آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان پوکی استخوان در خانم های یائسه

1781107120115663692127232236182720511937

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

[sbu_post_image]

 خانم های یائسه چگونه برای درمان انتخاب می شوند؟

قطع ناگهانی استروژن (مثل خارج کردن تخمدان ها) باعث می شود که در عرض ۵ تا ۷ سال حدود یک چهارم از تراکم استخوان ها کم شود. خانم هایی که تحت عمل جراحی تخمدان قرار نمی گیرند ولی به تدریج و در عرض چند ماه یائسه می شوند، به طور متوسط تراکم استخوان آن ها در هر سال ۱ تا ۲ درصد کاهش می یابد. وقتی که بر اساس موارد لزوم ذکر شده در جدول ۲-۳ از یک خانم آزمایش سنجش تراکم استخوان به عمل آمد و تشخیص پوکی استخوان برای او گذاشته شد، تحت درمان قرار می گیرد.

چهار گروه از بیماران یائسگی

اما همانطور که میدانیم بیماران پس از انجام سنجش تراکم استخوان در چهار گروه قرار می گیرد که اقدامات درمانی برای هرکدام به شرح زیر است:

۱- آن هایی که نرمال گزارش می شود

این بیماران به مصرف بیشتر کلسیم، فسفر، و ویتامین D تشویق می شوند و به آن ها گفته می شود ۴ سال بعد باید تراکم استخوان را تکرار کنند.

۲- آنهایی که دچار کمبود استخوان (استئوپنی) گزارش می شود

 این خانم ها به دو گروه تقسیم می شوند.

الف) سن کمتر از ۶۵ سال: در صورتی درمان می شوند که هورمون دریافت نمی کنند

ب) خانم های بالاتر از سن ۶۵ سال: بدون در نظر گرفتن این نکته که در حال مصرف هورمون درمانی هستند یا خیر اگر دارای ۱ یا بیشتر از فاکتورهای خطر ساز باشند باید درمان شوند.

۳- خانم هایی که گزارش تراکم استخوان آن ها نشان دهنده ی پوکی استخوان یا پوکی استخوان شدید می باشد بدون در نظر گرفتن سن، باید تحت درمان قرار گیرند.

۴- خانم هایی که در اثر یک ضربه ی کوچک دچار شکستگی در قسمتی از مهره ها، گردن ران یا مچ دست شده اند، بدون در نظر گرفتتن میزان تراکم استخوان آن ها لازم است تحت درمان قرار گیرند

برای آشنایی بیشتر پوکی استخوان روی لینک مربوطه کلیک کنید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ