آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

داروی ضد التهابی سلکوکسیب

2870_orig

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

سلکوکسیب Celecoxib یا سلکسیب یا سلبرکس یک داروی ضد التهاب و ضد درد است که جزو دسته داروهای التهابی غیر استروئیدی nonsteroidal anti-inflammatory drug NSAID است.

موارد مصرف سلکوکسیب

سلکوکسیب برای درمان درد، تورم و خشکی ناشی از بیماری‌های مفصلی مانند آرتروز یا ساییدگی مفصلی (استئوآرتریت)، روماتیسم مفصلی و اسپوندیلیت انکیلوزان استفاده می‌شود. همچنین، در دردهای ناشی از کشیدگی و کوبیدگی عضلات، رگ به رگ شدن و پیچیدن مفاصل، درد ناشی از التهاب و یا کشیدگی تاندون و لیگامان‌ها و درد و تورم بورسیت‌ها نیز می‌توان از سلکوکسیب استفاده کرد.

علاوه بر این، سلکوکسیب می‌تواند در کاهش درد و تورم ناشی از بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت و التهاب مفصل به علت‌های دیگر مانند نقرس نیز مؤثر باشد. همچنین، این دارو ممکن است برای کاهش دردهای استخوانی و درد پس از عمل جراحی مورد استفاده قرار گیرد. درمان قاعدگی‌های دردناک و کاهش پلیپ‌های متعدد روده بزرگ و رکتوم نیز از دیگر کاربردهای سلکوکسیب است.

چگونگی اثر بخشی سلکوکسیب

سلکوکسیب عملکردی دارد که با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز (Cyclo-oxygenase) در بدن کار می‌کند. این آنزیم مسئول تولید ماده شیمیایی به نام پروستاگلاندین است که باعث بروز التهاب و درد در بدن می‌شود. با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز، سلکوکسیب باعث کاهش مقدار پروستاگلاندین در بدن می‌شود و در نتیجه درد و التهاب نیز کاهش می‌یابد.

در بدن، دو نوع سیکلواکسیژناز وجود دارد و سلکوکسیب تنها نوع دوم این آنزیم را مهار می‌کند، در حالی که بر روی تولید پروستاگلاندین‌هایی که موجب محافظت از دیواره معده می‌شوند، تأثیری ندارد. به این ترتیب، سلکوکسیب اثر مهارکننده خود را بر روی آنزیمی که باعث التهاب و درد است، اعمال می‌کند و در عین حال پروستاگلاندین‌های محافظتی بدن را حفظ می‌کند.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ