نشانه های روماتیسم ستون فقرات

دیسک-کمر+سیاتیک

مفاصل هر قسمتی از بدن می تواند دچار التهاب شود . یکی از این قسمت ها مفاصل ستون فقرات می باشد .اسپوندیلیت انکیلوزان یکی از انواع بیماری های التهابی مفاصل می باشد که شایعترین آن ها روماتیسم مفصلی ( آرتریت روماتوئید ) می باشد.

در بیماری اسپوندیلیت انکیلوزان ( روماتیسم ستون فقرات ) مفاصل بین مهره های ستون فقرات و همچنین مفاصل بین ستون فقرات و لگن دچار التهاب می شوند .البته در این بیماری مفاصل دست ها و پاها ، تاندون ها و رباط ها در قسمتی که به استخوان ها وصل می شوند و همچنین مفاصل دنده ها در جایی که به ستون فقرات وصل می شوند ممکن است دچار التهاب شوند .

 مهمترین علائم روماتیسم ستون فقرات

  روماتیسم ستون فقرات و  کمردرد

کمردرد مهمترین علامت روماتیسم ستون فقرات است. درد ابتدا در پایین کمر احساس می شود و در اوایل خفیف است ولی بتدریج در عرض چند ماه شدید می شود. درد ممکن است در پشت باسن احساس شده و به پشت ران ها انتشار پیدا کند. درد می تواند در یک طرف باسن باشد و یا در دو طرف احساس شود. سرفه و زور زدن شدت درد را بیشتر کرده و استراحت علت روماتیسم ستون فقرات را کمتر نمی کند. گاهی درد فرد بیمار را از خواب بیدار می کند و برعکس، حرکت و ورزش ممکن است موقتا شدت درد را کم کند. این وضعیت برعکس کمردرد های معمولی است. درد در صبح ها بعد از برخاستن ار خواب بیشتر است و بتدریج در طول روز بهتر می شود.

    روماتیسم ستون فقرات و  خشکی کمر

خشکی و محدودیت در حرکات کمر در صبح ها بیشتر است و در طول روز بهتر می شود. بتدریج با جوش خوردن مهره ها در ستون فقرات انعطاف پذیری ستون فقرات کم شده و بیمار نمی تواند خوب به جلو خم شود.

    روماتیسم ستون فقرات و قوز کمر

افزایش قوس ستون مهره بصورت کیفوز یا خم شدن به جلو از علائم بیماری در مراحل پیشرفته است

    روماتیسم ستون فقرات واختلال تنفس

ناتوانی در اتساع کامل قفسه سینه در هنگام دم عمیق به علت خشکی در مفاصل بین دنده ها و مهره های ستون فقرات

  روماتیسم ستون فقرات و  درگیری دیگر مفاصل بدن

در ۴۰ درصد بیماران مفاصل دیگر هم گرفتار می شوند که شایعترین آن ها مفاصل ران، زانو، مچ پا و شانه هستند. این مفاصل دردناک خشک و متورم می شوند

     روماتیسم ستون فقرات والتهاب تاندون و لیگامان ها

شایعترین محل التهاب و ایجاد درد در تاندون ها و لیگامان ها التهاب تاندون آشیل در محل اتصال به استخوان پاشنه و درنتیجه ایجاد درد پاشنه و التهاب در محل اتصال عضلات قفسه سینه به دنده ها است

    روماتیسم ستون فقرات و التهاب چشم

این عارضه در ۳۰ درصد افراد مبتلا به رماتیسم ستون فقرات ایجاد شده و موجب دردناک و قرمز شدن چشم می شود. علت این عارضه یووئیت Uveitis یا التهاب اجسام مژگانی در چشم است.

    روماتیسم ستون فقرات  بیماری های  دیگر

علائم اسپوندیلیت انکیلوزان ممکن است در بیماری های التهابی روده ( بیماری کرون و بیماری کولیت اولسرو) و پسوریازیس هم دیده شوند.

     روماتیسم ستون فقرات مشکلات قلبی عروقی

تعدادی از این بیماران در سنین بالا دچار بیماری های قلب عروقی میشوند. نارسایی دریچه آئورت و اختلالات ریتم قلب از عوارض قلب این بیماری هستند.

    علائم عمومی روماتیسم ستون فقرات

افراد مبتلا به روماتیسم ستون فقرات  ممکن است احساس خستگی و ضعف کنند. وزن آن ها کم شود و گاهی دچار کم خونی می شوند. کاهش اشتها و تب خفیف از دیگر علائم این بیماری است. برای درمان روماتیسم ستون فقرات باید سریعا اقدام گردد.

برای آشنایی با درمان روماتیسم ستون فقرات بر روی لینک کلیک کنید

منبع : ورزش دختران     ستون فقرات و اختلالات آن

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)