آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علل در رفتگی اکتسابی مفصل ران در بچه ها

2801_orig

تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

در رفتگی مفصل ران به معنی خارج شدن سر استخوان ران از حفره استابولوم لگن است. در بچه ها این دررفتگی ها به دو دسته کلی تقسیم میشود

  • در رفتگی مادرزادی مفصل ران
  • در رفتگی اکتسابی مفصل ران

در مواجهه با یک بچه مبتلا به دررفتگی مفصل ران اولین تشخیصی که به ذهن میاید دررفتگی مادرزادی است ولی باید دانست دررفتگی مفصل ران در کودکان علل غیر مادرزادی هم دارد که مهمترین آنها عبارتند از

عفونت

عفونت چرکی مفصل ران که به آن آرتریت چرکی مفصل ران هم میگویند (آرتریت به معنای التهاب مفصل است) میتواند در بچه ها بخصوص نوزادان موجب دررفتگی مفصل شود. بر اثر عفونت مفصل، مقادیر فراوانی از مایع عفونی در درون کپسول مفصلی جمع شده و موجب اتساع آن میشود. بدنبال این اتساع و افزایش فشار ممکن است سر استخوان ران از درون حفره استابولوم خارج شده و مفصل دچار در رفتگی شود.

نکته خطرناک این واقعه اینست که همین عفونت میتواند موجب خورده شدن و تخریب قسمتی از سر استخوان ران و یا حتی از بین رفتن کامل آن شود. چون بطور طبیعی سر استخوان ران نوزاد غضروفی بوده و در رادیوگرافی دیده نمیشود از بین رفتن آن هم در رادیوگرافی دید نشده و پزشک ممکن است این دررفتگی را به اشتباه دررفتگی مادرزادی به حساب آورد. تشخیص دیر هنگام این بیماری عوارض جبران ناپذیری برای بچه به همراه خواهد داشت. کودک مبتلا به در رفتگی مفصل ران بدنبال عفونت باید بصورت اورژانسی تحت عمل جراحی قرار گیرد.

ضربه

در رفتگی مفصل ران در بچه ها هم مانند بزرگسالان میتواند به علت ضربه ایجاد شود. ضربات شدیدی که در هنگام سقوط از ارتفاع و یا تصادفات اتومبیل به مفصل ران وارد میشود میتواند موجب دررفتگی آن شود. در رفتگی مفصل ران بدنبال ضربه باید در اسرع وقت جااندازی شود.

عدم تعادل عضلات

عدم تعادل بین عضلات ابدکتور (دورکننده) ران و ادکتور (نزدیک کننده) ران در بچه ها میتواند موجب دررفتگی مفصل ران شود. این دو دسته عضله از مهمترین عضلات اطراف مفصل ران بوده و در پایداری آن نقش مهمی دارند.

موقعی که به عللی یکی از این دسته عضلات ضعف تر از دسته دیگر شود و در یک جهت نیروی کمتری به مفصل وارد کند و یا دچار اسپاسم و انقباض غیر ارادی شده و در یک جهت نیروی بیشتری به مفصل وارد کند، سر استخوان ران به علت عدم تقارن و تعادل نیروهای وارد بر آن ممکن است از درون حفره استابولوم خارج شود.

بیماری هایی مانند میلومننگوسل، پولیومیلیت (فلج اطفال) و یا فلج مغزی میتواند با این مکانیسم موجب دررفتگی مفصل ران شوند.

برای درمان این دررفتگی ها بجز جااندازی مفصل باید این عدم تعادل عضلانی را هم برطرف کرد وگرنه دررفتگی ممکن است مجددا عود کند.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

بورسیت

تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ بورسیت بورسیت (Bursitis)‏یعنی التهاب بورس به

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ