آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

تاثیر دیابت بر ریزش مو

دیابت1

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

[sbu_post_image]

مطالعات گوناگون نشان داده که طاسی سر در مردان به دلیل وجود هورمون مردانه ای بنام دی هیدرو تستوسترون ( مشتق هورمون تستوسترون) در بدن می باشد که با افزایش سن باعث ریزش مو می شود، ولی اینکه چرا مردان جوان  دچار ریزش مو می شوند، مورد سوال است.

مطالعه ای نشان داد که طاسی سر در مردان می تواند به علت مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین باشد. وقتی غذا مصرف می کنید، سطح قند خونتان بالا می رود. برای جلوگیری از افزایش بیش از حدّ قند خون، لوزالمعده هورمون انسولین را ترشح می کند که این هورمون، قند خون را کاهش می دهد، بدین صورت که قند را از خون برداشته و به داخل سلول های بدن می برد تا در آنجا بسوزند و صرف تولید انرژی شوند یا ذخیره شوند.

در افرادی که نسبت به انسولین مقاوم هستند یعنی قند خون وارد سلول هایشان نمی شود، میزان قند خون خیلی بالا می رود، در نتیجه برای کاهش این قند بالا، انسولین زیادی ترشح می شود که می تواند باعث ریزش موی سر در زنان و مردان می شود.

تحقیقات جدید نشان می دهد ، افزایش هورمون انسولین در خون و عوامل رشد آن باعث طاسی سر می شود، در حالیکه موهای قسمت دو طرف سر به مقدار فراوان رشد می کنند .

مطالعه ای ثابت کرد مردانی که بیشترین مقدار انسولین مثل فاکتور رشد ۱ را دارا هستند، بیشتر از بقیه دچار طاسی سر می شوند.

در خانم ها نیز افزایش انسولین خون (مثل بیماری کیست تخمدان ) ریزش مو در قسمت وسط سر را افزایش می دهد.

نتایج نشان می دهد تولید انسولین، با خوردن مقادیر زیاد مواد غذایی دارای آرد سفید و شیرین مثل انواع شیرینی جات ، نان های سفید مانند باگت و لواش ، برنج و انواع ماکارونی افزایش می یابد.

حال باید دانست آیا مصرف میوه و سبزی در وعده های غذایی، عدم مصرف آرد سفید و شکر و دریافت داروهای کاهش دهنده انسولین مثلGluchopage (گلوفاژ) ،ACtos و Avandia می تواند از طاسی سر و ریزش مو جلوگیری کند یا خیر؟ که بایستی تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود .

در مردانی که احتمال طاسی سر بسیار زیاد است، علائم زیر دیده می شود:

– تجمع چربی در شکم بیشتر است تا نسبت به ران.

– افزایش تری گلیسیرید خون.

– کاهشHDL (کلسترول خوب) که این چربی از حملات قلبی جلوگیری می کند.

– داشتن سابقه خانوادگی برای ابتلاء به دیابت

– احتمال حملات قلبی و ابتلاء به دیابت در این افراد بسیار زیاد است.

این دسته از افراد برای پیشگیری از ابتلاء به دیابت، حملات قلبی و طاسی سر بایستی از نظر غذایی موارد زیر را رعایت کنند:

۱- میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، انواع دانه های خوراکی، حبوبات و آجیل را به مقدار فراوان مصرف کنند.

۲- از مصرف غذاهای تهیه شده از آرد سفید مثل نان سفید، انواع شیرینی جات و نیز برنج، ذرت آسیاب شده که سبوس آن را گرفته اند، مواد غذایی که دارای شکر افزودنی هستند، خودداری کنند زیرا این مواد غذایی باعث افزایش قند خون می شوند.

۳- میوه و سبزیجات ریشه ای مثل سیب زمینی، هویج و … را در وعده های غذایی مصرف کنند که به علت داشتن فیبر گیاهی باعث کاهش چربی خون می شوند.

منبع : تبیان

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ