ام آر آی(MRI) از سر و گردن برای تشخیص علت درد سر و گردن

اسکن تصویر برداری با رزونانس مغناطیسی،  MRIنیز نامیده می‌شود. MRIاز میدان‌های مغناطیسی و امواج رادیویی برای گرفتن عکس از درون بدن شما استفاده می‌کند. این آزمایش به پزشکان کمک می‌کند تا نواحی طبیعی و غیر طبیعی مغز را ببینند. MRI  می‌تواند چگونگی و محل گردش خون در مغز شما را نشان دهد و همچنین می‌تواند به پزشکان کمک کند تا ببینند که مغز شما چطور کار می‌کند. MRI می‌تواند امکان مشاهده بافت‌ها، استخوان‌ها، رگ‌های خونی و مفاصل سر، گردن و ستون فقرات شما را فراهم نماید. مفاصل، محل تلاقی و در کنار هم قرار گرفتن دو استخوان هستند. MRI همچنین می‌تواند داخل گوش، حدقه چشم، سینوسها، غده تیروئید و دهان را نشان دهد.

MRI  سر و گردن به چه دلیل استفاده می‌شود؟


MRI سر و گردن به چه دلیل استفاده می‌شود

 

ممکن است به یکی از دلایل زیر به MRI نیاز داشته باشید:

  • داشتن علائمی مانند سردرد و سرگیجه. MRI می‌تواند در تشخیص دلایل علائم شما به درمانگران کمک کند.
  • داشتن بیماری یا وضعیتی که نیازمند درمان است؛ نتایج MRI می‌تواند به شما و درمانگر شما در گرفتن بهترین تصمیم و انتخاب بهترین گزینه برای درمان شما کمک کند.
  • ممکن است MRI پس از عمل جراحی برای بررسی خونریزی یا سایر مشکلات انجام گیرد.
  • درد گردن، دیسک فتق و آسیب‌های گردنی.

به چه دلایلی ممکن است نتوان MRI سر و گردن را انجام داد؟


اگر یکی از موارد زیر برای شما صدق می‌کند، قبل از انجام MRI آن را به مراقبان اطلاع دهید.

  • باردار هستید: احتمالاً پزشک شما در طول دوره بارداری از شما درخواست MRI نمی‌کند؛ مگر آنکه اضطراری باشد. اگر فکر می‌کنید ممکن است باردار باشید، به مراقب خود اطلاع دهید.
  • نسبت به ید یا رنگ آلرژی دارید؛ ممکن است در حین MRI از رنگ (مایع کنتراست) استفاده شود. اگر می‌دانید نسبت به ید (که در غذاهای دریایی مانند میگو وجود دارد) یا به رنگ حساسیت دارید، به مراقب خود اطلاع دهید.
  • در بدن خود فلز دارید؛ فلزات درون بدن، شامل پمپ انسولین، قسمتی از بدن که با پروتز (ساخته شده توسط انسان) جایگزین شده باشد یا پیچ یا صفحه‌ای که ممکن است در پی عمل جراحی در بدن قرار گرفته باشد، هستند. همچنین داروهایی که برای درمان یک بیماری قلبی یا برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌شوند نیز ممکن است حاوی فلز باشند. خالکوبی یا لوازم آرایشی دائم، مانند خط چشم نیز ممکن است حاوی یک فلز باشند. این موارد خطر سوختگی و صدمات در حین MRI را افزایش می‌دهند. در صورت وجود هر یک از این موارد در بدن خود، در این باره به مراقبان اطلاع دهید. اگر در گذشته جوشکاری کرده یا با فلزات یا در اطراف آنها کار کرده‌اید، به مراقبان خود اطلاع دهید. اگر در گذشته شیئی فلزی در چشم شما گیر کرده است، به مراقب خود اطلاع دهید. کار کردن با فلزات یا آسیب دیدن با آن ها در گذشته می‌تواند احتمال خطر وجود تکه های کوچک فلز در بدن شما را افزایش دهد.
  • یک وسیله پزشکی در بدن خود دارید که حاوی فلز است؛ این دستگاه‌ها شامل دستگاه‌های ضربان ساز، دفیبریلاتور، گیره‌های آنوریسم، دریچه‌های قلب مصنوعی، شانت ها و استنت های خاص هستند. ایمپلنت‌های حلزونی (گوش داخلی) و دستگاه‌های درون رحمی (IUD) نیز ممکن است حاوی فلز باشند.
  • کلاستروفوبیا دارید؛ کلاستروفوبیا ترس از فضاهای کوچک و بسته است و اگر این ترس را دارید ممکن است مراقبان به شما داروهایی برای کمک به آرامش یا به خواب رفتن در حین انجام MRI بدهند. از مراقبان خود بخواهید تا در صورت امکان یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود را در اتاق MRI به همراه خود داشته باشید.
  • اگر برای طاق باز خوابیدن یا صاف خوابیدن مشکل دارید؛ ممکن است دچار یک مشکل پزشکی باشید که دراز کشیدن به صورت صاف و طاق باز یا خوابیدن بی‌حرکت برای مدتی برای شما امکان پذیر نباشد. اگر نمی‌توانید صاف بخوابید یا همچنان در دراز کشیدن مشکل دارید، به مراقبان خود اطلاع دهید.

در حین انجام MRI سر و گردن چه اتفاقی می‌افتد؟


در حین انجام MRI سر و گردن چه اتفاقی می‌افتد

از شما درخواست می‌شود تا هرگونه جواهرات و اشیای فلزی که امکان در آوردن آنها وجود دارد را در بیاورید. اگر دستگاه پزشکی دارید، ممکن است لازم باشد قبل از MRI خاموش شود. شما باید در حالی که دست‌های خود را در طرفین خود قرار داده یا بالای سر گذاشته‌اید، دراز بکشید. ممکن است مراقب شما بالشتک ها یا پدهایی را در اطراف یا زیر بدن شما قرار دهد. ممکن است برای کاهش نویز دستگاه MRI، به شما هدفون یا رو گوشی داده شود. تختی که بر آن دراز کشیده‌اید، به درون استوانه‌ای که در مرکز دستگاه قرار دارد، می‌چرخد. در حین عکسبرداری دستگاه از سر و گردن خود، صدای ضربه یا صداهای بلندی خواهید شنید. سر و صدا در اثر حرکت آهنرباها در درون دستگاه در حین آزمایش ایجاد می‌شود. ممکن است در حین آزمایش از شما سوالاتی پرسیده شود یا از شما خواسته شود کارهای خاصی را انجام دهید. این کارها می‌توانند به مراقبان کمک کنند تا مغز شما را در حال کارکردن ببینند. این کارها ممکن است شامل حرکت انگشت به یک شکل خاص یا مشت کردن دست باشد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا گردن خود را دراز کرده یا دهان خود را باز کنید.

ممکن است لازم باشد زمان زیادی ثابت باقی بمانید تا تصاویر شفاف شوند. اگر به طور ناگهانی در حین انجام MRI در ناحیه‌ای از بدن خود احساس عجیبی داشتید یا گرما یا حرارت احساس کردید، فوراً به مراقبان اطلاع دهید. ممکن است برای نمود بهتر قسمت‌های بدن شما در تصاویر، استفاده از رنگ لازم باشد. این رنگ از طریق لوله درون وریدی (iv) که در یکی از رگهای شما قرار می‌گیرد، تزریق میگردد. ممکن است روش های دیگر مانند نمونه برداری از بافت در حین MRI انجام شود. اگر لازم است در حین MRI، عمل دیگری نیز انجام شود از مراقبان خود اطلاعات بیشتری بخواهید.

خطرات انجام MRI چیست؟


ممکن است استفاده از رنگ در حین MRI به کلیه‌های شما آسیب برساند. خطر تزریق رنگ در صورت داشتن دیابت یا بیماری کلیوی بیشتر است. اگر در حین انجام MRI در بدن شما یا روی آن فلزی وجود داشته باشد، ممکن است به طرز خطرناکی گرم شده و باعث سوختگی شود. اگر اخیراً برای قرار دادن اشیا خارجی مانند سیم پیچ، استنت یا فیلتر در بدن خود، جراحی کرده‌اید، ممکن است آن شی در حین MRI از محل خود خارج شود. MRI می‌تواند باعث کارکرد اشتباه دستگاه‌های پزشکی یا توقف کار آنها شود. ممکن است بعد از MRI دچار ناشنوایی کوتاه‌ مدت شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس