آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

تشخیص گودی کمر با اسکن سه بعدی

4365546665

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

4365546665

ستون فقرات صاف نمی باشد بلکه ۴ انحنا دارد که در ناحیه گردنی به سمت عقب، در ناحیه سینه ای به سمت جلو، در ناحیه کمری به سمت عقب و در ناحیه ساکرال به جلو تعقر دارد. این انحناها توانائی ستون فقرات برای ایفای نقش در موارد زیر را بیشتر می کند:

-توانائی ایستادن
-جذب شوک و ضربات
-حرکات در دامنه های متفاوت
-قدرت بیشتر
-…

میزان انحنای ستون فقرات در یک ناحیه، بر سایر قسمت ها اثر می گذارد و سبب تغییر آن ها می شود.

اسکن دیجیتالی کف پا، یک ارزیابی کامل و جامع از کف پای بیمار به همراه دیگر عوامل حائز اهمیت، ارائه می دهد. در طی این عمل، یک نقشه از کف پای بیمار تهیه می شود که وزن او، نحوه ی توزیع وزن و فشار وارد بر کف پا همراه با هرگونه اختلال موجود در کف پا، در این نقشه در نظر گرفته شده اند. انجام اسکن سه بعدی کف پا تنها چند دقیقه زمان برده و پس از آن یک ارزیابی جامع از هر یک از سه قوس در هر پا، ارائه خواهد شد.

افرادی که به جای استفاده از روش های قدیمی و الگو برداری از کف پا به کمک گچ، از روش پیشرفته اسکن فشاری استفاده می کنند، از آنالیز و ساخت سریع تر وسایل طبی، سود خواهند برد. این افراد، ارتوتیک (وسایل طبی) مورد نیاز خود را زود تر دریافت کرده و می توانند از آن استفاده کنند.

یکی از مهمترین ویژگی های اسکن سه بعدی ستون فقرات این است که افراد به صورت غزبالگری و برای چک اپ می توانند با کمک این دستگاه متوجه شوند که ایا گودی کمر آنها غیر طبیعی است یا در حد نرمال می باشد. همچنین یک چالش بزرگ خصوصا در بین نوجوانان این است که قوز پشتی  طبیعی می باشد یا بیش از حد است و مهمترین راه تشخیص تا کنون فقط معاینه بالینی بیمار بود و این تکنولوژی پیشرفته اسکن ستون فقرات می تواند به صورت پیشرفته و بر اساس اندازه گیری ها میزان این مشکل را نشان دهد. اهمیت دیگر این موضوع ان است که استفاده از انواع قوزبند ها و کرست های کمری جهت اصلاح قوز پشتی تا سنین حدود ۲۵ سال موثر می باشند.  ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات در راستای شناسایی و تشخیص مشکلات پنهان اسکلتی عضلانی  و انجام مداخله درمانی لازم و به موقع انجام می شود. از آنجایی که بسیاری از مشکلات اسکلتی عضلانی  نظیر انحرافات ستون فقرات تا قبل از بروز عوارض در سنین جوانی و میانسالی تشخیص داده نمی شوند و یا در زمان تشخیص شخص مبتلا دچار مشکلات جدی در ستون فقرات، زانوها و سایر مفاصل بدن شده است،  تشخیص زود هنگام و انجام مداخلات درمانی توسط جراح ستون فقرات در سنین پائین به نحو چشمگیری می تواند از عوارض ثانویه و شدیدتر در آینده بکاهد.

مطالعه مقاله درمان گودی کمر (کلیک کنید)

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ