121

خرخر می تواند بر روی روابط اجتماعی و زناشویی فرد تاثیر بگذارد. فردی که به درجات شدید خرخر مبتلاست ترجیح می دهد به مهمانی یا مسافرت نرود، زیرا می داند که خرخر او می تواند مشکلاتی را برای دیگران به وجود آورد. افرادی که مبتلا به خرخر هستند ممکن است بعد از مدتی دچار وقفه تنفسی به هنگام خواب شوند. معمولا وقفه تنفسی یک دقیقه به طول می انجامد. فرد در این فاصله زمانی تنفسی ندارد و بعد از آن میزان اکسیژن خون وی کم شده و دی اکسید کربن خونش افزایش پیدا می کند. به دنبال آن گیرنده های مغزی متوجه این تغییرات شده و به عضلات ریه فرمان می دهند. در نتیجه عضلات ریه ی فرد مکش زیادی ایجاد می کنند که این فشار منفی باعث می شود هوا همراه با خرناس بلندی به داخل کشیده شود. این وقفه تنفسی باعث می شود فرد از خواب بیدار شود و باز دو مرتبه بعد از مدتی این وقفه تنفسی تکرار شود، طوری که در طول یک شب چندین بار فرد از خواب بیدار می شود.

انواع خرخر

خرخر را می توان به دو دسته خرخر عادتی و خرخر همراه با وقفه تنفسی تقسیم کرد. در خرخر عادتی، فرد فقط خرخر می کند و مشکل دیگری ندارد. در صورتی که خرخر غیر عادتی، با وقفه تنفسی همراه است. معمولا اگر خرخر عادتی طول بکشد و درمان نشود، بعد از مدتی به وقفه تنفسی هنگام خواب منتهی می شود.

چگونگی ایجاد صدای خروپف

بطور طبیعی، در موقع خواب تون عضلات ناحیه دهانی- حلقی کاهش یافته، بافت آن ناحیه کمی به هم نزدیک شده و یک نوع انسداد نسبی بوجود می‌آید. در افراد مبتلا به خرخر ، به دلیل وجود یک اختلال ساختمانی و یا اختلال کارکردی مجرای هوایی در بینی یا فضای دهانی- حلقی باریک و تنگ است و این مساله موجب افزایش فشار منفی وارده به ناحیه دهانی- حلقی و در نتیجه به ارتعاش در آمدن زبان کوچک ، لبه نرم کام ، پره‌های مخاطی حلقی و بالاخره تولید صدا در هنگام دم می‌شود.

عوامل ایجاد کننده خرخر

هر عاملی که موجب تنگی مسیر هوایی از بینی تا حلق شود باعث ایجاد خرخر می شود. این عوامل عبارتند از: 1- انسداد بینی: علل انسداد بینی عبارتند از بزرگ شدن شاخک های بینی، انحراف تیغه بینی، وجود جسم خارجی ، پولیپ بینی و تورم مخاط داخل بینی در اثر حساسیت یا عفونت مزمن سینوس. این ها عواملی هستند که فضای داخلی بینی را تنگ می کنند. 2- بزرگی لوزه ها : این امر بیشتر در کودکان دیده می شود. 3- چاقی : چاقی باعث می شود که میزان چربی گردن بیشتر شود و در نتیجه وزن آن افزایش یابد. در این افراد به دلیل فشاری که به راه هوایی اعمال می شود، راه هوایی تنگ می شود. 4- بزرگ بودن زبان : مشکلات تیروئیدی مثل کم کاری تیروئید موجب بزرگی زبان و در نتیجه تنگ تر شدن راه هوایی می شود. 5- مصرف داروهای شل کننده مثل خواب آورها که با مکانیسم شل کردن و کم کردن قوام عضلات حلق باعث افزایش خرخر می شوند. 6- استعمال دخانیات از جمله سیگار و مصرف الکل.

اگر دارای شرایط زیر هستید، حتما با پزشك مشورت كنید:

– در حالی از خواب می پرید كه احساس خفگی می كنید. – خر و پف شما دیگران را كلافه كرده‌است. – وقتی از خواب بیدار می‌شوید، احساس سرحالی نمی‌كنید. – در طول روز خسته هستید. – با سردرد از خواب بیدار می شوید. – در حال اضافه كردن وزن هستید. – نمی‌توانید تمركز كنید یا مسائل را به خاطر بسپارید. – اطرافیان‌تان متوجه شوند كه برای چند ثانیه نمی توانید نفس بكشید.

عوارض خرخر

خرخر کردن و سایر مشکلات تنفسی باعث کاهش زمان خواب و میزان اکسیژن دریافتی توسط مغز می‌شود، به همین دلیل افرادی که خرخر می‌کنند در طی روز احساس کسالت و خواب آلودگی دارند و با مشکلات رفتاری مواجه می‌شوند. در اطفال باعث اختلال در رشد و تکامل می‌شود. همچنین به گفته دانشمندان کودکانی که خرخر می‌کنند 4 برابر بیش از کودکان دیگر در بزرگسالی با مشکلات رفتاری مواجه می‌شوند. همچنین خطر بروز بیماریهای قلبی- عروقی مثل بیماریهای ایسکمیک قلب ، سکته مغزی و بالا رفتن فشار خون در مبتلایان به خرخر بیشتر می‌شود. و بالاخره مهمترین عارضه خرخر و در واقع پایدار شدن خرخر ، سندرم وقفه تنفسی در خواب است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

Print Friendly

Visit Us On Facebook