زمان مناسب ارتودنسی

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد؛ در مورد بیمارانی که مشکلات اسکلتی دارند، به‌عنوان مثال فک بالای آنها جلوتر از موقعیت طبیعی است یا برعکس فک پایین‌شان عقب‌تر از موقعیت مناسب خود قرار گرفته، بهترین زمان برای شروع درمان، سال‌های قبل از بلوغ است چون می‌توان از رشد کودکان و نوجوانان برای درمان این ناهنجاری‌ها استفاده کرد، بنابراین حوالی ارتودنسی دندان در سن ۹سالگی برای دختر خانم‌ها و حوالی سن ۱۱سالگی برای پسرها توصیه می‌شود. در مورد مشکلاتی که صرفا مربوط به دندان‌ها می‌شود محدودیت سنی وجود نداشته ولی زمان طلایی برای درمان حوالی ۱۲سالگی است. نظر انجمن ارتودنتیست‌های آمریکا و ایران نخستین مشاوره با متخصص ارتودنسی باید در سن ۷سالگی باشد تا درصورت نیاز به اقدامات پیشگیری فرصتی از دست نرود.
آیا همه نیاز به ارتودنسی دارند؟

به دلیل وجود درمان های زیاد و نیز تنوع وضعیت های مختلف دهانی و دندانی، برای اینکه متوجه شوید نیاز به انجام دادن ارتودنسی دارید یا نه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. چون امکان درمان های جایگزینی برای ارتودنسی وجود دارد. با معاینه دندانپزشک، او متوجه نیاز یا بی نیازی به ارتودنسی می شود. در بعضی مواقع می توان در سنین بعد از رشد در صورت نامرتبی های کم از درمان های لامینیت که پوشش های استتار کننده نامرتبی های دندانی است و روی سطح جلویی دندان های قدامی چسبانده می شوند، استفاده کرد.

sonrisa

درمان های ارتودنسی به چند صورت است؟

به ۲صورت: ۱. متحرک ۲. ثابت
روش متحرک به طور معمول برای دختران از ۹ تا ۱۰ سالگی و برای پسران از ۱۰ تا ۱۱ سالگی مناسب است. همچنین درمان از طریق روش ثابت برای دختران ۱۲ تا ۱۳ سالگی(به بعد) و برای پسران ۱۲ تا ۱۴ سالگی(به بعد) انجام می شود.

کدام نوع درمان ارجحیت دارد؟

هر کدام از این روش های درمانی موارد تجویز خاص خود را دارد. روش متحرک بیشتر برای بیماران زیر ۱۲ ۱۴ سال کاربرد دارد و بعد از آن به دلیل تثبیت نسبی ساختمان های استخوانی فک ها عملا روش ارتودنسی متحرک تاثیر زیادی دربر نخواهد داشت. برای بیمارانی که بالاتر از این سن هستند معمولا درمان ثابت تجویز می شود تا دندان ها در وضعیتی منظم تر در فک قرار گیرند.

اگر در سنین بالا نیاز به تصحیح وضعیت استخوان فک ها وجود داشته باشد (که در بسیاری از موارد در سنین پایین تر با درمان های معمولی و ارزان تر، ارتودنسی متحرک درمان پذیر هستند). علاوه بر درمان ارتودنسی ثابت، جراحی فک نیز مد نظر قرار می گیرد که توسط متخصص جراحی دهان و فک و صورت انجام می شود.

مراقبت هاي لازم در حين درمان ارتودنسي متحرك
دستگاههای ارتودنسی متحرک در موارد متعددی تجویز می شوند.علیرغم ظاهر ساده ، نقش آنهادر درمان بسیار مهم وجدی است بطوریکه در برخی از بیماران استفاده مناسب از این وسایل به قیمت دور شدن از درمان های پیچیده ای مثل جراحی فک است. شرط لازم برای موفقيت درمان با دستگاههای متحرک، استفاده کافی از آنها با توجه به زماني است كه ارتودنتيست توصيه مي كندکه در اغلب موارد نیازمند حداقل 16 ساعت استفاده در شبانه روز است.در برخی درمانها این وسایل تنها در هنگام صرف وعده های اصلی غذایی باید از دهان خارج شوند.عدم استفاده مناسب از دستگاهها منجر به عدم قرار گیری درست آنها در دهان، درد و ناراحتي و لقي دندانها و از بین رفتن نتایج درمانی بدست آمده می شود.

درابتدای درمان ممكن است این دستگاهها نحوه صحبت كردن كودكان را موقتاً تغيير دهند، ولي اغلب کودکان، خود را با آن وفق داده و بعد از طي يك الي چند روز بطور عادي صحبت مي كنند. براي تطابق سريعتر بهتر است در روزهاي اول بيمار با صداي بلندتر صحبت کند به اين منظور مي تواند صفحات کتابي را با صداي بلند بخواند.همچنین ممکن است در طي 48 ساعت اول آب دهان بيمار زياد شده و قورت دادن آن سخت باشد . اين مسئله جاي نگراني نداشته و فرد به سرعت به آن عادت مي کند.در مواردي که بيمار دچار حالت تهوع مي شود لازم است با ارتودنتیست تماس بگيرد تا تغييرات لازم در پلاک ايجاد شود.

در طی درمان بيمار مي تواند رژيم غذايي عادي داشته باشد. ولی برای جلوگيري ازشكسته و كج شدن اجزاء دستگاههاي ارتودنسي بهتر است از خوردن مواد غذايي چسبنده مثل آدامس ، شكلات و غذاهاي سفت مثل پسته – فندق – بادام – يخ خودداري كند. براي حفظ سلامتي دندانها و لثه بعد از هر بار غذا خوردن، دندانهارا مسواک زده و پلاك متحرک را با يک مسواك بدون افزودن خمير دندان يا هر نوع ماده شوينده ديگر فقط با آب کافي بشوييد. در صورتی که پلاک متحرک کثیف یا بدبو شده است برای تمیز کردن آن می توانید از قرص هایی که به همین منظور وجود دارد و ارتودنتیست در اختیار شما قرار می دهد استفاده نمایید. در مواقعي كه از پلاك استفاده نمي کنيد ، آن را در يك ظرف در بسته نگهداري كنيد و جهت جلوگيري از شكسته يا کج شدن، از گذاشتن آنها در گوشه و كنار و جيب لباس اجتناب نمائيد. عموماً بچه ها مي توانند با داشتن دستگاههاي ارتودنسي در دهان براحتي ورزش يا بازي نمايند، ولي گاهی اين فعاليتها تداخلاتی با ورزش یا بازی دارند. بهتر است با توجه به نوع دستگاه دستورات ويژه را از ارتودنتیست دريافت نمائيد.

طراحي، ساخت و دستور استفاده ازدستگاههاي ارتودنسي متحرك براي هر بيمار متفاوت است ، لذا فقط دستورات توصيه شده به خود شما را بكار ببريد و از دستکاری کردن اجزاء آن خوداری نمایید.این اعمال علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن درمان می تواند باعث وارد شدن صدمات بیشتر به دندانهای شما شود.

قبل از ارتودنسی نیاز به جرم گیری دندان دارید

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)
Print Friendly

Visit Us On Facebook