آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری و علل آن

گرفتگی عضله پا + خواب

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

گرفتگی عضله پا + خواب

گرفتگی عضلات پا که از آن به عنوان کرامپ یا اسپاسم عضلات پا نیز نام برده می‌شود  یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری است و بسیاری از پزشکان، اضافه وزن بارداری را مهم‌ترین علت ابتلا به آن می‌دانند.

گرفتگی عضلات پا معمولا در ۳ ماهه دوم بارداری شروع و بتدریج بدتر می‌شود. فشار وزن روی عروق خونی که خون را از پاها به قلب بازمی‌گردانند و همچنین فشار وزن روی عصب‌هایی که به سمت پاها امتداد می‌یابند، از جمله عوامل مهمی هستند که سبب تشدید این وضعیت می‌شوند. اگرچه ممکن است فرد هنگام روز هم با چنین مشکلی مواجه شود، اما این وضعیت، شب هنگام شدت بیشتری می‌یابد .

به‌رغم این که گفته می‌شود کمبود کلسیم و پتاسیم می‌تواند سبب گرفتگی عضلات پا شود یا این که مصرف بیش از حد فسفر که مانع جذب کلسیم می‌شود، در گرفتگی عضلات موثر است، این مساله هنوز مورد تایید محققان نیست. بیش از نیمی از زنان باردار از گرفتگی عضلات ساق پا شکایت دارند. اختلال در خون‌رسانی اندام‌های تحتاتی و نبود تعادل بین جذب ویتامین‌ها و الکترولیت‌ها از عوامل مستعدکننده اسپاسم عضلانی است.

انقباض‌های دردناک ناگهانی عضله به قدری است که موجب می‌شود فرد از شدت درد از خواب بیدار شود. عادات نادرست غذایی و بی‌توجهی به سلامت مادر، در تشدید این بیماری نقش بسزایی دارد

منبع : تبیان

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ