آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

حرکات اصلاحی اسکولیوز

4b5825e7a3767226cff299916cf4e08a

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

4b5825e7a3767226cff299916cf4e08a

اسکولیوز (  انحراف ستون فقرات ) خمیدگی‌ بدون‌ درد ستون فقرات که‌ گاهی‌ حالت‌ پیشرونده‌ داشته‌ و باعث‌ تغییر شکل  قفسه‌ سینه‌ و پشت‌ می‌شود. این‌ عارضه‌ می‌تواند مهره‌های‌ قفسه‌ سینه‌ای‌ (میانی‌) یا مهره‌های‌ کمری‌ (پایینی‌) ستون‌ فقرات‌ را درگیر سازد. اسکولیوز بیشترین‌ شیوع‌ را در نوجوانان‌ داشته‌ و در دختران‌ شایعتر از پسران‌ است‌.

حرکات اصلاحی و ورزش اسکولیوز شامل تمرینات قدرتی ، استقامتی ، تنفسی و کششی است که هر یک از این ها دارای اهمیت خاصی هستند.در زیر به برخی از حرکات اصلاحی اشاره می شود.

فرد به طور کامل جلوی آینده نشسته و در حال تمرین وضعیت صحیح نشستن قرار می‌گیرد.

این تمرین از جمله طویل کردن تنه در حالت نشسته (افزایش ارتفاع تنه) است.

این تمرین نه تنها به انعطاف‌پذیری ستون مهره‌ها کمک می‌کند، بلکه بهبود در تغییر شکل و افزایش قدرت عمل عضلات نیز مؤثر است.

– فرد می نشینید و به سمت جلو خم می شود.دست ها را نیز به سمت جلو می کشد.این حرکت موجب بهبود تحرک در ستون مهره ها و بهبود انعطاف پذیری می شود.این تمرین برای اصلاح تغییر شکل اسکولیوز موثر است.

فرد در حال راه رفتن جلوی آینه قرار می‌گیرد و وضعیت بدنی خود را مشاهده می‌کند. هنگام راه رفتن، شانه‌هایش باید در یک سطح قرار داشته باشند.

فرد به میله بارفیکس آویزان می‌شود. این عمل باعث تأثیر گرانش بر روی ستون مهره‌ها و کشش آن‌ها می‌شود.

فرد روی شکم خوابیده و دست‌ها را به سمت جلو، در امتداد سر قرار می‌دهد. سپس سعی می‌کند دست‌ها را به جلو بکشد و طول تنه را افزایش دهد.

 

منبع : پزشکان بدون مرز    کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ