آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بهترین پزشک متخصص و جراح ستون فقرات

بهترین پزشک متخصص و جراح ستون فقرات

تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۸

بهترین پزشک متخصص و جراح ستون فقرات

بیمارانی که با مشکل درد گردن و کمر مواجه هستند، معمولاً ابتدا به دنبال دریافت خدمات درمانی از پزشک خانوادگی یا پزشک عمومی خود هستند. به هر حال، بسیاری از بیماران در این رابطه نیازمند خدمات بهترین متخصص ستون فقرات هستند. متخصص کمر و ستون فقرات پزشکی است که سال های اضافی تحصیل خود در رشته پزشکی را در حوزه تخصصی تشخیص و درمان مشکلات مختلف ستون فقرات همچون اسکولیوز، استئو آرتریت، پوکی استخوان، تنگی نخاع، آسیب های ستون فقرات، شکستگی مهره ها، بد شکلی ستون فقرات، فتق دیسک کمر، تومورها، عفونت ها، و مشکلات مادرزادی مربوط به آن گذرانده است. اسکولیوز به معنای انحراف جانبی ستون مهره است. وقتی ستون فقرات را از جلو نگاه میکنیم به صورت یک خط صاف عمودی دیده میشود و وقتی این خط، قوسی شکل میشود به آن اسکولیوز میگویند اکثر جراحان ستون فقرات افرادی هستند که جراح ارتوپدی یا جراح مغز و اعصاب بوده اند و سپس در حوزه ستون فقرات آموزش اضافی دریافت کرده اند و قادر به انجام جراحی بسته ستون فقرات و جراحی باز می باشند. اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی آرتروز بوده که در ابتدا بر ستون فقرات اثر می‌گذارد و می‌تواند مفاصل دیگر را نیز در بر گیرد. از علائم روماتیسم ستون فقرات این است که باعث تورم مفاصل ستون فقرات (مهره‌ها) می‌شود و می‌تواند درد شدید و مزمنی ایجاد کند. در موارد حادتر آرتروز ستون فقرات (البته نه در همه موارد) این تورم باعث شکل‌گیری استخوان جدیدی در ستون فقرات می‌شود و موجب می‌شود که ستون فقرات ثابت و بدون حرکت شده و در برخی موارد رو به جلو خمیده شود. این خمیدگی رو به جلو کیفوز یا قوز نامیده می‌شود. ممکن است فکر کنید آرتروز تنها در دست‌ها و زانو‌ها بروز می‌کند، اما باید بدانید که آرتروز کمر نیز عارضه شایعی در میان افراد مسن است. پس از شناسایی و تشخیص آرتروز ستون فقرات، می‌توان با یک درمان مناسب، کمر درد ناشی از این نوع آرتروز را کنترل کرد.

معمولاً استخوان‌های ستون فقرات (مهره‌ها) بر روی یکدیگر به‌طور مرتب قرارگرفته‌اند. رباط‌ها و مفاصل از ستون فقرات حمایت می‌کنند. اسپوندیلولیستزی توازن ستون فقرات را بر هم می‌زند. در این عارضه یکی از استخوان‌های کمر بر روی استخوان زیرین خود سر می‌خورد. با سرخوردگی مهره کمر ، بافت‌های کناری و اعصاب ممکن است دچار ناراحتی شده و درد ایجاد کنند.

چگونه می توان یک پزشک متخصص مناسب در این حوزه پیدا کرد؟

معمولاً روش های مختلفی برای شناسایی بهترین دکتر ستون فقرات و  پزشکان متخصص در منطقه سکونت شما وجود دارد. یکی از این روش ها مشاوره با پزشک خانوادگی است که نیازهای عمومی سلامت شما را تحت کنترل دارد. پزشک خانواده به عنوان یک پزشک عمومی احتمالا با متخصص ستون فقرات در منطقه محل سکونت شما آشنا هستند و می توانند آنها را به شما معرفی نمایند. علاوه بر این، با توجه به اینکه پزشک عمومی ممکن است قبلاً نیز بیماران خود را به این پزشکان متخصص معرفی کرده باشند، معمولا از نتایج کلینیکی پس از جراحی بیماران خود توسط این پزشکان مطلع می باشند. در صورتی که این نتایج ضعیف باشند، پزشک عمومی دیگر بیماران خود را به پزشک متخصص ارتوپد مورد نظر معرفی نخواهد کرد.

در یک سیستم معرفی دیگر، فرآیند ارجاع با معرفی بیمار به یک پزشک متخصص دیگر انجام می شود. علاوه بر این، بعضی از افراد آموزش دیده در زمینه خدمات درمانی نیز می توانند دارای اطلاعاتی باشند که بر اساس آن بتوان دکتر متخصص ستون فقرات مناسب را به فرد بیمار معرفی کرد.

در نهایت شبکه اینترنت نیز یک منبع اطلاعاتی مفید و سودمند برای کسب اطلاعات مورد نیاز در این حوزه است. به این ترتیب شما می توانید اطلاعات مورد نیاز درباره سطح آموزش پزشک، مدرک تحصیلی، کلینیک محل کار و ناحیه جغرافیایی مطب وی را در اینترنت دریافت کنید و بر اساس اطلاعات دریافت شده درباره پزشک مناسب برای درمان وضعیت خود تصمیم گیری نمایید.

علاوه بر بررسی مدارک تحصیلی و تخصصی پزشک، لازم است مطمئن شوید دکتر ارتوپد انتخاب شده فردی است که شما راحتی لازم را با وی داشته باشید. پس از در نظر گرفتن تمام مسائل فوق لازم به ذکر است یافتن پزشکی که بتوانید به وی اعتماد کنید دارای سطح اهمیت یکسان نسبت به تجربیات پزشک است. در این حالت رفتار مناسب می تواند نقش کلیدی در روابط پزشک و بیمار داشته باشد. در نهایت شما برای اطمینان از مناسب بودن انتخاب انجام شده می توانید سوال های زیر را از خود بپرسید:

  • آیا پزشک به همه سوالات شما پاسخ می دهد و در این رابطه اطلاعات کافی را با توجه به شرایط موجود به شما ارائه می نماید؟
  • آیا پزشک زمان کافی را برای بررسی وضعیت شما اختصاص می دهد؟
  • آیا پزشک انتخابی شما قابل دسترس است؟ با ذهنیت باز وضعیت شما را بررسی می کند؟ و یک شنونده خوب است؟
  • آیا پزشک شما به انتخاب های جایگزین نظر مناسب دارد؟

ملاقات با پزشک

بهترین متخصص فردی است که تمام درمان های مناسب غیر جراحی و جراحی را برای رفع مشکل شما در اختیار داشته باشد و از مزایا و معایب هر یک از این روش های درمانی مطلع باشد. در بعضی موارد، درمان ممکن است نیازمند منتظر ماندن و تحت کنترل داشتن وضعیت بیمار باشد. اگر پزشک تمایل نداشت به سوال های شما درباره تشخیص یا درمان بیماری پاسخ گوید، شما احتمالاً در یک محل نامناسب قرار دارید و بهتر است جستجو کرده و یک پزشک دیگر برای درمان خود پیدا کنید.

برای درمان مشکل حضور موثر بیمار در فرآیند درمان و بهبودی، از اهمیت کلیدی برخوردار است. در این رابطه پزشک می بایست راهنمایی ها و آموزش های لازم را به شما ارائه کند. این آموزش ها می تواند شامل تشریح تمرین های حرکتی مورد نیاز برای بهبود مشکل باشد. علاوه بر این پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد از سایر درمان های خانگی نیز به همراه درمان های حرفه ای استفاده کنید. برای مثال از این درمان ها می توان از کمپرس سرد یا گرم بر روی نقاط خاص بدن نام برد.

پرسنل پزشک متخصص ستون فقرات نیز باید در هنگام درمان با شما رفتار مودبانه داشته باشند. برای مثال هنگامی که شما با این افراد تماس می گیرید، آیا آنها فوری و حرفه ای پاسخ شما را می دهند؟ آیا سوالات شما را به خوبی پاسخ می گویند؟ آیا وقت بعدی شما را به درستی در دفتر ثبت می کنند؟ آیا شما هنگام برخورد با آنها احساس راحتی دارید؟ این مسائل و سایر موارد مربوط به آن می توانند به شما در ارتباط با ارزیابی وضعیت رفتاری و کاری پرسنل مطب پزشک، کمک لازم را ارائه کنند. علاوه بر این مسائل دیگری نیز وجود دارند که در هنگام انتخاب یک جراح ستون فقرات باید به آنها توجه شود. به این ترتیب لازم است شما از انتخاب پزشکانی که دارای شرایط زیر هستند، خودداری نمایید:

  • پزشکانی که شما را دلسرد می کنند و اجازه نمی دهند از روش های درمانی ثانویه استفاده کنید.
  • پزشکانی که تمام سوال های شما را پاسخ نمی گویند یا در هنگام سوال پرسیدن در شما احساس بد و نامطلوب ایجاد می کنند.
  • پزشکانی که سعی می کنند انجام عمل جراحی را به شما تحمیل کنند. به خاطر داشته باشید که انجام یا عدم انجام عمل جراحی بطور کامل بستگی به تصمیم شما دارد. در این حالت وظیفه پزشک این است که اطلاعات کافی برای راحتی شما جهت تصمیم گیری در این حوزه در اختیار شما قرار دهد.
  • پزشکانی که به روش های درمانی محافظه کارانه بی توجه هستند. توجه داشته باشید که عمل جراحی همیشه باید به عنوان آخرین راهکار در زمانی استفاده شود که سایر روش های درمانی غیر جراحی موفقیت آمیز نباشند.
  • پزشکانی که درباره روش های درمانی، تکنیک ها، هزینه های درمان، نتایج و انتظارات شما درباره دوره ریکاوری، توضیح مناسب ارائه نمی کنند.

اگر شما درباره انتخاب یک پزشک خاص نگران هستید، می توانید با مراکز تخصصی رسیدگی به تخلفات پزشکان تماس بگیرید تا مطمئن شوید قبلاً هیچ مشکلی در ارتباط با فعالیت های درمانی انجام شده توسط پزشک مورد نظر ایجاد نشده باشد.

اقدامات بیمار

پس از همه جستجو ها اگر توانستید یک پزشک مناسب پیدا کنید، مهمترین قسمت کار انجام شده است. برای دستیابی به شرایط یک بیمار خوب، شما باید تمام نکات و تجویزهای ارائه شده توسط پزشک خود را به دقت انجام دهید. در بسیاری از مواقع، طبیعی است که بیماران به دنبال یک قرص یا جراحی معجزه آسا برای راحت شدن از مشکل و بازگشت به فعالیت های عادی باشند. به هر حال، شما باید همیشه عمل جراحی را به عنوان آخرین راهکار در زمانی مورد توجه قرار دهید که همه روش های درمانی غیر جراحی موفقیت آمیز نباشند.

برای موفقیت آمیز بودن روش های درمانی جایگزین غیر جراحی، بیمار باید راهنمایی های پزشک و متخصص فیزیوتراپی را به دقت دنبال کند. در ارتباط با مشکلات ستون فقرات و مفاصل، ممکن است نیاز به انجام حرکت های تقویتی خاص باشد که از طریق آنها امکان تجدید ساختار عضلات وجود دارد و به این ترتیب دیگر نیازی به استفاده از عمل جراحی وجود نخواهد داشت. با وجودی که افراد ورزشکار اغلب با این حرکت های تمرینی آشنا هستند و این حرکت ها را در باشگاه های ورزشی انجام می دهند، اما سایر افراد ممکن است اطلاعی از این حرکت ها و یا نحوه انجام صحیح آنها نداشته باشند. به این ترتیب، آشنایی و انجام صحیح این حرکت های ورزشی می تواند برای بسیاری از افراد یک مسئله چالش بر انگیز باشد، اما در صورتی که فرد بخواهد به روش های درمانی غیر جراحی شانس موفقیت بدهد، لازم است این کار را انجام دهد.

مقالات مرتبط

ضایعه نخاعی

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹ برای فهم بهتر ضایعه نخاعی ,دانستن

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ