آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

جلوگیری از کمر درد

متخصص ستون فقرات

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

[sbu_post_image]

دستگاه حرکتی از استخوان ها، مفاصل و ماهیچه ها تشکیل شده و از اهمیت قابل توجهی در جهت ادامه ی حیات، انجام اعمال فیزیولوژیک، فعالیت های روزمره انسان و جلوگیری از کمر درد دارد. اختلالات و بیماری های مربوط به این دستگاه به واسطه ی عوامل متنوعی می باشد. برخی از این عوارض ناشی از کمبود ویتامین ها و رژیم غذایی نامناسب است (بیماری راشیتیسم در اثر کمبود ویتامین D) .. برخی دیگر مربوط به اختلال در رشد و نمو استخوان ها هستند و در برخی دیگر اختلال در مفاصل است ، آرتریت (التهاب مفاصل) و…

علاوه بر موارد فوق در اثر پرداختن به فعالیت های روزمره نیز ممکن است عوارض استخوانی و مفصلی پدید آید. این عوارض معمولاً به دلیل حرکات و وضعیت های بیماری زا و نامناسب رخ می دهد.

عوارض فعالیت در وضعیت نامناسب

برخی از حرکات مفصلی به علت تجاوز از حد طبیعی و فیزیولوژیک خود و برخی دیگر به جهت شدت و تکرارشان باعث ایجاد ضایعات مفصلی می گردند. گاهی نیز فشار مدام بر روی یک مفصل سبب بروز این ناراحتی می شود. به عبارت دیگر عوارض فوق به علت عدم رعایت اصول ارگونومیکی یا مهندسی فاکتورهای انسانی اتفاق می افتند.

کمردرد، انقباض عضلات، درد فقرات گردن و تغییر شکل ستون فقرات از جمله ی مهمترین عوارض فعالیت در وضعیت نامناسب می باشد. عوارض ناشی از عوامل فیزیکی نظیر فعالیت با دستگاه های مولد ارتعاش سبب نکروز استخوان نیمه هلالی و آسیب دیدگی مفاصل مچ دست می شود. استفاده از مواد شیمیایی گوناگون و تماس کارگران با این مواد نیز سبب بروز یک سری عوارض استخوانی و مفصلی می گردد.

برخی از افراد که دارای پشت ضعیفی هستند، اغلب به علت وضعیت نامناسب ایستادن، نشستن و خوابیدن و نیز وارد آوردن فشار بیش از حد به پشت خود، دچار دردهای عود کننده و مکرری می شوند. مراقبت های ذیل می تواند در جلوگیری کمر درد کمک کننده باشد.

  • ایستادن و نشستن صحیح
  • پوشیدن کفش های مناسب
  • پرداختن به رانندگی راحت
  • درست نشستن
  • درست حرکت کردن
  • بلند کردن صحیح بار و اشیاء
  • وضعیت مناسب بدن در هنگام انجام کار
  • وضعیت مناسب بدن در هنگام خواب

برای آشنایی با ” بهترین درمان کمر درد ” بر روی لینک کلیک کنید.

منبع: کتاب درمان آسان کمردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ