آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد جلوی زانو و علل آن

168941

تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۲

168941

گاهی اوقات محل درد زانو می تواند به تشخیص علت آن کمک کند. یکی از این موارد احساس درد در جلوی زانو است.گرچه درد جلوی زانو می تواند بر اثر آسیب های حاد مانند پارگی تاندون چهارسر یا پارگی تاندون کشکک یا شکستگی های کشکک ایجاد شود.

مهمترین علل درد مزمن جلوی زانو

کندرومالاسی کشکک

کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک شایعترین علت درد جلوی زانو است و بیشتر در جوانان دیده می شود. علت بیماری به درستی مشخص نیست ولی می تواند موجب کاهش مقدار کندروئیتین سولفات بافت همبند غضروف کشکک شود. غضروف کشکک رنگ روشن و شفاف خود را از دست داده و به حالت زرد کدر درمیاید. سطح غضروف کشکک ناهموار و ریش ریش می شود.

تاندنیت کشکک

به تاندنیت کشکک Patellar tendonitis بیماری زانوی جهندگان Jumper’s knee هم می گویند و علت آنست که این بیماری در ورزشکارانی که حرکات پرشی و جهشی را زیاد انجام می دهند مانند والیبالیست و بسکتبالیست ها بیشتر دیده می شود. این بیماری به علت التهاب تاندون کشکک (تاندون بین استخوان کشکک و توبرکل تیبیا) ایجاد می شود و علامت مهم آن درد زانو در زیر استخوان کشکک است. این درد در هنگامی که بیمار زانوی خود را بر علیه مقاومتی مستقیم و صاف می کند بیشتر می شود. درمان این بیماران شامل انجام نرمش های کششی و تقویتی عضلات چهارسر ران و مکانیسم اکستانسور است.

تاندنیت عضله چهارسر

تاندنیت یا التهاب تاندون عضله چهار سر به علت التهاب در محل چسبیدن تاندون عضله چهارسر ران به لبه بالایی استخوان کشکک ایجاد شده و موجب درد جلوی زانو میشود. درمان تاندنیت عضله چهار سر انجام نرمش های کششی و تقویتی عضله چهارسر و مکانیسم اکستانسور است.

بورسیت جلوی کشکک

بورسیت جلوی کشکک بر اثر التهاب بورس جلوی کشکک ایجاد می شود و بیشتر در کسانی است که زیاد زانو می زنند. علائم بیماری شامل درد و تورم درست جلوی کشکک است.

بورسیت پس آنسرینوس

بورسیب پس آنسرینوس در اثر التهاب بورسی است که در زیر تاندون های پس آنسرینوس یا پنجه غازی وجود دارد. علامت مهم این بیماری درد در زیر زانو در سطح داخلی است. درمان این بیماری شامل کاهش فعالیت های بدنی و گرمای موضعی است.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ