آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بیماری های ایجاد کننده ی گردن درد

592e5ee46bc63450c536548515eba97c6

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

[sbu_post_image]

گردن درد علل و دلایل گوناگونی در افراد مختلف دارد. بروز گردن درد به شرایط، فعالیت و سبک زندگی افراد بستگی دارد. بروز برخی از بیماری ها  در افراد  با وجودی که در دیگر قسمت های بدن به وجود می آیند هم باعث به وجود آمدن مشکلات در ناحیه ی گردن شده و در به وجود آمدن گردن درد نقش مهمی دارند. برخی از  این بیماری ها عبارت اند از:

۱- آرتروز (التهاب مفاصل) یا تخریب دیسک گردن می تواند باعث فشار عصبی گردد. درد گردن ناشی از فشار عصب معمولا یک طرف گردن و دست همان طرف را درگیر می کند. سایر علائم آن می تواند شامل بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف بازو و دست باشد.

۲- مننژیت یک بیماری خطرناک ویروسی یا باکتریایی است که باعث التهاب عضلات اطراف مغز و نخاع می شود. علائم این بیماری به سرعت بروز می کنند و شامل سردرد شدید، خشکی و سفتی گردن، تب و گاهی تهوع است. سفتی گردن باعث می شود، دست زدن به قسمت چانه تا قفسه سینه سخت و دردناک شود.

۳- آنفلوآنزا که معمولا خطرناک نیست، ولی می تواند علائمی مانند مننژیت ایجاد کند. در این حالت درد گردن و سایر قسمت های بدن دیده می شود، ولی سفتی و خشکی گردن دیده نمی شود.

۴- درد گردن همراه با درد قفسه سینه می تواند در اثر یک بیماری خطرناک قلبی، مثل حمله قلبی رخ دهد. مشکلات قلبی در ناحیه ی گردن و به وجود اوردن دردهای گردن نقش مهمی دارند.

۵- گرفتگی و کشیدگی عضلات پشت سر تا پشت شانه می تواند باعث  درد گردن شود. در این حالت تکان دادن سر باعث بروز درد می شود.در این گونه موارد سر و گردن دچار دردهای شدید می شوند.

۶- کجی گردن (تورتیکولیز): در این حالت انقباض و گرفتگی شدید عضلات یک طرف گردن باعث کج شدن سر به یک سمت می شود. این مشکل می تواند مادرزادی باشد و یا در اثر یک آسیب یا بیماری رخ دهد.

درمان مشکلات گردن درد

درمان مشکلات  گردن درد یا آسیب گردن شامل استفاده از روش های کمک های اولیه، درمان فیزیکی (ورزش درمانی)، کایروپرکتیک، داروها  و استفاده از گردن بند طبی و در برخی موارد، عمل جراحی است.

درمان گردن درد به این عوامل بستگی دارد:

۱- محل، نوع و شدت آسیب وارد شده به گردن

۲- سن، وضعیت سلامتی و فعالیت های شخص(مثل نوع کار، ورزش یا سرگرمی ها)

افراد مبتلا به گردن درد هنگام مراجعه به پزشک باید کلیه ی علائم دردهای ناحیه گردن و شرایط جسمی خود را به پزشک معالج توضیح دهند تا پزشک بنا به شرایط جسمی گردن درد را درمان کند.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب گردن درد را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری های ایجاد کننده ی گردن درد مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ