آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

بهترین راه درمان انحراف ستون فقرات

SCOLIOSIS

تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷

SCOLIOSIS

بهترین راه درمان انحراف ستون فقرات (Scoliosis) تشخیص به موقع آن مى باشد. هرچه تشخیص در سن کمتر انجام شود کنترل و درمان آن با روش هاى غیر تهاجمى موفقیت آمیز خواهد بود. لذا توصیه مى شود تمامى نوجوانان حداکثر از سن ۱۰ – ۸ سالگى تحت معاینه اولیه قرار گیرند.

درمان به روش کایروپراکتیک (Chiropractic) از روش هاى غیر تهاجمى محسوب مى شود که مى تواند کمک موثرى در کنترل انحراف ستون فقرات خصوصا در آن دسته از بیمارانى که داراى قوز پشت (Hyperkyphosis) نیز مى باشند، باشد.

اسکولیوسیس

انحراف ستون فقرات (Scoliosis) بیمارى ساختارى ستون فقرات محسوب مى گردد که شامل ۵- ۴ درصد جامعه مى شود.

انواع اسکولیوسیس

نوع اول در دوران شیرخوارگى که از تولد تا سه سالگى مى باشد.
نوع دوم دوران کودکى که از سه سالگى مى باشد.
نوع سوم و رایج ترین نوع انحراف ستون فقرات، انحراف ساختار ادیوپاتیک (Structural Idiopathic Scoliosis) مى باشد که شامل ۸۰% تمامى انحرافات ستون فقرات مى باشد. معمولا این نوع انحراف در طول سن رشد پیشرفت مى کند و مى تواند منجر به مشکلات عدیده اى در سنین بالاتر گردد.

انحراف ستون فقرات که ۳۰ درجه و یا بیشتر هستند، مى توانند سالیانه ۵ درجه اضافه شوند که در نهایت منجر به کمردردهاى زودرس ناشى از آرتروز، دیسک کمر و حتى تنگى کانال نخاعى در سنین بالاتر شوند، آن دسته از انحرافات که خصوصا شامل قوز پشت مى باشند (Hyperkyphosis) مى توانند تاثیرات بسیار منفى بر عملکرد قلب و ریه نیز داشته باشند.

درمان کایروپراکتیک انحراف ستون فقرات

کایروپراکتیک عبارت است از علم تنظیم و تطبیق مفاصل خصوصا ستون فقرات جهت پیشگیرى و درمان. در درمان کایروپراکتیک (Chiropractic) با استفاده از تکنیک هاى خاص اقدام به رفع محدودیت هاى حرکتى بین مهره اى مى نمایند که اغلب در اسکولیوسیس ها شایع مى باشد.

ضمنا درمان کایروپراکتیک که به آن ادجاستمنت (Adjustment) نیز گفته مى شود مى تواند تاثیر مهمى بر خودآگاهى (Proprioception) مهره هاى ستون فقرات و عملکرد کلى انان داشته باشد.

این امر مهم توام با ورزش هاى مناسب که نه تنها در جهت تقویت عضلات، بلکه به منظور بهبود عملکرد سیستم عصبى- عضلانى تدوین شده اند، همراه با درمان تجویز مى گردند.در درمان اسکولیوسیس به روش کایروپراکتیک تلاش مى گردد تا حد امکان از کرست هاى طبى اسکولیوسیس استفاده نشود. با این وجود در برخى از اسکولیوسیس ها استفاده از این نوع کرست ها الزامى و بخشى از درمان محسوب مى شوند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ