آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آرتریت ویروسی و التهاب مفاصل

3673_orig

تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

ویروس‌ها موجودات زنده میکروسکوپیکی هستند که از باکتری‌ها کوچکترند. برخی از ویروس‌ها می‌توانند منجر به بیماری در انسان شوند. متأسفانه، برای درمان بیماری‌های ویروسی، آنتی‌بیوتیک‌های مناسب شبیه به آنچه برای درمان باکتری‌ها استفاده می‌شود، وجود ندارد. اما خوشبختانه، بسیاری از بیماری‌های ویروسی توسط سیستم ایمنی بدن کنترل می‌شوند. برخی از بیماری‌های ویروسی مانند پولیومیلیت یا فلج اطفال، آبله، آبله مرغان، سرخک و سرخجه را می‌توان با استفاده از واکسن پیشگیری کرد.

التهاب مفصل به آرتریت معروف است. آرتریت می‌تواند دارای منشأ غیرعفونی باشد، مانند استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید، یا ممکن است عفونی باشد. آرتریت‌های عفونی یا میکروبی ممکن است به علت باکتری‌ها باشند، مانند آرتریت چرکی که باکتری استافیلوکوک می‌تواند عامل آن باشد. برخی از آرتریت‌ها دلیل آن‌ها ویروس‌ها هستند و می‌توانند منجر به التهاب مفاصل و در نتیجه درد و تورم شوند.

علامت مهم آرتریت ویروسی درد مفصل است که می‌تواند با خشکی مفصل، تورم، قرمزی و گرما در محل مفصل همراه باشد.

ویروس های ایجاد کننده التهاب مفصل

توانایی ایجاد آرتریت و التهاب در مفصل در بسیاری از ویروس ها وجود دارد. شایعترین آنها عبارتند از
  • پاراویروس B-19 : حدود ۶۰ درصد بالغین در طول عمر خود به این ویروس آلوده میشوند. این ویروس موجب بیماری به نام بیماری پنجم میشود. بیماری پنجم معمولا در زمان بچگی ایحاد میشود. حدود ۱۵ درصد از بچه هایی که به این ویروس آلوده میشوند دچار درد مفصل میشوند ولی این درد خیلی زود خودبخود خوب میشود. این درصد در بزرگسالان ۸۰ درصد است.
    هر مفصلی میتواند با این ویروس دچار التهاب شود ولی مفاصل دست، پا، زانو، مچ دست و مچ پا بیشتر از دیگر مفاصل مبتلا میشوند. در غالب اوقات درد مفصلی بطور خودبخود در عرض دو هفته خوب میشود ولی گاهی این درد راجعه میشود یعنی بعد از خوب شدن با گذشت مدتی دوباره عود میکند. این عود های متوالی ممکن است حتی تا سالها نیز ادامه پیدا کند.
  • هپاتیت B : این ویروس بیشتر به خاطر آلوده کردن کبد و ایجاد یرقان و زردی معروف است ولی میتواند موجب آرتریت هم بشود. آرتریت در هپاتیت، بیشتر در مفاصل دست و زانو ایجاد میشود ولی میتواند در مچ دست، مچ پا، آرنج و شانه هم بوجود آید. آرتریت و التهاب مفصلی در این بیماران قبل از بروز زردی بوجود میاید و ممکن است هفته ها پس از فروکش کردن زردی هم ادامه یابد. در کسانی که به علت ابتلا به این ویروس دچار هپاتیت مزمن میشوند آرتریت و درد مفصلی هم ممکن است راجعه شود یعنی مدتی خوب شده و دوباره برگردد.
  • سرخجه : ابتلا به ویروس سرخجه در بچه ها یا بدون علامت است و یا علائم خفیفی دارد ولی در بزرگسالان میتواند موجب آرتریت و درد مفصلی شود. علائم مفصلی بیماری معمولا با فاصله یک هفته از علائم پوستی ظاهر میشود. مفصل گرفتار معمولا دردناک است ولی تورمی ندارد. معمولا مفاصل زانو، آرنج، مچ دست و مچ پا گرفتار میشوند.
    درد مفصلی در سرخجه معمولا پس از دو هفته از بین میرود ولی ندرتا میتواند چند سال هم باقی بماند. واکسن سرخجه هم میتواند در ۱۵ درصد دریافت کنندگان موجب درد مفصلی شود. این درد دو هفته پس از تزریق واکسن شروع شده و یک هفته باقی میماند. این درد ممکن است ندرتا تا یک سال هم باقی بماند.
  • ایدز : ابتلا به ویروس HIV در ابتدا موجب بروز علائمی مانند آنفلوانزا میشود که همراه با درد مفصلی است. در حدود ده درصد افراد مبتلا به این ویروس درد های مفصلی مزمنی بصورت راجعه در شانه، آرنج و زانو بوجود میاید.
معمولاً تشخیص آرتریت ویروسی در بیماران از طریق معاینه پزشکی قابل تشخیص است و روش‌های تصویربرداری یا آزمایشات برای تشخیص آن معمولاً در موارد خاص کمک زیادی نمی‌کنند. درد مفصلی و تورم ناشی از آرتریت ویروسی به طور طبیعی بهبود می‌یابند. برای این مشکل، درمانی آنتی‌بیوتیک یا ضد ویروسی وجود ندارد. استفاده از داروهای ضد درد می‌تواند در طول مدت بیماری علائم بیمار را کاهش دهد.
منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ