بیماری تنگی کاروتید گردن

 

یکی از بیماری هایی که در ناحیه ی  گردن  ایجاد می شود تنگی کاروتید به معنی تنگ شدن وبسته شدن شریان کاروتید در ناحیه گردن می باشد. شریان کاروتید خون مغز را تأمین میکند. این انسداد ثانویه به رسوب چربی به صورت پلاک در شریان با نام آترواسکلروز می باشد.رسوب با تجمع چربی در لایه داخلی جدار رگ که به تدریج موجب نامنظمی ، تنگی و سرانجام انسداد می گردد. این پلاک به نوبه خود می تواند موجب تشکیل لخته و جابجایی به سمت مغز و ایجاد سکته مغزی (Stroke) می گردد.سکته مغزی موجب قطع جریان خون به یک ناحیه مغز و در نتیجه نرسیدن مواد غذایی و اکسیژن و در نهایت آسیب پایدار به سلولهای مغز می گردد.سکته مغزی عامل مهمی برای ناتوانی و مرگ بیماران است وتنگی کاروتید یکی از علل آن می باشد.

علل بیماری  تنگی کاروتید گردن

بیماری تنگی کاروتید گردن علل زیادی دارد که از جمله ی مهمترین انها می توان از این عوامل نام برد.
سن بالا ، فشارخون بالا ، سیگار ، کلسترول بالا بویژه LDL ، دیابت یا قند خون بالا و چاقی.و با رعایت برخی توصیه های بهداشتی و غذایی می توان از وقوع  بیماری تنگی کاروتید گردن پیشگیری نمود.

علائم  بیماری تنگی کاروتید گردن

علائم بیماری تنگی کاروتید گردن بسته به درگیری ناحیه مغزی است، هرچند بسیاری از بیماران بدون علامت هستند و تنگی در حین معاینه مشخص می شود. بیماری تنگی کاروتید گردن ممکن است خود را به صورت کاهش بینایی یا ضعف و گزگز در اندامها یا گنگ و مبهم صحبت کردن یا عدم توانایی در بیان کلمات و یا نهایتا به صورت اختلال هوشیاری ظاهر شود. در چنین مواقعی برای جلوگیری از یک سکته واقعی مشاوره اورژانس با یک جراح عروق حیاتی است.

تشخیص بیماری تنگی کاروتید گردن

شنیدن صدا با گوشی پزشکی بر روی ناحیه تنگی شریان کاروتید  گردن مجاور زاویه فک تحتانی  یک روش تشخیصی در اثر ایجاد جریان گردبادی در ناحیه تنگی است. سایر روشهای تشخیصی عبارتند از : 1- سونو داپلر: یک روش غیر تهاجمی براساس امواج فوق صوت که می تواند تصاویر آناتومیک را به صورت سایه نمایان سازد. 2- MRA : بر اساس امواج مغناطیسی می تواند عروق را نمایان سازد. 3- آنژیوگرافی: روش استاندارد برای تصویر سازی از عروق است که پس از تزریق ماده حاجب به داخل رگ با اشعه ایکس عکسبرداری می شود.

درمان بیماری تنگی کاروتید گردن

براساس علامت دار یا بدون علامت داربودن بیماری است.روشهای درمانی عبارتند از:

1-روشهای مدیکال یا دارویی

2-اندارترکتومی: خارج کردن پلاک چربی از داخل رگ به روش جراحی

3-روشهای اندوواسکولار یا داخل عروقی: قرار دادن فنر یا استنت در رگ

تصمیم به انتخاب نوع روش درمانی بیماری تنگی کاروتید گردن  به عوامل متعددی وابسته است  که توسط جراح عروق بعد از معاینه و بررسی لازم گرفته می شود .

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ