درد بین دو شانه ممکن است باعث شود افراد کمی نگران شوند، نگران این که منشاء این درد ممکن است از کجا باشد و این که آیا ممکن است این درد نشانه مساله‌ای جدی یا اورژانسی باشد.

درد بین دو شانه ، که با عنوان درد بین دو کتف هم شناخته می‌شود ، ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. اگرچه این درد معمولاً در اثر مسائل جزئی مثل کشیدگی عضلات ایجاد می‌شود، اما باید توجه داشت که این درد ممکن است نشانه مساله جدی‌تری هم باشد ، به عنوان مثال گاهی اوقات مشکلی به اهمیت حمله قلبی یا سرطان ریه. درد پیغامی است که به واسطه آن بدن به ما اطلاع می‌دهد مشکلی برایش پیش آمده ، اما گاهی اوقات تشخیص این که آیا مساله صرفا یک ناراحتی جزئی است یا مشکلی است که نیاز به توجه فوری دارد دشوار است. با این وجود ، پیدا کردن منشاء و دلیل آنچه باعث آزار و ناراحتی شده مهم است.

درد بین دو شانه چگونه است؟ 


وقتی می‌خواهیم علل احتمالی درد در هر ناحیه‌ای از بدن را بررسی کنیم، در نظر گرفتن ساختارهایی که در آن ناحیه قرار دارند می‌تواند مفید باشد. ساختارهای موجود در بین دو شانه عبارتند از:

  • پوست
  • عضلات: عضلات موجود در ناحیه بین دو کتف که شامل عضلات لوزی شکل و عضلات ذوزنقه‌ای میانی و تحتانی هستند. این عضلات نقش مهمی در پایین و عقب نگه داشتن کتف‌‌ها دارند.
  • مهره‌های صدری ستون فقرات
  • آئورت قفسه سینه (بخش صدری بزرگترین رگ خونی که خون را از قلب به بقیه بدن منتقل می‌کند).
  • بخشی از مری
  • بخشی از قلب
  • بخشی از ریه‌ها

درد بین دو کتف ممکن است از هر یک از ساختارهای فوق منشاء گرفته باشد و یا ممکن است از نواحی دورتری در بدن شروع شده و به دلیل روش انتقال سیگنال‌های عصبی، بین دو شانه خود را نشان دهد.

علل احتمالی درد بین دو کتف


علل احتمالی درد بین دو کتف-

علل احتمالی بسیاری برای درد بین دو شانه وجود دارد. این درد ممکن است به خاطر مشکلات و بیماری‌هایی در ساختارهای موجود در خود این ناحیه ایجاد شده باشد ، و یا درد ارجاعی باشد که منشاء آن منطقه دیگری است اما بین دو شانه احساس می‌شود. برخی از دلایل احتمالی درد بین دو کتف عبارتند از:

کشیدگی عضلانی 

شایع‌ترین علت درد بین دو کتف کشیدگی عضله است. این مشکل ممکن است در اثر قرار گرفتن بدن در وضعیتی نامناسب (به خصوص خم شدن به سمت جلو  در حالت نشسته یا ایستاده به مدت طولانی) ، بلند کردن اشیاء سنگین ، انجام فعالیت‌هایی که مستلزم پیچش بدن باشند مانند گلف یا تنیس، و یا حتی خوابیدن روی یک تشک نامناسب ایجاد شود.

آسیب دیدگی و تروما 

از جمله مشکلاتی که معمولا پس از یک تروما ممکن است پیش بیاید و منجر به درد بین دو شانه شود ، می‌توان جدا شدن مفصل اخرمی- چنبری (مفصل آکرومیوکلاویکولار) و پارگی روتاتور کاف را نام برد. جدا شدن شانه با در رفتگی شانه که درد آن بیشتر در مفصل شانه احساس می‌شود متفاوت است.

فتق دیسک یا بیرون‌زدگی دیسک

فتق دیسک یا بیرون‌زدگی دیسک

بیماری دیسک دژنراتیو در مهره‌های گردنی و صدری ستون فقرات ممکن است باعث درد ارجاعی در ناحیه بین دو کتف شود. این مساله در افراد مبتلا به مشکلات دیسک گردن غیر معمول نیست که فقط در مناطق دیگری به جز خود منشاء درد، احساس درد کنند. این امر ممکن است باعث شود تشخیص علت در مشکل شود. علائم دیگر ممکن است شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن یا احساس درد در یک یا هر دو بازو باشد. گاهی اوقات درد ناشی از دیسک گردن در بعضی موقعیت‌های خاص ایجاد می‌شود ، به عنوان مثال ممکن است درد با خم و یا کشیده شدن گردن بهتر یا بدتر شود.

التهاب مفصل یا آرتریت

وجود التهاب مفاصل یا آرتریت در گردن یا حتی دنده‌ها ممکن است باعث درد بین دو کتف شود. مثل مشکلات دیسک ، آرتریت گردن نیز ممکن است حتی بدون ایجاد درد  در خود گردن، موجب درد بین دو شانه یا مناطق دیگر شود.

حمله قلبی

حملات قلبی ، به ویژه حملات قلبی در زنان ، همیشه با درد قفسه سینه شروع نمی‌شوند. بر اساس یافته‌های یک پژوهش که درد را در افرادی که دچار حمله قلبی شده بودند بررسی کرده است ، 3٪  از افراد پیش از حمله قبلی در محدوده بین دو کتف خود درد داشته‌اند.

این درد ممکن است مداوم بوده و می‌تواند با درد قفسه سینه ، تنگی نفس یا سرگیجه نیز همراه باشد. این مطلب مهمی است که هر کسی از تفاوت‌ علائم حمله قلبی در زنان با مردان اطلاع داشته باشد. علائم بیماری‌های قلبی در خانم‌ها غالباً بی‌قاعده و مبهم هستند و به نظر می‌رسد به همین دلیل باعث می‌شوند آمار مرگ در خانم‌هایی که دچار حمله قلبی می‌شوند ، بالاتر باشد.

سرطان 

سرطان‌های ریه ، به ویژه تومورهای پانکوست ، با فشار آوردن روی اعصاب قسمت بالای ریه‌ها ممکن است باعث ایجاد درد بین دو شانه شوند. سایر سرطان‌هایی که ممکن است باعث احساس درد در این منطقه شوند عبارتند از: سرطان مری ، مزوتلیوما ، لنفوم و سرطان کبد. سرطان‌هایی که به استخوان‌های گردن متاستاز می‌کنند مانند سرطان پستان نیز، حتی گاهی اوقات بدون هیچ علامت دیگری، ممکن است باعث ایجاد درد بین دو کتف شوند.

مشکلات کیسه صفرا

مشکلات کیسه صفرا

درد ارجاعی ناشی از مشکلات کیسه صفرا معمولاً به شکل دردی مبهم بین دو شانه خود را نشان می‌دهد و ممکن است با درد در ربع فوقانی سمت راست شکم و حالت تهوع نیز همراه باشد. این درد معمولاً بعد از مصرف یک وعده غذای چرب ایجاد می‌شود.

گیر افتادن عصب 

گیر افتادن عصب از جمله در سندرم درد میوفاسیال عضلات لوزی شکل ممکن است باعث ایجاد درد بین دو شانه شود.

رفلکس اسید معده

بیماری رفلکس اسید معده (ترش کردن) ممکن است باعث درد ارجاعی در پشت در ناحیه بین دو کتف شود. از دیگر علائم رفلکس اسید معده همچنین می‌توان به درد قفسه سینه ، گرفتگی صدا یا سینه و مشکل در بلع اشاره کرد. رفلکس اسید معده در صورتی که درمان نشود، نه تنها باعث ناراحتی فرد است بلکه بعدتر ممکن است باعث ایجاد تنگی و سرطان مری شود. التهاب لوزالمعده نیز ممکن است به دلیل تحریک زیر دیافراگم باعث ایجاد درد در بین دو کتف شود.

اسکولیوز 

اسکولیوز

وجود اسکولیوز در مهره‌های صدری ستون فقرات ممکن است باعث درد بین دو شانه شود. افرادی که به اسکولیز مبتلا هستند اغلب اوقات از وجود انحنای نادرست در ستون فقرات خود آگاهند ، اما همیشه هم این طور نیست.

پارگی آئورت صدری یا دﻳﺴﻜـﺴﻴﻮن آئورت 

دردی که در اثر دیسکسیون آئورت صدری (پارگی در دیواره یک رگ که باعث شود خون بین دیواره‌های آئورت نشت کند) رخ می‌دهد اغلب سریع و بسیار شدید بوده و نیاز به رسیدگی اورژانسی پزشکی دارد. این درد غالباً به صورت دردی ناگهانی و شدید با احساس پاره شدن چیزی در قسمت میانی پشت احساس می‌شود.

آمبولی ریه

آمبولی ریه هنگامی رخ می‌دهد که لخته‌های خون از پا (ترمبوز وریدی عمقی) جدا شده و حرکت کرده و به ریه‌ها بروند. درد اغلب در هنگام شروع ناگهانی و شدید است و ممکن است با تنگی نفس شدید همراه باشد ، اگرچه بعضی اوقات افراد فقط احساس ناراحتی خفیفی دارند. آمبولی ریه اغلب بر اساس علائم لخته شدن خون در پاها از جمله درد ، قرمزی و تورم پیش بینی می‌شود. از جمله عوامل خطر آمبولی ریه می‌توان مشکلاتی مانند سرطان ، مسافرت طولانی با ماشین یا هواپیما ، استراحت طولانی مدت در رختخواب ، بارداری و جراحی‌هایی که به تازگی انجام شده باشند را نام برد.

شکستگی‌های فشاری در مهره‌های صدری 

شکستگی‌ فشاری مهره‌ها، که اغلب به دلیل پوکی استخوان ایجاد می‌شوند ، ممکن است باعث ایجاد درد بین دو شانه شوند. از آنجایی که احتمال شکستگی در این ناحیه کمتر از شکستگی مهره‌های گردنی یا کمری است ( و از این ناحیه کمتر عکسبرداری پزشکی انجام می‌شود) ، تشخیص آن ممکن است بیشتر طول بکشد.

زونا 

زونا

بیماری زونا، بسته به این که ویروس آن ریشه‌ کدام یک از اعصاب را درگیر کرده باشد ، تقریباً می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن باعث درد شود ، دردی که ممکن است خیلی قبل از بروز دانه‌ها و بثورات پوستی زونا ایجاد شود. این درد ممکن است در منطقه بین دو شانه بیشتر باشد اما معمولا بیشتر در یک طرف بدن متمرکز است.

بی حسی اپیدورال 

زنانی که برای زایمان طبیعی یا سزارین از بی‌حسی اپیدورال استفاده می‌کنند ، گاهی اوقات در ناحیه بین دو کتف خود دچار درد شدیدی می‌شوند. خوشبختانه ، این درد وقتی روند تزریق ( قطره‌ای ) دارو کند شود کاهش یافته و پس از زایمان تقریبا به سرعت از بین می‌رود.

چه موقع لازم است به پزشک مراجعه کنیم


برخی از علل درد بین دو شانه‌ جدی بوده و ممکن است خطرناک باشند. اگر علائم با تنگی نفس ، درد قفسه سینه یا سر گیجه همراه باشد و یا حتی صرفا به نحوی احساس می‌کنید اتفاق بدی در بدنتان در جریان است ، با پزشک خود تماس بگیرید. صبر نکنید. بسیاری از دلایل درد بین دو کتف که در بالا ذکر شد با درمان و توجهات فوری پزشکی قابل درمانند.

برخی از جدی‌ترین مشکلاتی که باعث ایجاد درد در این منطقه می‌شوند عبارتند از حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد) ، دیسسکسیون آنوریسم آئورت (مشکلی که اغلب در مردان مبتلا به سندرم مارفان ایجاد می‌شود و در آن خون بین لایه‌های داخلی آئورت نفوذ می‌کند)، و آمبولی ریه ( که در آن لخته‌های خون (ترومبوز) از رگ‌های خونی موجود در پاها جدا شده و به سمت ریه‌ها می روند). در تمام این موارد باز هم ، مراقبت‌های سریع پزشکی اغلب می‌تواند در جلوگیری از نتایج ناگوار این شرایط موثر باشند.

به خاطر داشته باشید که درد بین دو کتف اغلب ممکن است جدی‌تر از درد مناطق دیگر بدن باشد. یادتان باشید در مورد این درد بهتر است وقتی به چیزی مشکوک شدید، فورا علت آن  را بررسی کنید.

درمان درد بین دو شانه 


درمان این درد به علت اصلی ایجاد علائم بستگی دارد. برای رهایی از درد بین دو کتف ، بسیار مهم است که ابتدا علت دقیق آن تعیین شود. درمان درد بین دو شانه که با مشکلات عضلانی مرتبط است، ممکن است دشوار باشد ، اما در سال‌های اخیر روش‌های مختلف درمان بلوک عصبی که تحت هدایت سونوگرافی انجام می‌شوند ، بسیار نویدبخش بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ