آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

دیسک کمر به علت فشار شدید بر ستون فقرات

images-32-150x150

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

i8r3dkkkfo22oy6oe0kc

فشارهای شدید بر ستون فقرات به علت  نوع کار، ‌زیادی وزن، صدماتی ناشی از حوادث رانندگی و یا حوادث دیگر،بارداری های مکرر خانم‌ها و استعمال دخانیات به ویژه سیگار می تواند زمینه ساز بروز مشکل در دیسک  کمر شود.

کمردرد به سن، جنس، شغل و نحوه زندگی بستگی دارد و یکی از مهمترین علل کمردردها مشکلات دیسک کمراست که منجر به دردهای خفیف تا شدید و حتی عوارض برگشت ناپذیر یا عارضه‌های مهمتری برای بیمار می شود که متغیر است.

 دیسک کمر در واقع یک ماده نرم و ژلاتینی است که بین دو مهره وجود دارد که حرکت مهره‌ها بر روک یکدیگر را تسهیل می کند، و ممکن است در اثر فشارهاک وارد بر آن حالت نرمی خود را از دست می دهد و به سمت کانال نخاعی که محل عبور نخاع و ریشه هاک عصبی است بیرون زدگی پیدا می کند.

در این زمان اگر فشاری به ریشه‌های عصبی وارد شود می تواند ایجاد دردهایی در مسیر انتشار آن عصب  کند و این دردها از ناحیه کمر شروع می شود و در ناحیه کمر به باسن و از آنجا به اندام تحتانی گسترش می یابد و حتی به نوک پاها هم ممکن است کشیده شود.

 مشکلات دیسک  گردن هم منجر به بروز دردهایی در ناحیه گردن، شانه و دست‌ها می شود و می تواند این علایم در یک طرف یا در دو طرف باشد.

تشخیص دیسک کمر

 بروز دردهای ناگهانی، کاهش درد در زمان استراحت و افزایش آن در در زمان فعالیت  و حرکت ، انتشار درد به پاها و و گاهی اختلال در حس به صورت گزگز و مورمورشدن  از علائم ابتلا به دیسک کمر است و تشخیص ابتلا به دیسک کمر با کمک معاینات بالینی و انجام عکسبرداری و  MRI   امکان پذیر است.

راه کارهای درمانی دیسک کمر

 استفاده از درمان های طبی  دیسک کمر ، فیزیوتراپی دیسک کمر  و در نهایت  جراحی دیسک کمر از جمله راه کارهای درمانی دیسک کمر است

پیشگیری از دیسک کمر

  استفاده از روش‌های زندگی صحیح از جمله نشستن، راه رفتن و حتی خوابیدن صحیح در کنار انجام حرکات ورزشی مناسب، نشستن بر روی صندلی های استاندارد در محیط کار ،  از جمله راهکارهای پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر به شمار می رود.

بیماران مبتلا به دیسک کمر  می توانند برای درمان دیسک کمر خود به بهترین مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی در اصفهان (مرکز جامع دکتر فرخانی)  مراجعه کرده واز بهترین ,جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله ساختمان دیسک کمر
مطالعه مقاله کایروپراکتیک و درمان دیسک کمر
مطالعه مقاله طب سوزنی دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان خانگی دیسک کمر
مطالعه مقاله بهترین ورزش برای دیسک کمر
مطالعه مقاله پا درد دیسک کمر

منبع : باشگاه خبرنگاران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ