دیسک کمر به علت فشار شدید بر ستون فقرات

i8r3dkkkfo22oy6oe0kc

فشارهای شديد بر ستون فقرات به علت  نوع كار، ‌زيادی وزن، صدماتي ناشي از حوادث رانندگي و يا حوادث ديگر،بارداری های مكرر خانم‌ها و استعمال دخانيات به ويژه سيگار مي تواند زمينه ساز بروز مشكل در ديسک  کمر شود.

کمردرد به سن، جنس، شغل و نحوه زندگي بستگي دارد و يكي از مهمترين علل کمردردها مشكلات ديسک کمراست كه منجر به دردهای خفيف تا شديد و حتي عوارض برگشت ناپذير يا عارضه‌های مهمتری برای بيمار مي شود كه متغير است.

 ديسک كمر در واقع يک ماده نرم و ژلاتيني است كه بين دو مهره وجود دارد كه حركت مهره‌ها بر روک يكديگر را تسهيل مي كند، و ممکن است در اثر فشارهاک وارد بر آن حالت نرمي خود را از دست مي دهد و به سمت كانال نخاعي كه محل عبور نخاع و ريشه هاک عصبي است بيرون زدگي پيدا مي كند.

در اين زمان اگر فشاری به ريشه‌های عصبي وارد شود مي تواند ايجاد دردهايي در مسير انتشار آن عصب  کند و اين دردها از ناحيه كمر شروع مي شود و در ناحيه كمر به باسن و از آنجا به اندام تحتاني گسترش مي يابد و حتي به نوک پاها هم ممكن است كشيده شود.

 مشكلات ديسک  گردن هم منجر به بروز دردهايي در ناحيه گردن، شانه و دست‌ها مي شود و مي تواند اين علايم در يك طرف يا در دو طرف باشد.

تشخیص دیسک کمر

 بروز دردهای ناگهانی، کاهش درد در زمان استراحت و افزایش آن در در زمان فعالیت  و حرکت ، انتشار درد به پاها و و گاهی اختلال در حس به صورت گزگز و مورمورشدن  از علائم ابتلا به دیسک کمر است و تشخیص ابتلا به دیسک کمر با کمک معاینات بالینی و انجام عکسبرداری و  MRI   امکان پذیر است.

راه کارهای درمانی دیسک کمر

 استفاده از درمان های طبی  دیسک کمر ، فیزیوتراپی دیسک کمر  و در نهایت  جراحی دیسک کمر از جمله راه کارهای درمانی دیسک کمر است

پیشگیری از دیسک کمر

  استفاده از روش‌های زندگي صحيح از جمله نشستن، راه رفتن و حتي خوابيدن صحيح در كنار انجام حركات ورزشي مناسب، نشستن بر روی صندلی های استاندارد در محیط کار ،  از جمله راهکارهای پیشگیری از ابتلا به دیسک کمر به شمار می رود.

بیماران مبتلا به دیسک کمر  می توانند برای درمان دیسک کمر خود به بهترین مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی در اصفهان (مرکز جامع دکتر فرخانی)  مراجعه کرده واز بهترین ,جدید ترین و پیشرفته ترین روش های درمانی این مرکز استفاده کنند.

  • اطلاعات بیشتر….

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر کدام از مقاله های زیر بر روی آن ها کلیک کرده ومقاله موردنظر را مطالعه کنید

مطالعه مقاله ساختمان دیسک کمر
مطالعه مقاله کایروپراکتیک و درمان دیسک کمر
مطالعه مقاله طب سوزنی دیسک کمر
مطالعه مقاله درمان خانگی دیسک کمر
مطالعه مقاله بهترین ورزش برای دیسک کمر
مطالعه مقاله پا درد دیسک کمر

منبع : باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس