شبه نقرس
آرتریت  واکنشی
روماتیسم
آرتریت سپتیک
رگ به رگ شدن مچ پا
شکستگی به علت فشار آوردن زیاد به مچ پا
سندرم تونل تارسال

درمان درد قوزک پا

درد قوزک مسئله‌ای سرسری نیست که به سادگی گذر کند. اگر پس از آسیب‌دیدگی، درمان مناسب انجام نشود یا تأخیر در درمان رخ دهد، ممکن است مشکلات و مشکلات متعددی رخ دهد. در ادامه، پیشنهاداتی برای کاهش درد قوزک ارائه می‌شود.

۱. استراحت: استراحت بسیار مهم است زیرا مانع از تحریک و آزردگی قوزک می‌شود. استراحت در حالت خواب بسیار مفید است و در صورت نیاز به حرکت، می‌توانید از عصا یا پشتیبانی زیر بغل استفاده کنید.

۲. یخ گذاشتن: قرار دادن یخ روی قوزک برای چند بار در روز و به مدت ۱۵ دقیقه، باعث کاهش خونریزی و التهاب دردناک قوزک می‌شود. این کار با بی‌حس کردن انتهای اعصاب و انقباض مویرگ‌ها مفید است.

۳. بستن و بالا گرفتن قوزک: با استفاده از باندپیچ یا استفاده از پابند مخصوص، قوزک را به طور ثابت نگه دارید. استفاده از یک بالش زیر قوزک نیز کمک می‌کند تا مایع موجود در آن تخلیه شود. این اصول را به مدت سه تا پنج روز رعایت کنید.

۴. استفاده از مسکن: مصرف مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن می‌تواند در کاهش درد قوزک مؤثر باشد.

۵. بلند کردن پاشنه: با قرار دادن یک بالشتک درون کفش یا بالند کردن پاشنه کفش، می‌توانید درد و تر آشیل را کاهش دهید. ارتفاع یک تا یک و نیم سانتیمتر کافی است. بالشتک را می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.

توجه داشته باشید که در صورت بروز درد شدید، تغییر رنگ پوست، ورم شدید یا مشکلات مربوط به حرکت، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب را تعیین کند.

منبع : تبیان , دکتر بیدکی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ