تاثیر طب سوزنی در درمان سیاتیک

M7450144-View_of_several_acupuncture_needles

سیاتیک يك اختلال بسیار شايع است  که  معمولا ناشي از فتق ديسك كمري است كه سبب تحريك و فشار بر روي ريشه ي عصبي مربوط مي شود ,ولی ممكن است به ندرت ناشي از فشار مستقيم يك ضایعه استخوانی کوچک  باشد.بیمار از درد در ناحیه پشت یا باسن شاکی است

درد با دراز كشيدن به حالت طاق باز بهتر و با ايستادن ، نشستن يا سرفه كه منجر به افزايش فشار داخل كانال نخاعي مي شوند افزايش ميابد. بسته به ريشه عصبي درگير درد ، بی حسی, گزگز ، مورمور یا نقايص حركتي و تغييرات رفلكسي ممكن است در پا وجود داشته باشند.

اثر طب سوزنی بر روی روند درمان سیاتیک

اثر طب سوزنی بر روی روند درمان سیاتیک میتواند بسیار سریع و چشمگیر باشد . در حقیقت میتوان گفت سیاتیک یکی از بیماریهای بوده که در طول تاریخ سبب شهرت طب سوزنی شده است . طب سوزنی با تاثیرات تسکین دردی , شل کننده عضلانی و ارام بخشی که دارد میتواند با سرعت بالای سبب بهبودی بیمار و درمان درد سیاتیک گردد. البته باید به این نکته اشاره کرد که بیمار باید دستورات قبل و بعد از درمان را کاملا رعایت کند تا بیماری دوباره عود نکند, مثل روش بلند شدن از حالت دارزکش,تقویت عضلات کمر , رانندگی و .... .

جراحي ممكن است در صورتي كه درد به درمان جواب نداده يا اگر پيشرفت ضعف عضلاني, عدم کنترل ادرار یا مدفوع وجود داشته باشد لازم شود.

منبع : طب سوزنی

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)