گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری و علل آن

گرفتگی عضله پا + خواب

گرفتگی عضلات پا كه از آن به عنوان كرامپ یا اسپاسم عضلات پا نیز نام برده می‌شود  یكی از مشكلات شایع در دوران بارداری است و بسیاری از پزشكان، اضافه وزن بارداری را مهم‌ترین علت ابتلا به آن می‌دانند.

گرفتگی عضلات پا معمولا در 3 ماهه دوم بارداری شروع و بتدریج بدتر می‌شود. فشار وزن روی عروق خونی كه خون را از پاها به قلب بازمی‌گردانند و همچنین فشار وزن روی عصب‌هایی كه به سمت پاها امتداد می‌یابند، از جمله عوامل مهمی هستند كه سبب تشدید این وضعیت می‌شوند. اگرچه ممكن است فرد هنگام روز هم با چنین مشكلی مواجه شود، اما این وضعیت، شب هنگام شدت بیشتری می‌یابد .

به‌رغم این كه گفته می‌شود كمبود كلسیم و پتاسیم می‌تواند سبب گرفتگی عضلات پا شود یا این كه مصرف بیش از حد فسفر كه مانع جذب كلسیم می‌شود، در گرفتگی عضلات موثر است، این مساله هنوز مورد تایید محققان نیست. بیش از نیمی از زنان باردار از گرفتگی عضلات ساق پا شكایت دارند. اختلال در خون‌رسانی اندام‌های تحتاتی و نبود تعادل بین جذب ویتامین‌ها و الكترولیت‌ها از عوامل مستعدكننده اسپاسم عضلانی است.

انقباض‌های دردناك ناگهانی عضله به قدری است كه موجب می‌شود فرد از شدت درد از خواب بیدار شود. عادات نادرست غذایی و بی‌توجهی به سلامت مادر، در تشدید این بیماری نقش بسزایی دارد

منبع : تبیان

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ