کاهش خشکی کمر با حرکات مناسب

 post_image

خشکی کمر بخصوص خشکی صبحگاهی آن علل مختلفی دارد . از افزایش بیش از حد قوس کمر بگیرید تا رماتیسم ستون فقرات و ...

 ناحیه کمر از عضلات ریز و درشت مختلفی تشکیل شده ‌است که در درازمدت و در نتیجه موقعیت نامناسب بدن و شغل‌ های پشت میز‌نشینی دچار خستگی و ضعف و گرفتگی عضلات کمر می‌شوند. انجام فعالیت‌ هایی که باعث ایجاد کشش در این عضلات می‌ شود باعث زدودن خستگی کمر می‌ شود و در عین حال از درد  های این ناحیه پیشگیری می‌ کند.

حرکت اول

برای رفع خشکی کمر روی صندلی بنشینید و کف پاهایتان را روی زمین قرار دهید. اندکی از ناحیه کمر به سمت جلو خم شوید. پاهایتان را از هم دور کنید تا بیشتر از عرض شانه‌ ها از هم فاصله بگیرند و با دست‌ هایتان پشت ساق پاها را بگیرید. سپس به آرامی به جلو خم شوید و در همین حین دست‌ هایتان را پشت ساق پا تا پشت مچ پاها پایین بیاورید. برای افزایش کشش در ماهیچه‌ های کمر بهتر است بدن خود را تا جایی که می‌ توانید به سمت جلو خم کنید.

حرکت دوم

رو به سمت دیوار بایستید. دست‌ ها را به اندازه عرض شانه باز کنید و در مقابل خود و حدود نیم‌ متر بالاتر از سرتان روی دیوار قرار دهید. حالا به آهستگی بدن خود را به سمت عقب حرکت دهید تا جایی که دست‌ های شما تقریبا موازی با زمین قرار گیرند، سپس سر و سینه خود را به سمت جلو خم کنید و ۵ ثانیه در همین حالت بمانید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

حرکت سوم

زانو های خود را خم کنید و با دست‌ ها یک میله افقی، نرده یا دستگیره در را بگیرید. بدن خود را طوری قرار دهید که کمرتان صاف و تقریبا موازی زمین قرار گیرد. حالا همراه با یک بازدم، بدن خود را به سمت عقب بکشید تا جایی که کشش را در ماهیچه‌ های کمرتان احساس کنید. این حرکت را نیز ۱۰ بار تکرار کنید

منبع: وبلاگ دکتر پیریایی , وبلاگ دکتر شجاعیدکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)