آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بیماری سیور و علت درد پاشنه پا در کودکان و نوجوانان

2837_orig

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

بیماری سیور Sever’s disease که به آن آپوفیزیت کالکانه Calcaneal apophysitis هم میگویند نوعی التهاب در صفحه رشد استخوان پاشنه است که موجب درد در آن ناحیه میشود.

بیماری سیور یکی از علل شایع درد پاشنه در نوجوانان در حال رشد بخصوص بچه های با فعالیت های بدنی زیاد است. این بیماری بیشتر در دوره رشد سریع نوجوانان ایجاد میشود. بیماری سیور از این نظر تا حدی شبیه بیماری ازگود اشلاتر در ناحیه زانو است.

علت بیماری سیور

در دوران رشد سریع نوجوانان، به نظر می‌رسد که سرعت رشد استخوان‌ها بیشتر از عضلات و تاندون‌ها است. این وضعیت می‌تواند منجر به کوتاه شدن نسبی عضلات پشت ساق نسبت به استخوان درشت شود و در نتیجه، عضلات پشت ساق و سپس تاندون آشیل زیر فشار قرار می‌گیرند.

تاندون آشیل، که قوی‌ترین تاندون بدن است، به آپوفیز استخوان پاشنه (کالکانه) متصل می‌شود و کشش تاندون باعث می‌شود صفحه رشد بین آپوفیز و تنه استخوان پاشنه تحت فشار قرار گیرد و علائم بیماری ظاهر شود. آپوفیز قسمتی از استخوان است که از تنه اصلی استخوان جدا شده است.

کشش تاندون آشیل از طریق انجام فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن و پریدن، به ویژه روی سطوح سفت، افزایش می‌یابد. ورزش‌هایی مانند بسکتبال، فوتبال و ژیمناستیک این تاندون را به شدت تحت کشش قرار می‌دهند. همچنین، ایستادن برای مدت طولانی و استفاده از کفش‌های نامناسب نیز می‌تواند باعث افزایش کشش غیرطبیعی تاندون آشیل شود.

بیماری سیور گرچه میتواند در هر نوجوانی ایجاد شود ولی شرایط زیر زمینه را برای بروز آن بیشتر مساعد میکنند

  • چرخش مچ پا به خارج ( پرونیشن) که موجب افزایش کشش تاندون آشل میشود
  • کف پای صاف یا افزایش قوس کف پا
  • کوتاه بودن ساق در یک طرف
  • چاقی

 

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ