آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

انواع گردنبند طبی (بریس گردن)؛ نرم و سخت

تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۸

انواع گردنبند طبی (بریس گردن)؛ نرم و سخت

گردن‌بند‌های طبی دارای انواع مختلفی هستند، از گردن‌ بند‌های ساده و یک‌ تکه که به دور گردن بسته می‌شوند گرفته تا گردن‌ بند‌های طبی سخت با پدهای مخصوص که با پلاستیک‌های سفت پشتیبانی می‌شوند. از گردن بندهای طبی نرم برای کنترل حرکات گردن بعد از آسیب‌دیدگی‌هایی مانند آسیب شلاقی گردن (کشیدگی رباط) استفاده می‌شود. گردنبندهای طبی سخت برای ایجاد کشش در ستون فقرات گردنی طراحی شده‌اند تا مهره‌های گردنی را درست در جهت خلاف انحراف گردن بکشند. تجویز گردن‌بند طبی نرم، نیمه سخت سا سخت توسط پزشک به شدت آسیب گردنی شما، نوع آسیب و مدت زمانی که قرار است گردن بندطبی را استفاده کنید، بستگی دارد. اگر پزشک شما استفاده از گردن‌ بند طبی را تجویز کند، حتماً در مورد چگونگی استفاده از گردن‌بند طبی و مراقبت‌های لازم به شما توضیح می‌دهد. بسیار مهم است که شما به شیوه صحیح از گردن‌بندطبی خود استفاده کنید تا بیشترین تأثیر آن را مشاهده کنید. یک گردن‌بندطبی خوب باید حرکت پذیری گردن را کاهش دهد اما موجب ناراحتی بیمار نشود. بنابراین در صورتی که گردن‌بندطبی شما برایتان ایجاد ناراحتی می‌کند حتماً به پزشک خود موضوع را اطلاع دهید.

گردنبندطبی یک وسیله درمانی موقتی است که درد گردن شما را کاهش داده و به بهبود آسیب‌های گردنی کمک می‌کند. استفاده از گردنبندهای طبی، روشی غیرتهاجمی و ایمن برای پیشگیری از درد گردن، درمان بدشکلی‌های ستون فقرات گردنی، بهبود ضعف عضلانی و پشتیبانی از گردن در دوره‌ی درمان آسیب‌های گردنی است. در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های لوازم پزشکی، انواع بسیار متنوعی از گردن‌بند‌های طبی مختلف وجود دارد. هر کدام از این گردن‌ بندها به شیوه متفاوتی از گردن پشتیبانی کرده و حرکت گردن را محدود می‌کنند. در کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی، نوع گردنبندطبی که باید استفاده کنید با توجه به شرایط خاص شما تعیین می‌شود. مانند هر وسیله دیگری در پزشکی که برای بی‌حرکت کردن عضو به کار می‌رود، استفاده صحیح از گردن‌بند طبی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. پزشک در مورد شیوه‌ی صحیح استفاده از گردن‌ بند طبی توضیحات لازم را به شما می‌دهد.

کاربردهای گردن‌بند طبی


به سه دلیل ممکن است لازم باشد که یک نفر نیاز به گردن‌بندطبی داشته باشد:

  • شایع‌ترین دلیل استفاده از گردن‌ بندطبی، تسکین درد گردن است. گردن بند طبی موجب می‌شود که فشار کمتری بر اثر وزن سر به گردن وارد شود و در این حالت، بافت‌های نرم گردن فرصتی برای بازسازی و ترمیم خود پیدا می‌کنند.
  • ممکن است بعد از جراحی ستون فقرات گردنی برای حفظ راستای صحیح مهره‌ها در دوره ریکاوری بعد از جراحی، استفاده از گردن‌بندطبی تجویز شود.
  • در صورتی که بیمار یک حادثه و آسیب جدی دیده باشد، برای احتیاط، با کمک گردن‌ بندطبی گردن او بی‌حرکت شود تا میزان آسیب وارد شده به گردن ارزیابی شده و درمان‌های مناسب تجویز شوند.

انواع


گردن‌ بند‌های طبی نرم

گردن‌ بند‌های طبی نرم-

در صورتی که لازم باشد در حد بسیار کمی از گردن و سر پشتیبانی شود، گردن‌ بند‌های طبی نرم، بهترین گزینه هستند. این گردن‌بند‌ها سر و گردن را تا حدودی ثابت نگه می‌دارند تا از آسیب دیدن بیشتر گردن جلوگیری کنند. این گردن‌ بندها به طور کامل سر و گردن را بی‌حرکت نمی‌کنند اما در حین حرکت کردن گردن، از عضلات گردن پشتیبانی می‌کنند. این گردن‌بندها همچنین بعد از یک دوره استفاده از گردن‌بندهای طبی سخت تجویز می‌شوند. در واقع گردن‌بند طبی نرم، یک مرحله‌ی موقتی بین استفاده از گردن‌بند طبی سخت، نپوشیدن گردن‌بندطبی است. این گردن‌بند‌ها کاملاً راحت هستند و شما می‌توانید با آن حرکات گردنی کمی که برای انجام فعالیت‌های روزانه لازم هستند را انجام دهید. این گردن‌ بند‌ها عموماً برای برطرف کردن آسیب‌های جزئی گردن و کشیدگی خفیف رباط‌های گردن (آسیب شلاقی) استفاده می‌شوند و لازم است که تنها چند ساعت در طول روز استفاده شوند.

گردن‌بند‌های طبی سخت

گردن‌بند‌های طبی سخت

گردن‌بندهای طبی سخت از پلاستیک فرم داده شده ساخته شده‌اند و به خوبی از گردن بیمار پشتیبانی کرده و به روند بهبودی درد گردن که ناشی از آسیب‌های مختلف گردن است کمک می‌کنند. این گردن‌ بند‌ها معمولاً پس از یک دوره استفاده از گردن‌ بند تیتانیومی تجویز می‌شوند. گردن‌بند‌های طبی سخت عموماً برای افرادی تجویز می‌شوند که جراحی ستون فقرات گردنی انجام داده‌اند و یا سر و گردن آن‌ها دچار آسیب جدی شده است. گردن‌بند‌های طبی سخت دارای انواع مختلفی بوده و هر یک دارای سایزبندی هستند تا به خوبی با فرم و آناتومی بدن هر بیمار سازگار شوند. لایه بیرونی گردن‌بندطبی از یک ماده سفت مانند پلاستیک است و لایه درونی که با پوست در تماس است معمولاً از ماده نرمی مانند پد فومی ساخته شده. بسیار مهم است که شما گردن‌ بند طبی را به شیوه صحیح استفاده کنید و همچنین اندازه و مدل صحیحی را انتخاب کنید که به خوبی به گردن شما فیکس شده و از گردن پشتیبانی می‌کند.

گردن‌ بندطبی فیلادلفیا

گردن‌ بندطبی فیلادلفیا-

گردم بند فیلادلفیا از نوع گردن‌بند طبی سخت است که دارای دو قسمت جلویی و پشتی است و این دو قسمت با کمک چسب‌های پارچه‌ای دوطرفه به هم متصل می‌شوند. قسمت بالایی این گردنبند از فک پایینی پشتیبانی می‌کند و قسمت پایینی آن نیز از ستون فقرات سینه‌ای محافظت می‌کند. گردن‌بندطبی فیلادلفیا معمولاً باید تا زمانی که پزشک تجویز کرده است، به صورت تمام‌وقت استفاده شود. از این گردن بندطبی در مواردی استفاده می‌شود که لازم است حرکات گردن به میزان بیشتری محدود شده و کنترل شوند مانند آسیب‌های قسمت فوقانی ستون فقرات، جراحی فیوژن مهره‌های گردن و کشیدگی رباط.

گردن‌ بند طبی میامی جی

گردن‌ بند طبی میامی جی

گردن‌بند‌های میامی جی در واقع به عنوان نوع پیشرفته‌تری از گردن‌ بندهای فیلادلفیا شناخته می‌شوند. این گردن‌بندها، راحتی بیشتری برای بیماران مبتلا به آسیب‌های گردنی ایجاد می‌کنند. گردن‌بندها میامی جی دارای اندازه‌های مختلفی هستند و شما باید اندازه‌ای که بیش از همه برای شما راحت‌تر و مناسب‌تر است را انتخاب کنید. این گردن‌بند‌ها دارای قسمت اضافه‌ای هستند که به قسمت پایینی گردن‌ بندطبی متصل شده و روی قسمت پایینی ستون فقرات قرار می‌گیرد تا از ستون فقرات سینه‌ای محافظت کند. از این گردن‌بند در مواردی مانند بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات گردنی و شکستگی مهره‌های گردن استفاده می‌شود. طراحی گردن‌بند طبی میامی جی مشابه با گردن‌بند‌های فیلادلفیا است با این تفاوت که دارای یک بخش اضافی برای پشتیبانی از ستون فقرات سینه‌ای است. این گردن بندطبی دارای دو بخش جلویی و پشتی است که با چسب پارچه‌ای دوطرفه به هم متصل می‌شوند. بخش داخلی گردن‌بند دارای پدهای محافظ نرمی است که موجب راحتی بیمار و حفاظت بیشتر از پوست می‌شود و از خارش و حساسیت پوست جلوگیری می‌کند.

گردن‌بند طبی SOMI (دستگاه بی‌حرکت کننده با استخوان‌های پس‌سری، جناغ سینه و فک)

گردن‌بند طبی SOMI

گردن‌بندطبی SOMI یا دستگاه بی‌حرکت کننده با استخوان‌های پس‌سری، جناغ سینه و فک، نوعی گردن‌ بند طبی از نوع سخت است که گردن را در راستای ستون فقرات ثابت نگه می‌دارد. در واقع این گردن‌بندطبی با فیکس نگه داشتن ستون فقرات گردنی در راستای ستون فقرات کمری از آسیب رسیدن به گردن جلوگیری می‌کند. این گردن‌ بند طبی موجب می‌شود که شخص نتواند سر خود را حرکت دهد. بی‌حرکت ماندن گردن به بهبودی سریع‌تر ساختارهای آسیب‌دیده در گردن کمک می‌کند. بیمارانی که از گردن‌بندطبی SOMI استفاده می‌کنند اجازه ندارند سر خود را بچرخانند یا خم کنند. گردن‌بند SOMI از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که از استخوان جناغ سینه، فک و گردن پشتیبانی می‌کنند. این گردن‌بند در قسمت جلویی دارای یک صفحه مخصوص قرارگیری روی شانه‌ها و روی جناغ سینه است. صفحه‌ی مخصوص قرارگیری روی جناغ سینه افقی است و به دو صفحه‌ی عمودی وصل می‌شود که روی شانه‌ها قرار می‌گیرند. صفحه‌ای که روی قفسه سینه قرار می‌گیرد، توسط میله‌ای به صفحه‌ی زیر فک متصل می‌شود. این صفحه تا پشت سر ادامه پیدا می‌کند و قسمت پشت سر نیز پشتیبانی می‌کند. هر چند پوشیدن و استفاده کردن از این گردن‌بند به نظر مشکل و پیچیده به نظر می‌رسد اما گردن‌بند‌های SOMI در مقایسه با سایر گردنبندهای هم‌رده‌ی خود کارایی خوبی داشته و به بهترین نحو ممکن از گردن آسیب‌دیده پشتیبانی می‌کنند.

استفاده صحیح از گردن بندطبی


مطمئن شوید که اندازه گردنبندطبی برای شما درست و راحت است

گردنبند طبی شما چه از نوع یک‌تکه یا دوتکه باشد یا دارای قسمت‌های اضافه باشد، لازم است که اندازه آن برای شما مناسب باشد به طوری که پشتیبانی لازم را از گردن شما بکند و از سوی دیگر شما در آن احساس راحتی کنید. گردن‌بند‌های طبی میامی جی و سایر گردنبند‌های طبی سخت از جنس پلاستیک با چس پارچه‌ای باید به نحوی اندازه شوند که:

  • بیمار نتواند گردن خود را تکان دهد.
  • پد نرم گردن بند کاملاً روی پوست قرار بگیرد.
  • چانه بیمار در داخل محل موردنظر در گردن‌ بندطبی، سر نخورد و کاملاً فیکس باشد.

دستورالعمل‌های مربوط به نحوه پوشیدن گردنبند را به درستی دنبال کنید

پزشک در مورد نحوه‌ی پوشیدن و استفاده از گردن‌بند طبی دستورات لازم را به شما می‌دهد. معمولاً لازم است که در ابتدا شما هم در شب و هم در طول روز گردن‌بندطبی را بپوشید تا از حرکت کردن گردن و آسیب بیشتر جلوگیری کند. اگر بیمار مجاز باشد برای غذا خوردن، به صورت موقت گردن‌بند طبی را بردارد، باید قبل از پوشیدن مجدد گردن‌بند، گردن خود را کاملاً خشک کند. از زدن پودر یا لوسیون به گردن خود خودداری کنید چرا که می‌توانند به پد‌های نرم داخل گردن بند آسیب بزنند.

به صورت منظم گردنبند را تمیز کنید

شما باید حداقل یک‌بار در طول روز گردن‌بندطبی خود را تمیز کنید. زمانی که گردن‌بند را برای تمیز کردن از گردن خود باز می‌کنید، پوست گردن خود را در بررسی کنید تا در صورت بروز علائم التهاب، متوجه آن شوید. گردن‌ بند طبی باید با آب و صابون شسته شود. قبل از این که مجدداً گردن‌بندطبی را بپوشید، مطمئن شوید که کاملاً خشک شده است.

راحتی خود را در نظر داشته باشید

درست است که گردن بندطبی باید کاملاً به گردن شما فیکس شود و آن را بی‌حرکت کند اما هرگز نباید بیش‌ازحد تنگ باشد و برای شما ایجاد ناراحتی کند. گردن بند‌هایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند قابل تنظیم هستند و می‌توانید به نحوی آن را تنظیم کنید که در آن کاملاً احساس راحتی کنید. در صورتی که احساس ناراحتی یا درد دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ