آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آسیب ناخن دست و درمان آن

index

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

آسیب های ناخن های دست جزو صدمات شایع بوده و غالبا همراه با آسیب به دیگر بافت های انگشت مانند پوست، تاندون، عصب و استخوان هستند. درمان مناسب این آسیب ها میتواند از عوارض بعدی آن مانند تغییر شکل های ناخن بکاهد.

      2062 1

ناخن ساختاری تخصصی است که فقط در پریمات ها (انسان و میمون) دیده میشود. ناخن به برداشتن اشیاء با انگشت کمک میکند و همچنین موجب میشود حس نوک انگشت بهتر گردد. خراب شدن ناخن نه تنها از لحاظ ظاهر مهم است بلکه کارکرد انگشت را هم کاهش میدهد.

شایع‌ترین عاملی که می‌تواند به ناخن آسیب برساند، ورود ضربه به آن است. این ضربات معمولاً در هنگام وقوع حوادث کاری، تصادفات رانندگی، سقوط از ارتفاع، یا در حین فعالیت‌های ورزشی اتفاق می‌افتند. این ضربات می‌توانند منجر به لغزش بستر ناخن بین ناخن و استخوان پایانی انگشت شوند. (بستر ناخن لایه‌ای از بافت زیر ناخن است). بستر ناخن ممکن است لغزش کند، پاره شود یا قطعه‌ای از آن شکسته شود.

ضربه به ناخن ممکن است در آسیب‌هایی نظیر ضربه چکش به ناخن یا بسته شدن ناخن در درب باشد. در این حالت‌ها، بستر ناخن (لایه‌ای نرم از بافت زیر ناخن) پاره شده و خونریزی ایجاد می‌شود. این خونریزی معمولاً راه خروجی ندارد و بین بستر ناخن و ناخن خود گیر می‌کند. پارگی بستر ناخن حتی اگر درمان نشود، ممکن است جوش بخورد، اما اگر این جوش خوردگی لبه به لب نباشد وضعیت رشد ناخن را تحت تأثیر قرار داده و شکل آن را تغییر می‌دهد.

در مواردی که خونریزی کم است و وجود لایه سخت ناخن وجود دارد، بستر ناخن می‌تواند از ناخن خود به عنوان یک قالب استفاده کند و لبه‌های پارگی را در کنار یکدیگر قرار داده و به خوبی جوش بخورند. اما هنگامی که شدت پارگی و خونریزی زیاد است، این اتفاق رخ نمی‌دهد.

در صورتی که خونریزی کم باشد، معمولاً بدن در عرض چند هفته توانایی جذب آن را دارد. با این حال، در مواردی که مساحت خونریزی زیر ناخن بیش از ۵۰٪ سطح آن را پوشش داده و یا بیمار از درد شدید ناخن رنج ببرد، خون جمع شده در زیر ناخن باید خارج شود. در مواردی که همراه با خونریزی، استخوان پایانی انگشت نیز شکسته باشد، معمولاً پزشک ناخن بیمار را خارج می‌کند و سپس بستر ناخن را با استفاده از نخ‌های نازک جراحی می‌بندد.

تقریباً نیمی از آسیب‌های بستر ناخن همراه با شکستگی استخوان پایانی انگشت هستند. این شکستگی‌ها معمولاً به صورت خرد شدگی هستند و نیاز به درمان خاصی ندارند. شکستگی‌های خرد شده در انگشت به طور خودبخود جوش می‌زنند. در مواردی که بستر ناخن پس از پارگی بخیه می‌شود، این ترمیم باعث نزدیک شدن قطعات شکسته شده انگشت می‌شود.

در صورتی که بخشی از بستر ناخن به طور کامل شکسته شده باشد، معمولاً یک قسمت از بافت بستر ناخن از انگشتان پا برداشته می‌شود و در محل آسیب به آن پیوند زده می‌شود.

در صورتی که ترمیم بستر ناخن به درستی انجام نشود، ناخن بعدی که در محل رشد می‌کند شکل نامناسبی خواهد داشت.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ