آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آسیب دیسک بین مهره ای در افراد چاق

چاقیییی

 [sbu_post_image]

یک مطالعه بزرگ بر روی آسیب های و خرابی های دیسک بین مهره ای disc degeneration نشان داده است که این عارضه در افراد چاق و سنگین وزن بیشتر از افراد معمولی دیده میشود.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی WHO چاقی یکی از قابل پیشگیری ترین عوامل مساعد کننده بسیاری از بیماری هاست. شیوع این عارضه از حدود ۳۰ سال قبل تاکنون تقریبا دو برابر شده است.

 متخصصان میگویند خرابی دیسک یکی از علل کمردرد است و چاقی میتواند با خراب کردن دیسک بین مهر ای موجب کمردرد شود.

در مطالعه ای که در دانشگاه هنگ کنگ صورت گرفته است تعداد ۲۶۰۰ فرد با  سن متوسط ۴۲ سال مورد مطالعه قرار گرفته اند. محققین با استفاده از ام آر آی ستون مهره همه افراد را مورد بررسی قرار دادند. ۷۳ درصد از افراد مورد مطالعه دچار خرابی دیسک بودند. این خرابی در مورد مردان ۷۶ درصد و در مورد زنان ۷۱ درصد بود. در افراد مسن تر خرابی دیسک بیشتر بود. تعداد ۷ درصد افراد مورد مطالعه لاغر بودند، ۴۸ درصد وزن طبیعی داشتند، ۳۶ درصد وزن زیاد داشتند و ۹ درصد چاق بودند.

مطالعه نشان داد که با بالا رفتن وزن افراد وسعت و شدت خرابی دیسک بین مهره هم افزایش پیدا میکند. به نظر میرسد با افزایش وزن فشارهای وارده به دیسک افزایش پیدا کرده و این عامل میتواند موجب خراب شدن آن شود. این احتمال هم وجود دارد که به علت بالا بودن میزان سلول های چربی در افراد چاق این سلول ها موجب ایجاد التهاب شوند و این التهاب روند خرابی دیسک را تشدید کند.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ