آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بیماری فرایبرگ یا سیاه شدن استخوان های کف پا

3760_orig

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

فرایبرگ (Friberg’s infraction) یک بیماری است که به معنی نکروز آوازکولر (سیاه شدن سر استخوان متاتارس دوم در کف پا) است. علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اما ممکن است ضربات مکرر به کف پا موجب بروز آن شوند.

فرایبرگ بیشتر در دختران جوان مشاهده می‌شود و منجر به درد و تورم در پنجه پا در کنار شست شده می‌شود که با راه رفتن و دویدن شدیدتر می‌شود. توانایی بیمار در خم کردن انگشت دوم پا کاهش می‌یابد و مفصل این انگشت خشکی نشان می‌دهد.

در برخی از بیماران مبتلا به فرایبرگ، متاتارس دوم بلندتر از متاتارس دیگر است و در بعضی موارد دیگر، زیر پنجه پا، درست زیر سر متاتارس دوم پینه‌ای (کوتاهی) شکل می‌گیرد.

استفاده از پد‌های نرم که در داخل کفش و زیر پنجه پا قرار می‌گیرند، می‌تواند در کاهش درد این بیماران موثر باشد. کاهش فعالیت بدنی و استفاده از داروهای ضدالتهابی نیز می‌تواند در کاهش درد بیماران تأثیرگذار باشد.

در مراحل حاد بیماری فرایبرگ، اغلب با استفاده از گچ کوتاه پا و استفاده از بریس به عنوان درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مراحل پیشرفته تر ممکن است دبریدمان مفصل بصورت تمیز کردن و شستشوی درون مفصل و خروج اجسام اضافه از آن بتواند درد بیمار را کاهش دهد. در مراحل شدیدتر که بیمار دچار ساییدگی مفصل متاتارسوفالانژیال دوم میشود ممکن است عمل جراحی بصورت خروج سر متاتارس دوم پا بتواند درد بیمار را تخفیف دهد.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ