آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

خارپاشنه ؛ علائم , پیشگیری و درمان

Womans feet over white

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

Womans feet over white

 خار پاشنه پا یکی از علل درد پاشنه پا است اما تمام دردهای پاشنه پا از خار پاشنه نیست. استخوان پاشنه پا در افرادی که مبتلا به خار پاشنه می‌شوند پنج تا هفت سانتی‌متر از پاشنه به سمت جلو و داخل پاشنه پا حرکت کرده و باعث ایجاد یک نقطه دردناک و برجسته در کف پا می‌شود.

علائم خارپاشنه

علائم خار پاشنه درد در کف پاشنه پا به صورت خود به خودی یا در اثر فشار آوردن به پاشنه و کف پاست. همچنین خارپاشنه می تواند گاها بدون هیچ گونه علائمی باشد.

علل خار پاشنه

از عللی که باعث پدید آمدن خارپاشنه می شود، می توان از دویدن یا ایستادن به مدت طولانی و چاقی را نام برد. خارپاشنه در موارد معدودی هم در اثر راه رفتن زیاد به وجود می آید.

عوارض‌ خار پاشنه

به‌ وجود آمدن‌ مشکلاتی‌ در قسمت‌ پایین‌ کمر یا زانو به‌ دلیل‌ لنگیدن‌ مداوم‌

پیشگیری از خار پاشنه

برای پیشگیری از به وجود آمدن خارپاشنه باید از انجام فعالیت هایی که باعث وارد آمدن فشار مداوم به پا می شوند، خودداری کنید. کفشی بپوشید که در قسمت پاشنه یک بالشتک پلاستیکی یا نمدی داشته باشد.

درمان خار پاشنه

 بهترین راه درمان خارپاشنه استفاده از شوک ویو تراپی می باشد. از جمله راه های کاهش درد خار پاشنه این است که یک کفی مناسب در کفش خود بگذارید تا فشار روی پاشنه کم شود. از وسیله مناسب حفظ قوس کف پا یا قالب مناسب  برای کف پای تان استفاده کنید.

ندرتا جراحی برای در آوردن خار پاشنه ، به جز در مواردی که درد حاد وجود دارد، تجویز می شود. روی ناحیه دردناک کمپرس سرد یا کیسه یخ سه، چهار بار در روز هر بار به مدت ۱۵- ۱۰ دقیقه بگذارید.

همچنین برای برطرف کردن درد خفیف  خار پاشنه ، می توان از داروهایی مثل استامینوفنن استفاده کرد. تزریق استرویید به درون ناحیه ملتهب برای کاهش التهاب نیز گاها موثر می باشد.

 رژیم غذایی و خار پاشنه

جهت بهبود خارپاشنه  رژیم غذایی خاصی توصیه نمی شود، مگر اینکه اضافه وزن داشته باشید. در این صورت ، باید وزن خود را کم کنید تا از فشار وارده به کف پا کم شود.

برای آشنایی با عوامل ایجاد خار پاشنه بر روی لینک کلیک کنید

منبع : شفاف   ویستا   بیتوته

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ