آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آسیب ستون فقرات و کمردرد

low-back-pain

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

low-back-pain

اگر برای بار اول دچار کمردرد شده اید یا اینکه کمردرد قبلی شما عود کرد است، عوامل زیر  می توانند باعث فشار و آسیب  ستون فقرات شده و در ایجاد آن نقش مهمی داشته باشند:

انجام فعالیت های جدید و کمردرد

به هر گونه فعالیت تمرین نشده و یااجرا نشده از قبل گفته می شود که می تواند تحریک آمیز بوده و سبب بروز کمر درد گردد.

بنابراین یک حرکت که برای زمانی انجام نشده است ، اگر به طور ناگهانی انجام شود و یا فراتر از توانایی عضوی باشد که در حالت کنونی سالم است، می تواند سبب آسیب به عضو ( مثلا ستون فقرات کمری ) و درد ناگهانی آن گردد.

مانند :تغییر وضعیت ناگهانی پس از یک کار طولانی یا انجام یک ورزش سنگین ، برای اولین بار در سنین میانسالی .

فشار بر ستون فقرات و کمردرد

به هر گونه حرکت نادرست یا قرار گرفتن در وضعیت نامناسب جهت انجام کار گفته می شود . مثلا خم شدن برای برداشتن فرش به شیوه ی غلط و یا قرار گرفتن در وضعیت نامناسب برای خاموش کردن لامپ یا بالا کشیدن تنه برای رسیدن به کمد .

این ها همگی حرکات نرمالی هستند که اگر به درستی اجرا شوند هیچ گونه بیماری ایجاد نمی شود ، اما انجام این کارها با عضلات نامتعادل و یا حرکت ناگهانی ، سبب فشار به ستون فقرات کمر و بروز کمردرد می شود . یک کمر سالم ممکن است از عهده ی این شرایط برآید ولی کمری که اغلب از درد رنج می برد تسلیم می گردد.

استفاده بیش از حد از ستون فقرات و کمردرد

عبارتست از استفاده درست و معمولی از عضوی که بیش از حد خسته است و به مدت طولانی تحت فشار و استرس قرار داشته است . این حالت در ستون فقرات کمری سبب آسیب به آن و بروز کمردرد شدید می شود .

ضربه به ستون فقرات و کمردرد

در هر تصادف و یا حادثه ای مانند : سقوط از بلندی یا ضربه ی مستقیم ، ستون فقرات کمری ممکن است آسیب ببیند و باعث ایجاد کمردرد شود . این آسیب می تواند از یک کوفتگی مختصر عضلانی یا رگ به رگ شدن مهره ها تا پارگی لیگامنت ها ، شکستگی مهره ها و یا آسیب به نخاع کمری باشد .

البته شکستگی مهره و آسیب به نخاع بیشتر در اثر پرت شدن از بلندی ( مثلا از روی نردبان ) و یا تصادف با اتومبیل اتفاق می افتد. باید توجه داشت که در افراد مسن، مهره های کمر به علت پوکی استخوان ضعیف شده اند و ممکن است یک ضربه ی آرام هم باعث شکسته شدن آن ها و کمردرد شود.

در چنین مواردی ، باید تا حد امکان از حرکت دادن بیمار جلوگیری کرد. اگر بیماری نمی تواند پاهایش را حرکت دهد، معنی آن اینست که نخاع صدمه دیده است. در این حالت گردن بیمار نباید خم شود و بیمار نباید بنشیند و یا از جای خود برخیزد بلکه باید وی را بر روی وسیله ای شبیه برانکارد گذ اشته و سریعا به بیمارستان انتقال داد.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه *کمردرد* مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ