آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

عفونت نوک انگشت یا فلون

2400_orig

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

دو نوع عفونت نوک انگشت وجود دارد. یک نوع آن فلون است که در آن سطح ولار نوک انگشت یعنی همان قسمتی که در طرف مقابل ناخن است و اثر انگشت بر روی آن قرار دارد و به آن پالپ انگشت Finger pulp میگویند دچار عفونت میشود. نوع دیگر از عفونت نوک انگشت پارونیشیا است که در آن ناحیه دور ناخن یعنی سطح دورسال یا پشتی انگشت دچار عفونت میشود.

فلون یک نوع عفونت نوک انگشت است که در آن پالپ انگشت (بخشی که در سطح ولار انگشت یا سطح مقابل ناخن قرار دارد و به آن برچسب انگشت می‌زنیم) به عفونت مبتلا می‌شود. در برخی موارد، قبل از شروع عفونت نوک انگشت، با یک جسم تیز سوراخ یا پاره می‌شود و از طریق آن، میکروب‌ها وارد فضای پالپ انگشت می‌شوند و عفونت را ایجاد می‌کنند. اما در بعضی موارد، سابقه آسیب به نوک انگشت وجود ندارد.

علائم فلون یا عفونت پالپ انگشت

در این بیماری نوک انگشت در سطح مقابل ناخن متورم، قرمز و بشدت دردناک میشود. علت درد شدید اینست که نوک انگشت فضای محدود و بسته ایست و بدنبال عفونت و افزایش جریان خون متسع میشود ولی چون فضا بسته بوده و قابلی اتساع زیادی ندارد فشار داخل آن بالا رفته و این فشار بالا موجب درد میشود.

گاهی افزایش فشار داخل انگشت به حدی می‌رسد که باعث کاهش جریان خون به نوک انگشت و در نتیجه نکروز و تیرگی نوک انگشت می‌شود. در این بیماری، عفونت ممکن است به استخوان بند انتهایی انگشت گسترش یابد و باعث استئومیلیت شود. در حالت فلون، فشار دادن نوک انگشت موجب افزایش درد می‌شود. در مراحل ابتدایی فلون، تنها بافت پالپ انگشت التهاب می‌کند، اما پس از مدتی، چرک در محل تجمع می‌یابد و آبسه شکل می‌گیرد.

درمان فلون

در مراحل ابتدایی که هنوز آبسه و تجمع چرک وجود ندارد، درمان شامل تجویز آنتی‌بیوتیک و فرو کردن انگشت در آب گرم سه بار در روز به مدت ۲۰ دقیقه می‌شود. اگر در نوک انگشت آبسه شکل گرفته باشد، باید توسط جراح نوک انگشت شکاف داده شده و چرک خارج شود. متأسفانه، در بسیاری از موارد تشخیص آنکه آیا عفونت فلون به آبسه تبدیل شده است یا خیر، مشکل است و نیاز به معاینه دقیق توسط متخصص دارد.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ