بیماری پوکی استخوان

osso anziano

پوکی استخوان نوعی بیماری شایع استخوانی است. بیماری پوکی استخوان اغلب در دوران پس از یائسگی در زنان دیده می شود چرا که در این دوران تغییرات هورمونی به ضعف ساختمان استخوان ها منجر می گردد.

دربیماری پوکی استخوان لایه ی خارجی استخوان ها متراکم و نازک شده و لایه ی داخلی اسفنجی مهره های کمری نیز باعث شکنندگی بیشتر آن ها می گردند.

در افرادی نیز که از داروهای کورتون دار استفاده می کنند و یا افراد مبتلا به بیماری هورمونی کوشینگ  عارضه  پوکی استخوان مشهود است. در  بیماری پوکی استخوان، با ضعیف شدن استخوان، شکستگی های بسیار ریزی در استخوان ها رخ داده و مهره های کمری دچار فشردگی و له شدگی می گردند.

در این حالت افراد با دردهای مزمن پشت مواجه شده و به تدریج قوز می کنند. کوتاهی قد و خمیدگی قد به جلو از جمله عمده ترین دلایل ابتلا به بیماری پوکی استخوان است.

در استخوان ها توده ای به نام توده ی استخوانی وجود دارد که در هر فرد معمولاً در 30 تا 35 سلاگی به بیشترین میزان خود می رسد. پس از این سن، کاهش توده ی استخوان به صورت یک روند طبیعی آغاز می شود.

پوکی استخوان نوعی بیماری وخیم است که باعث شکستگی استخوان ها می شود و وقتی بروز می کند که کاهش توده استخوانی بیش از حد سریع باشد. از طرفی پوکی استخوان موجب درد، رنج و مشکلات دیگر می شود که عبارتند از شکستگی استخوان که بسیاری از آن ها به بستری شدن می انجامد.

در ضمن، مهمتر اینکه ممکن است دچاربیماری پوکی استخوان باشید، بدون آنکه از بیماری خود اطلاع داشته باشید. به این دلیل است که پوکی استخوان بیماری بی سر و صدا  و خاموش نامیده می شود.

متأسفانه در مراحل ابتدایی پوکی استخوان، علایم به ندرت ظاهر می شوند که این امر تشخیص بیماری  پوکی استخوان را مشکل می کند. اما در مراحل بعدی  پوکی استخوان باعث بروز شکستگی مفصل های ران، کمر و ستون مهره ها می شود.

بیماری پوکی استخوان طی سال های متمادی ایجاد می شود و از اهمیت بالایی برخوردار است.

عوامل افزایش دهنده پوکی استخوان

عوامل افزایش دهنده بیماری پوکی استخوان دو دسته هستند:

یکی  از عوامل افزایش دهنده پوکی استخوان آن هایی که قابل کنترل نیستند مثل جنسیت، سن، شروع یائسگی، سابقه ی خانوادگی، استخوان های کوچک (کوتاه قدان و لاغر اندامان) و برخی از بیماری ها مثل تیرویید و بیماری های کلیه.

دیگری عوامل افزایش دهنده پوکی استخوان که قابل کنترل هستند؛ نظیر وزن، ورزش نکردن، مصرف نوشابه های الکلی و کافئین دارد، کمبود کلسیم در برنامه غذایی، سیگار کشیدن.

از سایر عوامل  افزایش دهنده بیماری پوکی استخوان کی توان به برخی داروهای تجویزی برای درمان آسم ، برنامه غذایی پر پروتئین و کمبود ویتامین D اشاره کرد

osteoporosis

درمان پوکی استخوان

 افزایش مصرف کلسیم به میزان روزانه 1000 تا 1500 میلی گرم،خصوصاً در رژیم غذایی بانوان و درمان پوکی استخوان

حفظ سلامتی از طریق مراجعه منظم به پزشک و درمان پوکی استخوان

مصرف ویتامین D و کلسیم به مقدار کافی و درمان پوکی استخوان

سیگار نکشیدن و درمان پوکی استخوان

ورزش کردن و درمان پوکی استخوان

جلوگیری از زمین خوردن  ودرمان پوکی استخوان

دارو درمانی و درمان پوکی استخوان

بیشتر بخوانید...

نقش کلسیم در جلوگیری از پوکی استخوان

درمان دارویی پوکی استخوان زنان یائسه

درمان پوکی استخوان و استئوپروز

منبع : کتاب درمان آسان کمردرد

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)