آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد بین دو شانه: علت درد بین دو کتف چیست؟

درد بین دو شانه

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

درد بین دو شانه ممکن است باعث شود افراد کمی نگران شوند، نگران این که منشاء این درد ممکن است از کجا باشد و این که آیا ممکن است این درد نشانه مساله‌ای جدی یا اورژانسی باشد.

درد بین دو شانه، که به عنوان درد بین دو کتف نیز شناخته می‌شود، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. اگرچه این نوع درد معمولاً ناشی از مسائل جزئی مانند کشیدگی عضلات است، اما باید توجه داشت که این درد ممکن است نشانه‌ای از مشکلات جدی‌تر باشد، مانند حمله قلبی یا سرطان ریه. درد به ما اطلاع می‌دهد که بدن مشکلی دارد، اما گاهی اوقات تشخیص دادن اینکه آیا مساله تنها یک ناراحتی کوچک است یا نیاز به توجه فوری دارد، ممکن است دشوار باشد. با این حال، پیدا کردن منشاء و علت آنچه که درد و ناراحتی را ایجاد کرده است، بسیار مهم است.

درد بین دو شانه چگونه است؟ 


وقتی می‌خواهیم علل احتمالی درد در هر ناحیه‌ای از بدن را بررسی کنیم، در نظر گرفتن ساختارهایی که در آن ناحیه قرار دارند می‌تواند مفید باشد. ساختارهای موجود در بین دو شانه عبارتند از:

  • پوست
  • عضلات: عضلات موجود در ناحیه بین دو کتف که شامل عضلات لوزی شکل و عضلات ذوزنقه‌ای میانی و تحتانی هستند. این عضلات نقش مهمی در پایین و عقب نگه داشتن کتف‌‌ها دارند.
  • مهره‌های صدری ستون فقرات
  • آئورت قفسه سینه (بخش صدری بزرگترین رگ خونی که خون را از قلب به بقیه بدن منتقل می‌کند).
  • بخشی از مری
  • بخشی از قلب
  • بخشی از ریه‌ها

درد بین دو کتف ممکن است از هر یک از ساختارهای فوق منشاء گرفته باشد و یا ممکن است از نواحی دورتری در بدن شروع شده و به دلیل روش انتقال سیگنال‌های عصبی، بین دو شانه خود را نشان دهد.

علل احتمالی درد بین دو کتف


علل احتمالی درد بین دو کتف-

علل احتمالی بسیاری برای درد بین دو شانه وجود دارد. این درد ممکن است به خاطر مشکلات و بیماری‌هایی در ساختارهای موجود در خود این ناحیه ایجاد شده باشد ، و یا درد ارجاعی باشد که منشاء آن منطقه دیگری است اما بین دو شانه احساس می‌شود. برخی از دلایل احتمالی درد بین دو کتف عبارتند از:

کشیدگی عضلانی 

شایع‌ترین علت درد بین دو کتف کشیدگی عضله است. این مشکل ممکن است در اثر قرار گرفتن بدن در وضعیتی نامناسب (به خصوص خم شدن به سمت جلو  در حالت نشسته یا ایستاده به مدت طولانی) ، بلند کردن اشیاء سنگین ، انجام فعالیت‌هایی که مستلزم پیچش بدن باشند مانند گلف یا تنیس، و یا حتی خوابیدن روی یک تشک نامناسب ایجاد شود.

آسیب دیدگی و تروما 

از جمله مشکلاتی که معمولا پس از یک تروما ممکن است پیش بیاید و منجر به درد بین دو شانه شود ، می‌توان جدا شدن مفصل اخرمی- چنبری (مفصل آکرومیوکلاویکولار) و پارگی روتاتور کاف را نام برد. جدا شدن شانه با در رفتگی شانه که درد آن بیشتر در مفصل شانه احساس می‌شود متفاوت است.

فتق دیسک یا بیرون‌زدگی دیسک

فتق دیسک یا بیرون‌زدگی دیسک

بیماری دیسک دژنراتیو می‌تواند در ناحیه بین دو کتف منجر به درد ارجاعی شود، به‌ویژه در مهره‌های گردنی و صدری ستون فقرات. این مشکل در افرادی که دژنراسیون دیسک گردنی دارند، کاملاً طبیعی نیست که در غیر از ناحیه‌های مرتبط با خود درد، درد حس کنند. این ممکن است باعث سختی در تشخیص علت درد شود. علایم دیگر ممکن است شامل بی‌حسی، سوزن سوزن شدن و درد در یک یا هر دو بازو باشد. درد ناشی از دیسک گردنی گاهی اوقات در مواقع خاصی بروز می‌کند، به عنوان مثال ممکن است با خم شدن یا کشیده شدن گردن تشدید یا کاهش یابد.

التهاب مفصل یا آرتریت

وجود التهاب مفاصل یا آرتریت در گردن یا حتی دنده‌ها ممکن است باعث درد بین دو کتف شود. مثل مشکلات دیسک ، آرتریت گردن نیز ممکن است حتی بدون ایجاد درد  در خود گردن، موجب درد بین دو شانه یا مناطق دیگر شود.

حمله قلبی

به ویژه در زنان، حملات قلبی همیشه با درد قفسه سینه شروع نمی‌شوند. مطابق با یافته‌های یک پژوهش که درد را در افرادی که قبلاً حمله قلبی داشته‌اند بررسی کرده است، تنها ۳٪ از این افراد درد در محدوده بین دو کتف خود را قبل از حمله قلبی تجربه کرده‌اند.

این درد ممکن است به صورت مداوم حاضر باشد و همراه با درد قفسه سینه، تنگی نفس یا سرگیجه نیز باشد. اطلاع از تفاوت‌های علائم حمله قلبی در زنان و مردان بسیار اهمیت دارد. علائم بیماری‌های قلبی در خانم‌ها معمولاً نامنظم و مبهم هستند و به نظر می‌رسد که به همین دلیل باعث افزایش آمار مرگ و میر در خانم‌هایی که حمله قلبی می‌کنند، می‌شوند.

سرطان 

سرطان‌های ریه ، به ویژه تومورهای پانکوست ، با فشار آوردن روی اعصاب قسمت بالای ریه‌ها ممکن است باعث ایجاد درد بین دو شانه شوند. سایر سرطان‌هایی که ممکن است باعث احساس درد در این منطقه شوند عبارتند از: سرطان مری ، مزوتلیوما ، لنفوم و سرطان کبد. سرطان‌هایی که به استخوان‌های گردن متاستاز می‌کنند مانند سرطان پستان نیز، حتی گاهی اوقات بدون هیچ علامت دیگری، ممکن است باعث ایجاد درد بین دو کتف شوند.

مشکلات کیسه صفرا

مشکلات کیسه صفرا

درد ارجاعی ناشی از مشکلات کیسه صفرا معمولاً به شکل دردی مبهم بین دو شانه خود را نشان می‌دهد و ممکن است با درد در ربع فوقانی سمت راست شکم و حالت تهوع نیز همراه باشد. این درد معمولاً بعد از مصرف یک وعده غذای چرب ایجاد می‌شود.

گیر افتادن عصب 

گیر افتادن عصب از جمله در سندرم درد میوفاسیال عضلات لوزی شکل ممکن است باعث ایجاد درد بین دو شانه شود.

رفلکس اسید معده

بیماری رفلکس اسید معده (ترش کردن) ممکن است باعث درد ارجاعی در پشت در ناحیه بین دو کتف شود. از دیگر علائم رفلکس اسید معده همچنین می‌توان به درد قفسه سینه ، گرفتگی صدا یا سینه و مشکل در بلع اشاره کرد. رفلکس اسید معده در صورتی که درمان نشود، نه تنها باعث ناراحتی فرد است بلکه بعدتر ممکن است باعث ایجاد تنگی و سرطان مری شود. التهاب لوزالمعده نیز ممکن است به دلیل تحریک زیر دیافراگم باعث ایجاد درد در بین دو کتف شود.

اسکولیوز 

اسکولیوز

وجود اسکولیوز در مهره‌های صدری ستون فقرات ممکن است باعث درد بین دو شانه شود. افرادی که به اسکولیز مبتلا هستند اغلب اوقات از وجود انحنای نادرست در ستون فقرات خود آگاهند ، اما همیشه هم این طور نیست.

پارگی آئورت صدری یا دﻳﺴﻜـﺴﻴﻮن آئورت 

دردی که در اثر دیسکسیون آئورت صدری (پارگی در دیواره یک رگ که باعث شود خون بین دیواره‌های آئورت نشت کند) رخ می‌دهد اغلب سریع و بسیار شدید بوده و نیاز به رسیدگی اورژانسی پزشکی دارد. این درد غالباً به صورت دردی ناگهانی و شدید با احساس پاره شدن چیزی در قسمت میانی پشت احساس می‌شود.

آمبولی ریه

آمبولی ریه هنگامی رخ می‌دهد که لخته‌های خون از پا (ترمبوز وریدی عمقی) جدا شده و حرکت کرده و به ریه‌ها بروند. درد اغلب در هنگام شروع ناگهانی و شدید است و ممکن است با تنگی نفس شدید همراه باشد ، اگرچه بعضی اوقات افراد فقط احساس ناراحتی خفیفی دارند. آمبولی ریه اغلب بر اساس علائم لخته شدن خون در پاها از جمله درد ، قرمزی و تورم پیش بینی می‌شود. از جمله عوامل خطر آمبولی ریه می‌توان مشکلاتی مانند سرطان ، مسافرت طولانی با ماشین یا هواپیما ، استراحت طولانی مدت در رختخواب ، بارداری و جراحی‌هایی که به تازگی انجام شده باشند را نام برد.

شکستگی‌های فشاری در مهره‌های صدری 

شکستگی‌ فشاری مهره‌ها، که اغلب به دلیل پوکی استخوان ایجاد می‌شوند ، ممکن است باعث ایجاد درد بین دو شانه شوند. از آنجایی که احتمال شکستگی در این ناحیه کمتر از شکستگی مهره‌های گردنی یا کمری است ( و از این ناحیه کمتر عکسبرداری پزشکی انجام می‌شود) ، تشخیص آن ممکن است بیشتر طول بکشد.

زونا 

زونا

بیماری زونا، بسته به این که ویروس آن ریشه‌ کدام یک از اعصاب را درگیر کرده باشد ، تقریباً می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن باعث درد شود ، دردی که ممکن است خیلی قبل از بروز دانه‌ها و بثورات پوستی زونا ایجاد شود. این درد ممکن است در منطقه بین دو شانه بیشتر باشد اما معمولا بیشتر در یک طرف بدن متمرکز است.

بی حسی اپیدورال 

زنانی که برای زایمان طبیعی یا سزارین از بی‌حسی اپیدورال استفاده می‌کنند ، گاهی اوقات در ناحیه بین دو کتف خود دچار درد شدیدی می‌شوند. خوشبختانه ، این درد وقتی روند تزریق ( قطره‌ای ) دارو کند شود کاهش یافته و پس از زایمان تقریبا به سرعت از بین می‌رود.

چه موقع لازم است به پزشک مراجعه کنیم


بعضی از علل درد بین دو کتف جدی و خطرناک هستند. اگر همراه با درد قفسه سینه، تنگی نفس یا سرگیجه هستید و یا حتی به هر نحوی احساس می‌کنید که مشکل جدی در بدنتان رخ داده است، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و تا زمان ملاقات با پزشک صبر نکنید. بسیاری از علل درد بین دو کتف که ذکر شده است، با درمان و مراقبت‌های پزشکی فوری قابل درمان هستند.

همچنین برخی از مشکلات جدی‌تر که ممکن است باعث درد در این ناحیه شوند، شامل حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد)، تورم آنوریسم آئورت (که در اکثر موارد در مردان مبتلا به سندرم مارفان رخ می‌دهد و خون به‌وسیله‌ی نفوذ در بین لایه‌های داخلی آئورت جریان می‌یابد) و پلاکت‌ریزی ریه (وقتی که لخته‌های خونی یا ترومبوس از رگ‌های خونی پاها جدا شده و به سمت ریه‌ها حرکت می‌کنند) هستند. در تمام این موارد، مراقبت پزشکی سریع معمولاً می‌تواند در پیشگیری از نتایج ناخوشایند این شرایط مؤثر باشد.

به خاطر داشته باشید که درد بین دو کتف اغلب ممکن است جدی‌تر از درد مناطق دیگر بدن باشد. لازم است همیشه آگاه باشید وقتی به چیزی مشکوک شدید، بلافاصله علت آن را بررسی کنید.

درمان درد بین دو شانه 


درمان این درد به علت اصلی ایجاد علائم بستگی دارد. برای رهایی از درد بین دو کتف ، بسیار مهم است که ابتدا علت دقیق آن تعیین شود. درمان درد بین دو شانه که با مشکلات عضلانی مرتبط است، ممکن است دشوار باشد ، اما در سال‌های اخیر روش‌های مختلف درمان بلوک عصبی که تحت هدایت سونوگرافی انجام می‌شوند ، بسیار نویدبخش بوده‌اند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ