انجام تست سنجش تراکم استخوان معمولاً برای افرادی انجام می شود که احتمال زیادی برای ابتلا به پوکی استخوان دارند. بنابراین نیاز است که افراد با پزشک خود برای ضرورت انجام این تست مشورت کنند. ممکن است پزشک با در نظر گرفتن تاریخچه پزشکی و وضعیت بالینی فرد نیازی به انجام این تست نبیند و درمان پوکی استخوان را شروع کند. در جدول شمارۀ 3 شما می توانید تقسیم بندی افراد با توجه به نتایج حاصل از اسکن دگزا و نمرۀ T آن ها و راهنمایی جهت درمان هر گروه را ملاحظه نمائید.

زنانی که بعد از یائسگی درمان جایگزینی هورمون را شروع کرده اند معمولاً نیازی به انجام این تست ندارند. روش های ارزیابی دیگری نیز وجود دارد ولی به ندرت استفاده می شوند. آزمایشات ادراری و انجام سونوگرافی های ویژه که نیاز به تجهیزات خاص دارد، تنها برای استفاده در مرکز کاملا تخصصی و در صورت صلاح دید پزشک متخصص توصیه می شود.

جدول شماره 3 : تقسیم بندی توسط نتایج اسکن دگزا و راهنمایی درمان

نوع درمان لازم

احتمال شکستگی

T-score

توصیه های لازم برای نوع زندگی صحیح ( تغذیه سالم، ورزش و تحرک و … )

کم

1-< T نُرمال

توصیه های لازم برای نوع زندگی صحیح درمان: درمانهای هورمونی (بخصوص در زنان بین 50 تا60 سال)/ بیس فوسفوناتها، درمانهای غیر هورمونی/ کلسی تونین و مکمل های کلسیم و ویتامین D

بالاتر از حد میانگین

توده استخوانی کم

توصیه های لازم برای نوع زندگی صحیح، کنترل درد و از بین بردن علل ثانویه درمان: درمانهای/ بیس فوسفوناتها، داروهای غیر هورمونی کلسی تونین و مکمل های کلسیم و ویتامین D یا کلسی تریول جهت کنترل، ارجاع مکرر بیمار در نظر گرفته شود.

بسیار بالا

پوکی استخوان شدید 5/2- > T و داشتن یک یا تعداد بیشتری شکستگی، در سوابق بیماری

برگرفته از کتاب پوکی استخوان

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ