آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

استخوان ناویکولر اضافه در کف پا

3053_orig

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

تعداد استخوان‌های دست و پا در انسان‌ها ممکن است متفاوت باشد و بعضی افراد ممکن است یک یا چند استخوان اضافه داشته باشند. این استخوان‌های اضافه در بیشتر موارد مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کنند، اما گاهی می‌توانند منجر به درد شوند. همچنین، در کف پای بعضی افراد، به جز استخوان ناویکولر، یک استخوان دیگر به نام ناویکولر فرعی نیز وجود دارد.

ساختمان کف پا

در قسمتی از کف پا که به آن پای میانی یا میدفوت می‌گویند، یک استخوان به نام ناویکولر یا استخوان ناوی وجود دارد که محل اتصال یکی از تاندون‌های مهم پا به نام تاندون تیبیالیس خلفی است. این تاندون موجب چرخش کف پا به داخل می‌شود و همچنین موجب برقراری و حفظ قوس کف پا می‌شود.

گاهی در کنار استخوان ناویکولر، یک استخوان کوچکتر به نام استخوان ناویکولر فرعی وجود دارد که از بدو تولد وجود دارد و تا آخر عمر در کنار استخوان ناویکولر اصلی باقی می‌ماند. در این موارد، تاندون تیبیالیس خلفی به جای چسبیدن به استخوان ناویکولر، به استخوان ناویکولر فرعی می‌چسبد. این استخوان اضافه در زنان شایع‌تر از مردان است.

علت مشکلات استخوان ناویکولر فرعی

وجود استخوان ناویکولر فرعی در برخی موارد می‌تواند باعث ساییده شدن کفش به سمت داخلی شود و مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند. همچنین، جدا شدن دو استخوان ناویکولر اصلی و فرعی به علت ضربه می‌تواند موجب بروز درد شود. تاندون تیبیالیس خلفی به استخوان ناویکولر فرعی متصل شده است و کشش تاندون می‌تواند دو استخوان را از هم دور نگه داشته و مانع اتصال مجدد آنها شده و موجب ایجاد درد شود. بنابراین، وجود استخوان ناویکولر فرعی در برخی موارد می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای فرد شود.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ