آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

آب درمانی بعد از جراحی تعویض مفصل

آب

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

شروع آب درمانی یک هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو و دو هفته پس از جراحی تعویض مفصل ران می‌تواند بهبود نتایج عمل جراحی را تسریع کند. همچنین، زمان شروع فیزیوتراپی پس از این جراحی‌ها می‌تواند تأثیرات قابل توجهی روی بهبود نتایج آنها داشته باشد.

مطالعات نشان داده‌اند که آب درمانی را می‌توان یک هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو و دو هفته پس از جراحی تعویض مفصل ران، در صورتی که زخم جراحی بهبود کاملی داشته باشد، آغاز کرد. جلسات آب درمانی به مدت ۳۰ دقیقه سه بار در هفته انجام می‌شدند و تا هفته پنجم پس از جراحی ادامه می‌یافتند. سپس در هفته‌های ۳، ۶، ۱۲ و ۲۴ پس از جراحی، توانایی بیماران در انجام حرکات، میزان درد و دامنه حرکت مفصل جراحی شده بررسی شد.

در بیمارانی که فوراً پس از بهبود زخم آب درمانی را آغاز کرده بودند، تمام اندازه‌گیری‌ها بهبود قابل توجهی نشان دادند.

محققانی که این مطالعه را انجام دادند، باور دارند که پس از جراحی تعویض مفصل زانو، کپسول مفصلی ترمیم و بسته می‌شود. تجمع مایع در فضای بسته کپسول مفصلی ممکن است منجر به درد شود. از طرف دیگر، فشار هیدرواستاتیک آب می‌تواند باعث کاهش تجمع مایع در کپسول مفصلی و احتمالاً کاهش درد شود.

تعویض مفصل ران و زانو می‌تواند به طرز چشمگیری کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشیده و میزان رضایت پس از این جراحی‌ها بسیار بالا است. انجام اقدامات کمکی مانند آب درمانی پس از این نوع جراحی‌ها می‌تواند یک گام مهم در راستای دستیابی به کیفیت بهتر باشد.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

صافی کف پا

تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ آیا کف پای شما صاف است.

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ