پوکی استخوان ؛ علل و پیشگیری

43373_969

پوکی استخوان از عارضه‌‌‏هایی است که علاوه‌بر افزایش سن، به‌واسطه‌ی برخی عادات غلط در‌‌‏ زندگی مدرن، دامن‌‌‏گیر بخش بزرگی از افراد جامعه، به‌خصوص زنان می‌شود.

پوکی استخوان که در آن از تراکم بافت و املاح استخوانی کاسته شده و در نتیجه‌ی آن، استخوان قسمت‌‌‏های مختلف بدن شکننده و آسیب‌‌‏پذیر می‌شوند؛ به‌‌‏طوری‌‌‏که با شدت گرفتن پوکی استخوان، احتمال شکستگی استخوان‌‌‏ها حتی با ضربات کوچک هم وجود خواهد داشت.

تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می‌‌‏دهد که از هر هشت مرد یک نفر و از هر سه زن یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می‌‌‏شوند .

علل پوکی استخوان

از علل پوکی استخوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کمبود کلسیم و پوکی استخوان

دریافت بیش ازحد یا کم پروتئین و پوکی استخوان

بی تحرکی و پوکی استخوان

سیگار کشیدن و پوکی استخوان

یائسگی و پوکی استخوان

افزایش سن و پوکی استخوان

کمی وزن و پوکی استخوان

ژنتیک و پوکی استخوان

مصرف برخی از داروها و پوکی استخوان

پیشگیری از پوکی استخوان

تغذیه سالم و رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم و ویتامین D یکی از راه‌های پیشگیری از پوکی استخوان است است. شیر، پنیر، ماست، سبزی‌ها، میوه‌ها، حبوبات و غذاهای دریایی به‌ویژه ماهی باید در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود. مراقب باشید تامین کلسیم مورد نیاز سبب افزایش مصرف چربی نشود.می‌توانید با پیاده‌روی در هوای آفتابی ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کنید و از پوکی استخوان پیشگیری کنید

ورزش مناسب و پیشگیری از  پوکی استخوان

ورزش منظم سبب تقویت عضلات، تعادل، افزایش قدرت و استحکام استخوان‌ها،  پیشگیری از پوکی استخوان و کاهش احتمال زمین خوردن و شکستگی استخوان ها  می‌شود. فعالیت ورزشی باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که سبب فشار زیاد بر استخوان‌ها و افزایش احتمال شکستگی نشود. این فعالیت‌ها در پیشگیری از پوکی استخوان در زنان کمتر از ۶۰سال مؤثر است.

ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن آهسته، کوه پیمایی، انجام حرکات هوازی با شدت ملایم، بالا رفتن از پله‌ها، ورزش‌های راکتی که در آنها وزن بدن توسط پاها حمل می‌شود و فعالیت عضلات و استخوان‌ها که در برابر نیروی جاذبه‌ صورت می‌گیرد مناسب‌ترین ورزش‌ها برای پیشگیری از پوکی استخوان هستند.

برای آشنایی با عوارض و درمان پوکی استخوان بر روی لینک کلیک کنید

منبع : پایگاه اطلاع رسانی تخصصی صنعت بیمه   اپک تایمز   دکتر فروغ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهران

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)